wtorek , 16 kwietnia 2024
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
Volvobanergrudzie2022750x200
previous arrow
next arrow
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
Volvobanergrudzie2022750x200
previous arrow
next arrow
moto3m_KIA_750x200
Volvobanergrudzie2022750x200
previous arrow
next arrow

Podsumowanie 2015 roku w pomorskiej motoryzacji

Końcówka roku to czas podsumowań i przypominania sobie najważniejszych wydarzeń mijających właśnie ostatnich 12-stu miesięcy. Wybraliśmy te najważniejsze o których pisaliśmy w tym okresie. Kierowaliśmy się zarówno oglądalnością danych artykułów, ilością ich facebook’owych „lajków” jak i subiektywnymi odczuciami oraz wpływem na trójmiejski rynek motoryzacyjny.

Tor wyścigowy Pszczółki-07897Niewątpliwie najważniejszym wydarzeniem roku było otwarcie Ośrodka Doskonalenia Techniki Jazdy Autodrom Pomorze w Pszczółkach. Profesjonalny tor powstał z inicjatywy Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego i ma przede wszystkim służyć szkoleniom dla młodych kierowców. Inwestycja warta około 12,5 mln zł objęła budowę asfaltowej pętli o długości 1047 metrów, tor ziemny o charakterze terenowym przeznaczony dla quadów i dwie płyty poślizgowe – okrężną o promieniu 68 metrów oraz prostokątną o wymiarach 150×50 metrów wyposażoną w tak zwane szarpaki prowokujące poślizg.

BMW Bawaria Motors otwarcie-07095Przybyło nam również salonów samochodowych. Najpierw, w wiosennej atmosferze pod koniec maja, uruchomiono w Gdańsku nowy obiekt grupy Bawaria Motors, w którym sprzedawane oraz serwisowane są samochody marki BMW.

Nieco później, pod koniec września otwarto kolejny salon sprzedaży samochodów marki Premium. Dealer Plichta powiększył tym samym swoje portfolio marek i rozpoczął sprzedaż Audi w nowoczesnym terminalu zwanym Audi Centrum Gdańsk.

Wcześniej, bo na samym początku stycznia swoją działalność rozpoczął również największy na Pomorzu salon marek Volkswagen i SEAT. Budynek o powierzchni użytkowej prawie 6400 m2 zaoferował ponadto dużą halę sprzedaży samochodów używanych DasWeltAuto.

Ford Store w Euro-Car-07000Swoje oblicze zmienił też salon marki Ford firmy EuroCar w Gdyni. Stał się on tzw. Ford Store, czyli na swój sposób elitarnym przedstawicielem tej marki, zyskując tym samym zgodę (jako jeden z 6 salonów w Polsce) na sprzedaż między innymi Mustanga, Mondeo w wersji Vignale i w przyszłości SUV’a Edge.

Nowego budynku doczekała się również Mazda. W siedzibie firmy BMG Goworowski w Gdyni powstał nowy, przestronny salon tej japońskiej marki.

Mazda BMG Gdynia-04112

Fot. Motor Centrum
Fot. Motor Centrum

Ważne wydarzenie miało też miejsce dla miłośników dwóch kółek. W Gdańsku, przy ulicy Miałki Szlak, w firmie Motor Centrum rozpoczął swoją działalność salon Harley-Davidson Gdańsk. Autoryzacja na sprzedaż tych motocykli została przejęta od firmy Zdanowicz.

Ponadto, firma PremiumMotors, zorganizowała pokaz samochodu Rolls-Royce Wraith i obwieściła ambitny plan budowy swojego nowego salonu. Ku uciesze miłośników motoryzacji, ma się tam znaleźć specjalnie wydzielona część do sprzedaży właśnie tych elitarnych, brytyjskich samochodów.

Na trójmiejskich ulicach pojawiło się też wiele samochodów z najwyższej półki. W Porsche Centrum Sopot wystawiono na sprzedaż topowy model tej marki – 918 Spyder. W salonie Unique-Cars w Redzie wyeksponowano w tym roku między innymi Aston Martin’a DB9 Volante, Bentley’a Conitinentala GT MY12 czy Mercedesa AMG GT Edition 1.

Mercedes G500 4x42 Watermark moto3m -09963

Nie można też zapomnieć o premierowym, w światowej skali, pokazie Mercedesa G500 4×42, który odbył się podczas imprezy G Experience w Ciekocinku.

Ponadto gościliśmy na turniejach golfowych MercedesTrophy oraz Porsche Cup, odbywających się na polu Sierra Golf Club w pobliżu Wejherowa.

Mercedes Trophy -09210

W mijającym roku, w Trójmieście zadebiutowało też kilka istotnych nowości. Premiery odbyły się między innymi w salonach Toyoty, gdzie pojawił się hucznie zapowiadany nowy model Avensis. W 2015 roku debiutowała także III generacja Skody Superb, nowy Land Rover Discovery, Audi A4, BMW serii 7, Volvo XC90, Jaguar XE, Ford Mustang, Suzuki Vitara, Mercedes GLC i GLE, Mitsubishi Outlander oraz długo wyczekiwany Opel Astra V. Odbyły się też przedpremierowe pokazy kilku modeli marki Lexus.

Bez wielkiej fety, ale w Trójmieście pojawiły się też bardziej niszowe nowości jak Subaru Levorg, Mazda MX-5, Porsche 911 oraz kilka dobrze znanych modeli po liftingu, między innymi Kia cee’d.

Z ważnych informacji branżowych warto wspomnieć o zmianach autoryzacyjnych. KIA Poleszak, została przejęta przez firmę JD Kulej.

Zmienił się również układ sił, związany z hiszpańską marką SEAT. Obecnie jej jedynym przedstawicielem w Trójmieście jest firma SEAT Plichta. Autoryzacje na ich sprzedaż straciły KMJ Kaszubowscy oraz WP-Motors.

Pod koniec roku ujawniliśmy również informacje dotyczące przejęcia udziałów w Nissan KMJ Kaszubowscy przez Grupę Zdunek.

Z mapy Trójmiasta zniknęły też przedstawicielstwa marki Lancia. Na podstawie decyzji importera o (miejmy nadzieję tymczasowym) wycofaniu tej marki z polskiego rynku, ich sprzedaży zaprzestały firmy Auto-Mobil z Wejherowa i Centrum Motoryzacyjne Auto Plus z Gdańska. Coraz więcej ambitnych planów sprzedażowych wobec Trójmiasta ma też Maserati, które zapowiedziało, że na wybrzeżu będzie pojawiać się regularnie.

Na koniec, warto dodać, że sprzedaż nowych samochodów w województwie Pomorskim w okresie od stycznia do listopada wzrosła o około 14,3%, osiągając łączny wynik 19 493 sztuki w 2015 roku (17 057 w 2014).

Jeśli takie wskaźniki zostaną utrzymane, a według wielu zapowiedzi mają być nawet jeszcze lepsze, to na pewno będzie to udany rok dla pomorskiej motoryzacji.

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Grupa Plichta zbuduje nowy salon Kia w Olsztynie

W Tomaszkowie na południe od Olsztyna, przy obwodnicy miasta, powstanie nowy salon marki Kia. Inwestorem …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *