Choć zimy w Polsce z roku na rok mamy coraz łagodniejsze, to poranny chłód potrafi mocno negatywnie zaskoczyć. Znasz to pewnie z autopsji – wsiadasz do auta i zanim wnętrze zdąży porządnie się nagrzać, Ty już parkujesz pod pracą. Czy jest na to rozwiązanie? Tak, i wcale nie musi to być parkowanie w garażu. Wystarczy, że zdecydujesz się na niezależne ogrzewanie Webasto.
Czy jest na to rozwiązanie? Tak, i wcale nie musi to być parkowanie w garażu. Wystarczy, że zdecydujesz się na niezależne ogrzewanie. Popularnie znane jako Webasto (od nazwy jednej z firm produkujących takie rozwiązania), już dawno przestało być luksusowym dodatkiem. Dziś jest dostępne w kwocie, na którą może sobie pozwolić praktycznie każdy posiadacz auta. Warto zrobić to jeszcze teraz – na jesieni – zanim pierwszy śnieg oraz siarczysty mróz pojawią się w naszym kraju.
Ogrzewanie samochodowe – jakie wybrać?
Na rynku dostępne są dwa rodzaje ogrzewanie samochodowego:
- ogrzewanie wodne (tak zwane mokre)
- ogrzewanie suche
Wodne ogrzewanie – jak to działa?
Ogrzewanie postojowe (ogrzewania.pl/jakie-ogrzewanie-postojowe-wybrac) wodne działa w oparciu o płyn chłodniczy znajdujący się w silniku auta. Do obiegu wody w silniku samochodu wpina się specjalny agregat, który służy do podgrzania płynu. Ogrzana w ten sposób ciecz jest w stanie ogrzać:
- silnik
- kabinę pasażerską
W jaki sposób ciepłe powietrze trafia do wnętrza, skoro silnik nie pracuje? W tym wariancie, ogrzewanie samochodowe jest dodatkowo wyposażone w specjalne wentylatory. Dzięki temu, ciepłe powietrze z silnika zostaje przesunięte do przestrzeni pasażerskiej.
Jak działa ogrzewanie suche? W tym przypadku, chłodne powietrze zostaje zassane do układu. Tam, agregat ogrzewa je, a potem, za pomocą dmuchawy zostaje przesunięte do kabiny pasażerskiej.
Warto przy tym wspomnieć, że ogrzewanie samochodowe typu suchego pracuje w oparciu o znajdujące się w baku auta paliwo. Powietrze przepływa przez komorę spalania, potem trafia do wymiennika ciepła, a następnie do kabiny. Z kolei powstające w wyniku pracy silnika spaliny zostają wypchnięte przez specjalną rurę na zewnątrz auta.
Serwis Webasto w Warszawie: https://ogrzewania.pl/Serwis_webasto
Niezależne ogrzewanie auta – który wariant?
Zastanawiasz się zapewne, który typ ogrzewania samochodowego będzie dla Ciebie lepszy. Otóż ogrzewanie typu powietrznego ma jedną, ogromną przewagę – jest po prostu bardzo wydajne. Zwykle już po kilku minutach pracy w kabinie pasażerskiej panuje przyjemne ciepło.
Inną zaletą tego rozwiązania jest jego praktycznie bezgłośna praca. Ponadto, można nim zarządzać za pomocą aplikacji na urządzenie mobilne. Użytkownik może łatwo ustawić praktycznie dowolne parametry – od temperatury czy czasu grzania, aż po precyzyjne ustalenie (co do minuty), o której godzinie ogrzewanie ma zacząć pracę. Czyżby zatem powietrzne Webasto było idealnym rozwiązaniem? No cóż, nie do końca. Ma bowiem pewne wady!
Powietrzne ogrzewanie samochodowe – zużycie paliwa
Pewnie myślisz tu o zużyciu paliwa, tyle że to akurat jest koszt pomijalny, praktycznie nie do zauważenia przez użytkownika. Zapotrzebowanie na paliwo rzędu 0,3-0,7 litra na 1 godzinę pracy raczej nie powinno być problemem.
Niestety, jest inna wada. W odróżnieniu od ogrzewania samochodowego wodnego nie podgrzewa w żaden sposób płynu chłodniczego. To oznacza, że choć wsiadamy do ciepłego wnętrza, to wciąż silnik auta pozostaje zimny i musimy odczekać od kilku do kilkunastu minut aż osiągnie swoją temperaturę roboczą. W tym kontekście, niezależne ogrzewanie typu wodnego wypada znacznie lepiej – bo umożliwia podgrzanie płynu chłodniczego oraz silnika. Dzięki temu, przez pierwsze kilometry jednostka znacznie szybciej osiągnie temperaturę roboczą, co pozytywnie wpłynie na zużycie paliwa.
Nie ma tu mowy o tak zwanym “zimnym starcie” jak w przypadku powietrznego Webasto! Ogrzewanie samochodowe wodne jest tym samym znacznie lepsze dla środowiska. Pamiętajmy bowiem, że “zimna” jednostka napędowa w trakcie początkowych cykli pracy i osiągania roboczej temperatury, emituje naprawdę sporo szkodliwych substancji do atmosfery.
Niezależne ogrzewanie Twojego auta – cena
Nie da się ukryć – cena jest ważnym czynnikiem przy wyborze ogrzewania postojowego. Mokre Webasto do auta osobowego znaleźć można już za około 4600 złotych – w tej cenie otrzymamy urządzenie o mocy grzewczej około 4 kW.
Z kolei ogrzewanie samochodowe typu powietrznego znaleźć możemy już od około 3590 złotych. W takiej kwocie otrzymamy urządzenie 12V, dedykowane do pojazdów wyposażonych w silniki benzynowe.
Ostateczny koszt montażu niezależnego ogrzewania zależy od parametrów, a zwłaszcza mocy konkretnego urządzenia. Warto również doliczyć koszt montażu, który może sięgnąć nawet ponad 1000 złotych (w zależności od rodzaju ogrzewania oraz pojazdu).
Jakie wybrać?
Najprostszy podział brzmi – niezależne ogrzewanie wodne sprawdzi się w autach osobowych, natomiast ogrzewanie suche rekomendowane jest raczej do pojazdów użytkowych, jak ciężarówki czy busy.
Tylko że…
Dobór najlepszego ogrzewania samochodowego to nie tylko kwestia ceny czy doboru do konkretnego auta. Tak naprawdę, oferta urządzeń tego rodzaju jest na tyle duża, że bez pomocy specjalisty się nie obędzie, bo tu nie istnieje coś takiego jak rozwiązanie uniwersalne.