Strona główna / Wiadomości / Służby mundurowe / Policja apeluje – zadbaj o bezpieczny sezon motocyklowy
Fot. KWP

Policja apeluje – zadbaj o bezpieczny sezon motocyklowy

Zaczęła się wiosna i ładna pogoda zachęciła niektórych motocyklistów do pierwszych przejażdżek i rozpoczęcia sezonu motocyklowego w 2019 roku. W ostatnich dniach w Gdańsku doszło do zdarzenia drogowego z udziałem kierowcy jednośladu, który nie dostosował prędkości do warunków ruchu, stracił panowanie nad pojazdem i wywrócił się motocyklem. Policjanci ruchu drogowego zatrzymali też prawo jazdy 19-letniemu kierowcy, który w obszarze zabudowanym jechał motocyklem 140 km/h. Mężczyzna nie miał uprawnień do kierowania jednośladem.

Kilka dni temu policjanci ruchu drogowego z Gdańska zostali powiadomieni o zdarzeniu drogowym z udziałem motocyklisty, do którego doszło przy al. Jana Pawła II. Funkcjonariusze ustalili, że 31-letni kierowca motocykla, jadąc lewym pasem ruchu Alei Jana Pawła II przeznaczonym do skrętu w lewo, nie dostosował prędkości do warunków ruchu, stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na pole wyłączone z ruchu, a następnie na lewe pobocze i przewrócił się.

Tego samego dnia po godzinie ósmej, funkcjonariusze drogówki kontrolowali prędkość na ul. Podwale Przedmiejskie. W pewnym momencie „namierzyli” kierującego motocyklem marki Honda, który jechał z prędkością 140 km/ h, tam, gdzie dozwolona prędkość wynosiła 50 km/h. Policjanci natychmiast zatrzymali tego kierującego do kontroli. Okazało się, że jednośladem kierował 19-latek z Gdańska.

Podczas sprawdzania jego danych, funkcjonariusze ustalili, że mężczyzna ma prawo jazdy kategorii B od 10 miesięcy, lecz nie posiadał uprawnień do kierowania motocyklem. Policjanci zatrzymali 19-latkowi prawo jazdy, ukarali go mandatem karnym i nałożyli punkty karne.

Motocyklisto pamiętaj!

Niewątpliwie jazda motocyklem sprawia wiele przyjemności. Ważne by była zgodna z obowiązującymi przepisami, zwłaszcza tymi dotyczącymi ograniczeń prędkości. Jej niedostosowanie do aktualnych warunków na drodze jest jedną z najczęstszych przyczyn wypadków. Pamiętajmy, że jazda motocyklem wymaga od nas posiadania odpowiednich uprawnień do kierowania, umiejętności, ale przede wszystkim zdrowego rozsądku.

Ważne, aby nie przeceniać swoich możliwości. Na bezpieczeństwo motocyklistów duży wpływ mają również kierowcy samochodów. Powinni oni mieć świadomość, że po drodze jeżdżą także miłośnicy jednośladów.

Szczególnie uważnie należy spoglądać w lusterko. Jedni i drudzy muszą pamiętać o wzajemnym szacunku.

Źródło: KWP

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Efekt weekendowych działań gdyńskiej drogówki i zapowiedź kolejnych

W miniony weekend funkcjonariusze gdyńskiej drogówki przeprowadzili działania kontrolno-profilaktyczne. Akcja była związana z utrzymaniem bezpieczeństwa ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *