niedziela , 28 listopada 2021
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
Baner-MB-Witman-750x200-stycze-2021
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
previous arrow
next arrow
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
Baner-MB-Witman-750x200-stycze-2021
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
previous arrow
next arrow
Volv Car Plichta Gdynia - baner czerwiec
moto3m_Peugeot_750x200
moto3m_KIA_750x200
moto3m_Citroen_750x200
previous arrow
next arrow
Fot. Policja.pl

Policjanci apleują: odblask może uratować życie

Okres jesienno-zimowy to trudny czas dla wszystkich uczestników ruchu. Długa noc, opady atmosferyczne oraz nagłe zmiany pogody zdecydowanie pogarszają widoczność. Policjanci przypominają, odblask może uratować życie! Niewidoczny pieszy, uderzony przez pędzący pojazd, którego kierowca jest chroniony karoserią, ma znikome szanse na przeżycie.

Długa noc, opady atmosferyczne oraz nagłe zmiany pogody, zdecydowanie pogarszają widoczność na drodze. Okres jesienno-zimowy jest szczególnie niebezpieczny dla pieszych i zmotoryzowanych uczestników ruchu drogowego.

Pomorscy policjanci zwracają szczególną uwagę na wykroczenia mające wpływ na bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego. Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność podczas przejeżdżania przez przejścia dla pieszych oraz miejsca, gdzie ruch niechronionych uczestników jest wzmożony.

Piesi natomiast powinni dbać o swoje bezpieczeństwo przez noszenie w widocznym miejscu elementów odblaskowych oraz poruszanie się zgodnie z przepisami. Odblaski są obowiązkowe poza obszarem zabudowanym!

W miastach nadal są miejsca nieoświetlone. Dlatego zaleca się korzystanie z odblasków, także w obszarze zabudowanym. Zdarza się, że kierowca widzi pieszego dopiero w światłach reflektorów. Dobry, certyfikowany odblask powoduje, że pieszy jest widoczny nawet z odległości 200 metrów!

Fot. Policja.pl

Co robić, aby korzystanie z dróg było bezpieczne?
1. Nie przekraczaj dopuszczalnej prędkości. Jadąc 100 km/h w ciągu sekundy przejedziesz prawie 28 metrów. Pieszy bez odblasków jest widoczny z odległości około 40 metrów. Twoja droga hamowania to także około 40 metrów. Jaki jest Twój czas reakcji?
2. Korzystaj z dróg zgodnie z przepisami. Przechodzenie w miejscach zabronionych, niekorzystanie z odblasków, wchodzenie bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd, niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej, to najczęstsze wykroczenia popełniane przez pieszych.
3. Nie omijaj pojazdu, który zatrzymał się przed przejściem.
4. Przed rozpoczęciem jazdy rowerem, sprawdź oświetlenie. Zakładaj kask, zachowaj ostrożność na przejazdach rowerowych.
5. Noś odblaski także w mieście. Kup dziecku widoczny plecak, świecące buty, odzież z wszytymi odblaskami.

 

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Dane z GPR 2020/21 na drogach woj. pomorskiego

Zakończyły się badania natężenia ruchu na drogach krajowych w ramach Generalnego Pomiaru Ruchu. Największy ruch …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *