wtorek , 28 września 2021
ds-4-moto3m-750x200
Baner-MB-Witman-750x200-stycze-2021
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
Baner_Porsche_Centrum_Sopot_wrzesień2021_Taycan
previous arrow
next arrow
ds-4-moto3m-750x200
Baner-MB-Witman-750x200-stycze-2021
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
Baner_Porsche_Centrum_Sopot_wrzesień2021_Taycan
previous arrow
next arrow
Volv Car Plichta Gdynia - baner czerwiec
Volv Car Plichta Gdynia - baner czerwiec
previous arrow
next arrow
Fot. ZTM Gdańsk

Pierwsze elektryczne mikrobusy dla osób niepełnosprawnych w Gdańsku

8 elektrycznych mikrobusów od 01.09.2021 r. przewozi niepełnosprawnych mieszkańców Gdańska, przede wszystkim dzieci i młodzież. W styczniu 2022 r. pojawią się kolejne zeroemisyjne pojazdy.

W sumie do obsługi przewozu osób z niepełnosprawnościami, które nie mogą korzystać z autobusów i tramwajów  (a jest to obecnie 600 osób, z czego około 350 dzieci i młodzieży), przeznaczonych jest 78 mikrobusów. Przewozy te, zgodnie z zawartymi z Zarządem Transportu Miejskiego w Gdańsku umowami, świadczy 5 firm.

W ostatnich dniach sierpnia pracownicy ZTM skontrolowali stan wszystkich pojazdów. Każdy z nich jest przystosowany do bezpiecznego przewozu osób niepełnosprawnych, zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Przypomnijmy, zgodnie z wymogami, klimatyzowane auto musi mieć możliwość przewożenia minimum dwóch standardowych wózków inwalidzkich. W związku z tym w podłodze pojazdu znajdują się odpowiednie listwy do zabezpieczenia wózków. Wszystkie fotele mają zagłówki i trzypunktowe pasy bezpieczeństwa. Z tyłu mikrobusu jest winda lub najazd pozwalający na bezpieczne transportowanie osób na wózkach inwalidzkich.

Fot. ZTM Gdańsk

Wewnątrz pojazdów są odpowiednie siedziska i foteliki dla dzieci, które będą używane w razie potrzeby. Stopień umożliwiający wejście do mikrobusu powinien być zamontowany na stałe przy drzwiach bocznych.  Ponadto każdy samochód musi być wyposażony w nadajnik GPS, a także kamerę wideo wewnątrz. Kierowcy i opiekunowie osób niepełnosprawnych mają obowiązek udzielania pomocy przy wsiadaniu do mikrobusu i wysiadaniu z niego oraz składaniu i przewożeniu wózka inwalidzkiego. Muszą też być przeszkoleni w udzielaniu pierwszej pomocy.

Po raz pierwszy do obsługi osób niepełnosprawnych wykorzystane zostaną w Gdańsku pojazdy elektryczne. Co ciekawe można je ładować ze zwykłego gniazdka elektrycznego. Na jednym ładowaniu są w stanie przejechać do 150 kilometrów.

Źródło: ZTM Gdańsk
Fot. ZTM Gdańsk

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

GDDKiA sprawdza nowe technologie na budowie S7

Na budowanym aktualnie odcinku drogi ekspresowej S7 Pieńki – Płońsk trwa układanie nawierzchni z betonu …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *