poniedziałek , 18 października 2021
Baner-MB-Witman-750x200-stycze-2021
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
Baner_Porsche_Centrum_Sopot_wrzesień2021_Taycan
previous arrow
next arrow
Baner-MB-Witman-750x200-stycze-2021
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
Baner_Porsche_Centrum_Sopot_wrzesień2021_Taycan
previous arrow
next arrow
Volv Car Plichta Gdynia - baner czerwiec
Volv Car Plichta Gdynia - baner czerwiec
previous arrow
next arrow
Fot. GDDKiA

Pierwsze poręcze dla rowerzystów przy drodze krajowej nr 91

Specjalne podpórki dla rowerzystów ułatwiające ruszanie zostały zainstalowane przy przejazdach dla rowerów na ścieżce rowerowej biegnącej przy drodze krajowej nr 91 w Tczewie. To pierwsze tego typu udogodnienia na drogach krajowych w województwie pomorskim.

W ramach rozbudowy drogi krajowej nr 91 w Tczewie powstała ścieżka rowerowa wraz z kładką nad torami kolejowymi, która prowadzi przez całe miasto. Po drodze rowerzyści muszą pokonać skrzyżowania wyposażone w sygnalizacje świetlne.

Po to by ułatwić im ruszanie zamontowano 27 specjalnych poręczy. Każda ze względów ergonomicznych jest lekko wygięta w kierunku rowerzysty i dodatkowo wyposażona w spocznik dla wygodnego oparcia nogi.

Ścieżka rowerowa wykonana w ramach rozbudowy drogi krajowej nr 91 w Tczewie zapewnia bezpieczną i komfortową komunikację rowerową na stosunkowo długim odcinku. Wydawało się, że niczego tu nie brakuje. Jednak idąc do przodu z rozwiązaniami zaproponowaliśmy środowisku rowerowemu novum na ścieżkach rowerowych zlokalizowanych przy drogach krajowych – poręcze przy przejazdach przez jezdnie (tam gdzie są sygnalizacje świetlne). Po pozytywnej opinii zleciliśmy montaż. Mam nadzieję, że to rozwiązanie spotka się z pozytywnym przyjęciem rowerzystów i być może zachęci niezdecydowanych do przesiadki z samochodu na rower. Będziemy monitorowali używanie poręczy, choć zdaję sobie sprawę, że tak naprawdę na wiosnę będzie można zaobserwować, jak to udogodnienie się przyjmie.

Karol Markowski, Zastępca Dyrektora GDDKiA Oddziału w Gdańsku.

Jeśli to rozwiązanie zostanie dobrze przyjęte, to tego typu poręcze będą w przyszłości montowane przy okazji budowy lub remontu ścieżek rowerowych biegnących wzdłuż dróg krajowych administrowanych przez Oddział w Gdańsku.

Źródło: GDDKiA

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Asfalt LOTOSU redukujący smog ma trafić na drogę w pow. ostródzkim

LOTOS Asfalt i Samorząd Powiatu Ostródzkiego chcą zbudować doświadczalny odcinek drogi z asfaltem redukującym smog. …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *