czwartek , 5 sierpnia 2021
Baner-MB-Witman-750x200-stycze-2021
porsche_700x200-baner-2021
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
previous arrow
next arrow
Baner-MB-Witman-750x200-stycze-2021
porsche_700x200-baner-2021
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
previous arrow
next arrow
Volv Car Plichta Gdynia - baner czerwiec
Volv Car Plichta Gdynia - baner 2 czerwiec
previous arrow
next arrow
Fot. pexels.com

Odwołanie od kary za brak OC – czy to możliwe?

Komunikacyjne ubezpieczenie OC jest polisą obligatoryjną, jednak mimo to wielu kierowców próbuje ominąć ten obowiązek. W najlepszym wypadku kończy się to karą nałożoną przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, a w najgorszym – karą finansową oraz regresem. Czy w obu przypadkach kierowca ma szansę na złożenie odwołania? Dowiedz się więcej.

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny jest instytucją, która czuwa nad tym, aby wszystkie zarejestrowane pojazdy poruszające się po drogach miały wykupioną polisę OC. W ten sposób zabezpiecza nie tylko interesy ubezpieczycieli, ale przede wszystkim kierowców – zarówno sprawców, jak i poszkodowanych w zdarzeniu drogowym.

Kary za brak OC – kiedy są nakładane?

Przepisy dokładnie wskazują sytuacje, w których Ubezpieczeniowy Fundusz  Gwarancyjny ma prawo nałożyć kary finansowe. Zawsze ma to związek z przerwaniem ciągłości ochrony ubezpieczeniowej – niezależnie od powodu. Znaczenia nie ma też okres, w którym pojazd nie był ubezpieczony.

Do przerwania ochrony ciągłości ubezpieczeniowej dochodzi wtedy, gdy:

  • doszło do wygaśnięcia polisy zbywcy pojazdu – w takim przypadku nie dochodzi do automatycznego przedłużenia ubezpieczenia, jak sądzi wielu kierowców; po prostu należy wykupić kolejną polisę we własnym zakresie;
  • kierowca nie opłacił pełnej raty składki – wówczas nie zostaje ona przedłużona automatycznie, w efekcie czego pojazd pozostaje bez ochrony ubezpieczeniowej.

Kary za brak OC nakładane są również wtedy, gdy pojazd niesprawny technicznie lub nieużywany (ale cały czas zarejestrowany) nie ma ubezpieczenia.

Ile trzeba zapłacić za brak OC?

Wysokość kar za brak ważnego OC zmienia się zwykle co roku – jest to spowodowane wzrostem płacy minimalnej. To właśnie najniższe wynagrodzenie za pracę stanowi kwotę wyjściową do wyliczenia kar nakładanych na kierowców. W 2020 roku minimalna płaca za pracę wynosi 2600 zł brutto – to ona stanowi stawkę bazową, dlatego maksymalna kara obowiązująca właścicieli pojazdów osobowych wynosi aż 5200 zł. Znacznie więcej zapłacą właściciele pojazdów ciężarowych – aż 7800 zł!

Warto podkreślić, że na wysokość kar za brak OC wpływa głównie okres pozostawania bez ochrony ubezpieczeniowej.

W przypadku samochodów osobowych kwoty przedstawiają się następująco:

  • 1040 zł – w przypadku przerwy do 3 dni
  • 2600 zł – w przypadku przerwy od 4 do 14 dni
  • 5200 zł – w przypadku przerwy przekraczającej 14 dni.

Szczegółowe informacje na temat stawek kar za brak ubezpieczenia OC znajdziesz w artykule pod adresem https://rankomat.pl/samochod/kary-za-brak-oc. Dowiesz się też, ile muszą zapłacić właściciele pojazdów klasyfikowanych jako ciężarowe oraz pozostałych (np. motocykli, ciągników rolniczych).

UFG nałożył karę za brak OC – co dalej?

Wielu kierowców zastanawia się, czy zasadne jest złożenie odwołania w przypadku nałożenia kary finansowej przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wystosować taki wniosek, ale… szanse na jego pozytywne rozpatrzenie są niewielkie. Trzeba mieć naprawdę bardzo mocne argumenty, aby instytucja umorzyła karę. Na pewno podstawą do pozytywnego rozpatrzenia odwołania nie jest trudna sytuacja materialna.

Nie płacisz, bo ubezpieczenie OC jest za drogie? Wykup najtańszą polisę

Jeżeli unikasz opłacania obowiązkowego ubezpieczenia OC z powodu wysokiej składki, nie decyduj się na przypadkową polisę. Jeśli porównasz dostępne oferty, zaoszczędzisz nawet do 50% – mniej więcej tyle wynosi różnica między najdroższym a najtańszym ubezpieczeniem.

Wcale nie musisz tracić czasu na pozyskiwane danych we własnym zakresie. Wystarczy, że skorzystasz z porównywarki ubezpieczeniowej. To serwis internetowy, który daje dostęp do kalkulatora OC. Podając swoje dane i ubezpieczanego pojazdu, w zaledwie kilkanaście sekund otrzymasz informację zwrotną o składkach proponowanych przez poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe. Potem trzeba tylko wybrać najtańszą ofertę i opłacić składkę – także online.

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Ubezpieczenie DEFEND Gap – ubezpieczenie auta i portfela

Jednym z najczęściej przewijających się na forach internetowych mitów na temat ubezpieczenia GAP jest przekonanie, …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *