piątek , 15 stycznia 2021
Strona główna / MOTO Lifestyle / Classic & Youngtimer / Parada klasycznych automobili w Gdyni z okazji 84-urodzin Automobilklubu Morskiego

Parada klasycznych automobili w Gdyni z okazji 84-urodzin Automobilklubu Morskiego

Automobilklub Morski to stowarzyszenie o tradycjach sięgających dwudziestolecia międzywojennego. Za datę jego powstania przyjmuje się 31 maja 1936 r. Wtedy to, do życia powołany został Gdyński Automobilklub. Była to wówczas organizacja elitarna, skupiająca inteligencję i arystokrację.

Działalność Automobilklubu została przerwana przez II Wojnę Światową, reaktywacja nastąpiła 13 czerwca 1946 r. pod szyldem Oddziału Morskiego Automobilklubu Polski. Obecnej nazwy używa się od 1957 r.

W tym roku, Klub obchodzi swoje 84-te urodziny. Uroczystości podzielone zostały na dwa dni – w piątek, 19 czerwca odbyła się prelekcja o najstarszej klubowej pamiątce w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni oraz otwarto wystawę artefaktów, związanych z przedwojenną i tuż powojenną motoryzacją. W sobotę z kolei, ulicami Gdyni przejechała kawalkada około 40-stu klasycznych samochodów, które zaprezentowały się licznym wówczas mieszkańcom i turystom na ulicach miasta.

Było to pierwsze, publiczne wydarzenie związane z klasyczną motoryzacją w Trójmieście, po pandemii. Mimo wciąż aktywnych obostrzeń, udało się jednak w kameralnym gronie spotkać z miłośnikami automobili i porozmawiać o samochodach.

Auta zabytkowe i tak zwane youngtimer’y wzbudziły wiele pozytywnych emocji wśród osób oglądających paradę na ulicach Gdyni. Pozostaje jedynie liczyć, że wkrótce tego typu wydarzenia na nowo się odrodzą i dopóki pogoda będzie sprzyjać – będę organizowane.

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Luksusowe coupe z mega-silnikiem: 2012 Mercedes-Benz CL600 W216 w Mercedes-Benz Witman

Jest wielki, ocieka luksusem, ma wielki silnik o pojemności 6 litrów i 12 cylindrach i ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *