sobota , 22 stycznia 2022
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
Baner British Auto Zdunek 750x200
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
previous arrow
next arrow
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
Baner British Auto Zdunek 750x200
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
previous arrow
next arrow
Nyar_2022_Volvo_Plichta_750x200_XC60
Nyar_2022_Volvo_Plichta_750x200_S90
moto3m_Peugeot_750x200
moto3m_KIA_750x200
moto3m_Citroen_750x200
previous arrow
next arrow
mat. prasowe

Podnośniki samochodowe – niezbędne wyposażenie pojazdu

Złapanie kapcia może przytrafić się każdemu kierowcy. Na szczęście wymiana koła nie jest skomplikowanym procesem, dlatego jest w stanie przeprowadzić ją każdy. Aby było to możliwe, niezbędny jest jednak podnośnik samochodowy, który uniesie auto na wysokość umożliwiającą odkręcenie koła i przykręcenie nowego. Zobacz, jakie rodzaje podnośników są dostępne i które najlepiej sprawdzą się przy Twoim samochodzie.

Podnośniki samochodowe – dostępne rodzaje

Podnośniki samochodowe dzielą się na różne rodzaje ze względu na pochodzenie unoszącej siły. Jakie rodzaje podnośników wyróżniamy?

• Podnośniki ręczne – są bardzo popularne ze względu na swoją kompaktową budowę. Łatwo je złożyć, dlatego są najczęściej wybierane jako podnośniki będące na wyposażeniu samochodu. Przeznaczone są do wykonywania szybkich i łatwych napraw, przede wszystkim wymiany koła. Podczas ich używania należy pamiętać o jego optymalnym ustawieniu – siły kierowane podczas podnoszenia są w różne strony, przez co auto jest mniej stabilne, a ryzyko zsunięcia się z utrzymującej podstawy znacznie większe.

• Podnośniki elektryczne – w odróżnieniu do podnośników ręcznych, gwarantują wyraźnie większą stabilność podnoszonego pojazdu. Siła kierowana jest wyłącznie w jedną stronę – ku górze. Ciężar unoszonego samochodu jest dzięki temu zrównoważony, przez co konstrukcja nie tarci na stabilności.

• Podnośniki hydrauliczne – unoszą pojazd dzięki zwiększonemu ciśnieniu płynów w mechanizmie. Zwykle są obsługiwane przy użyciu długiej dźwigni. Duża podstawa gwarantuje wysoką stabilność samochodu oraz całej konstrukcji. Dzięki temu możesz pozwolić sobie na drobne niedokładności podczas ustawiania podnośnika pod autem.

• Podnośniki pneumatyczne – tutaj źródłem siły jest sprężone powietrze. Jej zwielokrotnienie powoduje ruch unoszonego tłoka. Jest to rozwiązanie drogie, w związku z czym stosuje się je w warsztatach samochodowych i raczej nie spotyka się go w przydomowych garażach.

Wybieramy podnośnik – o czym pamiętać?

Pamiętaj, że odpowiedni dobór narzędzia pozwoli Ci w pełni je wykorzystać – zapewni pełną wydajność oraz wysokie bezpieczeństwo, a jednocześnie nie marnując potencjału nazbyt profesjonalnego urządzenia. Szeroki wybór różnego rodzaju podnośników znajdziesz w sklepie Motoautko.pl

Najważniejszym parametrem jest dobór odpowiedniej masy udźwigu. Do wymiany kół w samochodzie osobowym w przydomowym garażu lub przy drodze po nieszczęśliwym złapaniu gumy, sprawdzą się w zasadzie wszystkie modele, których udźwig mieści się w przedziale od 2 ton do 4 ton. Jednak w przypadku dwukolumnowego podnośnika, którego zadaniem jest podnoszenie całego samochodu, a nie tylko jednej z jego stron, należy wybrać urządzenie, którego udźwig przekracza masę pojazdu.

Równie istotna jest maksymalna wysokość podnoszenia. Standardowe podnośniki zwykle unoszą pojazdy na wysokość do 40 cm. W zupełności wystarcza to do wymiany koła. Jeśli jednak potrzebujesz go do wykonywania bardziej skomplikowanych napraw, wówczas wybierz podnośnik o większej wysokości podnoszenia. W przypadku aut o obniżonym zawieszeniu warto wybrać podnośnik płaski, który pozwoli unieść obniżone podwozie.

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Jeździsz bez „prawka”? Ubezpieczyciel wystawi ci rachunek za wypadek…

W 2020 roku prawo jazdy straciło 106,7 tys. kierowców, z czego większość to posiadacze uprawnień …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *