BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
Volvobanergrudzie2022750x200
previous arrow
next arrow
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
Volvobanergrudzie2022750x200
previous arrow
next arrow
moto3m_KIA_750x200
Volvobanergrudzie2022750x200
previous arrow
next arrow
Fot. KWP

Policjanci przypominają zasady bezpiecznego, wakacyjnego podróżowania

W okresie wakacyjnym, szczególnie w pogodne weekendy, policjanci spodziewają się wzmożonego ruchu drogowego. Prócz turystów podróżujących autami osobowymi i autokarami, wśród uczestników ruchu drogowego nie zabraknie z całą pewnością motocyklistów, rowerzystów oraz poruszających się wzdłuż i w pobliżu ulic pieszych. W trosce o bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg policjanci apelują o przestrzeganie przepisów drogowych, zachowanie szczególnej uwagi oraz zachowanie odpowiedzialności i zdrowego rozsądku w podróży.

Kierujący autami powinni pamiętać, że odpowiadają nie tylko za własne bezpieczeństwo, ale też za bezpieczeństwo swoich pasażerów i innych użytkowników dróg. Policjanci przypominają, aby nie wyjeżdżać w drogę sennym czy zmęczonym, gdyż siedzenie za kierownicą tylko spotęguje ten stan. Grozi to zaśnięciem za kierownicą, a to z kolei może zakończyć się niebezpiecznymi zdarzeniami drogowymi. Jeżeli kierowca poczuje w czasie podróży znużenie – najlepiej zatrzymać się na kilkanaście minut, zrobić sobie przerwę, a jeżeli jest taka możliwość uciąć sobie krótką, regeneracyjną drzemkę. Takie przerwy nieznacznie wydłużą czas podróży, ale z pewnością zmniejszą ryzyko wypadku. Postoje i przerwy w podróży należy robić w miejscach bezpiecznych, najlepiej na wyznaczonych parkingach. Policjanci przypominają, aby przygotować pojazdy właściwie do podróży i przed wyjazdem sprawdzić hamulce, światła i ciśnienie w oponach. Równie istotne jest, aby przewożony w samochodzie bagaż był tak rozmieszony, aby nie przesuwał się wewnątrz bagażnika i nie zasłaniał widoku kierowcy.

Kierowca i pasażerowie mają obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa, a małe dzieci muszą być przewożone w specjalnych fotelikach.

Natężony ruch drogowy w czasie słonecznych wakacyjnych weekendów to trudne do uniknięcia zjawisko.

Kierowcy jadący w takim „korku” powinni wykazać się cierpliwością, zachować szczególną uwagę i obserwować poprzedzające ich pojazdy. W przypadku pojawienia się na drodze pojazdu uprzywilejowanego należy zjeżdżając lekko na pobocze ułatwić mu przejazd.

Pod żadnym pozorem nie wolno siadać za kierownicą po wypiciu alkoholu.

Nawet najmniejsza jego ilość w organizmie, prócz tego, że jest zabroniona kierującemu przez prawo, znacząco wpływa na trudności z koordynacją i wykonywaniem kilku czynności jednocześnie, zawężone normalne pole widzenia, błędne ocenianie odległość i szybkości, z dostrzeganiem przedmiotów i ludzi na i przy drodze. Upośledzenie konkretnych funkcji i zmysłów organizmu kierowcy nie daje najmniejszej gwarancji bezpiecznej i odpowiedzialnej jazdy. Kierowcy samochodów powinni pamiętać, że motocykliści i rowerzyści to pełnoprawni użytkownicy dróg. Aby uchronić siebie i kierowców jednośladów od wypadków należy upewnić się, że można bezpiecznie wykonać manewr zmiany pasa i z wyprzedzeniem go sygnalizować, unikać gwałtownych zmian kierunków, zachować odpowiednią odległość (co najmniej 1 metr) przy wyprzedzaniu jednośladu.

Piesi poruszający się wzdłuż drogi, gdzie nie ma chodnika muszą korzystać z lewego pobocza. Gdy wzdłuż jezdni nie ma pobocza pieszy może korzystać z jezdni, pamiętając o tym, żeby maszerować jak najbliżej jej lewej krawędzi i ustępować pierwszeństwa nadjeżdżającym pojazdom. Pieszy korzystający z drogi po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w taki sposób, aby być widocznym dla innych uczestników ruchu. Rowerzysta lub pieszy wyposażony w odblask, kamizelkę odblaskową lub nawet latarkę jest widoczny dla kierowcy już z odległości około 120 – 160 metrów, co za tym idzie – kierowca ma możliwość zredukować prędkość auta, bezpiecznie go ominąć lub w porę wyhamować.

W trosce o bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg w trakcie sezonu letniego,  policjanci apelują o odpowiedzialne uczestnictwo w ruchu drogowym. Brawura za kierownicą, brak wyobraźni i ograniczonego zaufania do pozostałych uczestników ruchu drogowego nierzadko mogą kończyć się niebezpiecznymi zdarzeniami drogowymi. Mundurowi przypominają wszystkim użytkownikom dróg – bezpieczna podróż  to podróż zgodna z przepisami oraz zdrowym rozsądkiem.

Źródło: Komenda Wojewódzka Policji

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

W Gdańsku rozpoczął działalność nowy dealer AutoDiscover – w ofercie auta zza Oceanu

W Gdańsku – Oliwie, pod adresem Aleja Grunwaldzka 355, rozpoczął działalność nowy salon samochodowy. Należy …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *