czwartek , 20 czerwca 2024
Volvobanergrudzie2022750x200
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
previous arrow
next arrow
Volvobanergrudzie2022750x200
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
previous arrow
next arrow
moto3m_KIA_750x200
Volvobanergrudzie2022750x200
previous arrow
next arrow
Mat. prasowe

Pokolenie Y woli używać auta niż mieć je na własność

Według badania „The Sharing Economy” opublikowanego przez PricewaterhouseCoopers co trzecia osoba będąca przedstawicielem pokolenia Y woli płacić za dostęp do dóbr i usług bez ich kupowania na własność. Taki sam trend obserwujemy w branży motoryzacyjnej, gdzie aż ¾ przedstawicieli pokolenia Y jest skłonnych zrezygnować z posiadania własnego auta na rzecz jego wynajmu.

Ekonomia dostępu – korzystać bez posiadania

Zgodnie z badaniem „The Sharing Economy” obecni 30-latkowie uważają, że korzystanie z dóbr jest dla nich wygodniejszym i bardziej opłacalnym rozwiązaniem niż zakup dóbr na własność. Według pokolenia Y kupno i utrzymanie dóbr obciąża ich domowy budżet – według 43% respondentów posiadanie produktów na własność stanowi zbędny ciężar dla budżetu, a 57% przedstawicieli pokolenia Y biorącego udział w badaniu deklaruje, że usługi udostępniające zasoby w formie abonamentu stanowią dla nich korzystną alternatywę względem zakupu na własność.

Zmiany pokoleniowe dotyczące własności przyczyniają się do zwiększania się trendu z zakresu ekonomii dostępu, w której konsumenci zamiast stawać się właścicielami dóbr, wolą płacić za czasowe uzyskanie dostępu do danych przedmiotów czy usług. Według rynkowych analityków jest to jeden z kluczowych trendów zmieniających światową gospodarkę i biznes.

Rozwój trendu w zakresie ekonomii dostępu jest również zauważalny w branży motoryzacyjnej – zarówno w aspekcie krótko- i średnioterminowego wynajmu aut luksusowych, wynajmu aut na minuty, jak również wynajmu długoterminowego samochodów osobowych do firmowej floty i na użytek prywatny. Zmiana podejścia pokolenia Y powoduje, że „auto na abonament” staje się realną i atrakcyjną alternatywą dla finansowania pojazdów za pomocą leasingu czy kredytu inwestycyjnego.

Dlaczego lepiej korzystać niż posiadać na własność?

Aż ok. 75% przedstawicieli pokolenia Y chętnie zrezygnowałoby z posiadania własnego samochodu, gdyby generował on długotrwałe i obciążające budżet zobowiązania finansowe. Nic dziwnego – posiadanie auta na własność generuje wiele dodatkowych i nierzadko ukrytych kosztów, o których użytkownicy aut niemile dowiadują się w trakcie użytkowania samochodów.

Z tego też względu wiele przedstawicieli młodszych pokoleń preferuje transparentny system opłat oparty na comiesięcznych regularnych i jasnych zobowiązaniach pokrywających wszystkie dodatkowe koszty utrzymania i eksploatacji pojazdu. Wśród nich można wymienić m.in. kupno dodatkowego kompletu opon i ich wymianę, działania serwisowe, ubezpieczenie pojazdu czy pakiet Assistance.

W trend ekonomii dostępu oraz w potrzeby pokolenia Y wpisują się nowoczesne usługi polegające na wynajmie długoterminowym samochodów osobowych. Pozwalają one elastycznie dopasować model i wyposażenie auta, a także warunki jego finansowania wraz z doborem komplementarnych usług ułatwiających codzienną eksploatację. Co więcej, usługa auta na abonament jest jednocześnie o wiele bardziej dostępna względem leasingu czy kredytu zaciąganego w banku. Samochody na abonament to specjalność firmy Carsmile – warto zapoznać się z jej ofertą przed dokonaniem zakupu.

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Fot. Mateusz Grzeszczuk/GDDKiA

Można już korzystać z całej obwodnicy Koszalina i Sianowa

Ostatni, blisko 5-kilometrowy fragment obwodnicy Koszalina i Sianowa w województwie zachodniopomorskim został udostępniony kierowcom. Od …

Jeden komentarz

  1. Nie ma się co dziwić, to jest dużo rozsądniejsze podejście niż wydawać jednorazowo czy kilku ratach dużą kwotę. Poza tym, możesz sobie zmieniać auto co roku, no i nie martwisz się spadkiem wartości, ubezpieczeniami czy naprawami. To Master1 chyba nawet informowało, że coraz więcej klientów przechodzi właśnie na abonament i to nawet pozyskują te auta przez internet. Moim zdaniem to bardzo fajna opcja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *