środa , 27 października 2021
_750x200_ dni otwarte
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
Baner-MB-Witman-750x200-stycze-2021
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
previous arrow
next arrow
_750x200_ dni otwarte
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
Baner-MB-Witman-750x200-stycze-2021
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
previous arrow
next arrow
Volv Car Plichta Gdynia - baner czerwiec
Volv Car Plichta Gdynia - baner czerwiec
previous arrow
next arrow

Pierwsza ładowarka sieci Greenway w Gdańsku otwarta w Parku Handlowym Matarnia

Pierwsza ładowarka sieci Greenway w Trójmieście otwarta-01186W Parku Handlowym Matarnia oddana została do użytku nowa ładowarka gdyńskiej firmy Greenway Infrastructure. Jest to już 11-sta stacja Greenway w Polsce. Firma buduje ogólnopolską sieć szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych, która docelowo ma liczyć 200 punktów i umożliwi swobodę podróżowania elektrycznymi samochodami po całym kraju. 

Ładowarka uruchomiona dzisiaj w Gdańsku, wyprodukowana została przez portugalską firmę Efacec. Umożliwia ona równoczesne ładowania dwóch pojazdów, z czego jeden z nich może ładować się bardzo szybko przy wykorzystaniu prądu stałego z mocą do 50kW, drugi natomiast przy użyciu prądu zmiennego do 43kW. Stacja obsługuje wszystkie, ogólnodostępne standardy wtyczek – CHAdeMO, CCS i AC Type-2, tym samym zapewnia możliwość ładowania praktycznie wszystkich elektrycznych samochodów.

Symboliczne przecięcie wstęgi. Na zdjęciu Katarzyna Kaczmarek, Marketing Manager Parku Handlowego Matarnia i Rafał Czyżewski, prezes Greenway Infrastructure Poland
Symboliczne przecięcie wstęgi. Na zdjęciu Katarzyna Kaczmarek, Marketing Manager Parku Handlowego Matarnia i Rafał Czyżewski, prezes Greenway Infrastructure Poland

Dzięki temu, naładowanie baterii do 80% może potrwać zaledwie od 10 do 20 minut średnio, co przekłada się zwykle na pokonanie 100-180 kilometrów, zależnie od rodzaju pojazdu.

Firma lokalizuje swoje ładowarki przy głównych trasach oraz równocześnie miejscach, gdzie właściciel pojazdu może atrakcyjnie spędzić czas w trakcie „elektrycznego tankowania”. Stąd wybór takiej właśnie lokalizacji jak Park Handlowy.

To pierwsza nasza stacja w Trójmieście, jednak zapotrzebowanie na tego typu urządzenia jest na Pomorzu bardzo duże, dlatego w całym regionie powstanie jeszcze kilkanaście różnego typu ładowarek naszej sieci – mówi Rafał Czyżewski, Prezes Greenway Infrastructure Poland.

Od kilku lat pokazujemy, że park handlowy poza przestrzenią zakupową jest również miejscem wspierającym działania proekologiczne – mówi Katarzyna Kaczmarek, Marketing Manager Parku Handlowego Matarnia. – Na terenie sklepu IKEA pojawia się wiele akcji mających na celu promowanie zachowań przyjaznych środowisku.

W najbliższych planach jest również budowa stacji ładowania w kolejnym centrum handlowym – Galerii Przymorze w Gdańsku oraz w Gdyni, na końcu Obwodnicy, przy hipermarkecie TESCO.

Pierwsza ładowarka sieci Greenway w Trójmieście otwarta-01172

Korzystanie z ładowarek Greenway odbywa się w systemie bezgotówkowym – za pomocą wydawanej przez firmę karty. Koszt ładowania pobierany jest automatycznie z konta użytkownika, który podczas rejestracji podaje dane karty kredytowej, która zostaje obciążona należną kwotą. Póki co nie ma możliwości płacenia za usługę gotówkowo.

Według statystyk Greenway, w Polsce aktualnie zarejestrowanych jest około 1200 elektrycznych pojazdów. 1/3 z nich znajduje się w Warszawie, a kolejnymi miastami są Karków, Trójmiasto, Poznań i Wrocław. Dynamicznie wzrasta również sprzedaż tego rodzaju samochodów. W I półroczu tego roku sprzedano ich w Polsce 4 razy więcej niż w analogicznym okresie 2016 roku.

Europa jest drugim, po Chinach, rynkiem zbytu samochodów elektrycznych.

Pierwsza ładowarka sieci Greenway w Trójmieście otwarta-01192

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Uwaga na strefy! Straż Miejska w Gdańsku przypomina kierowcom o zasadach ruchu w rejonie Głównego Miasta

W rejonie Głównego Miasta w Gdańsku funkcjonują jednocześnie cztery strefy, w których obowiązują szczególne zasady …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *