niedziela , 24 stycznia 2021
Strona główna / Wiadomości / Służby mundurowe / Policyjni antyterroryści z pomorskiego garnizonu dostali nowy pojazd opancerzony TUR VI
Fot. AMZ-Kutno

Policyjni antyterroryści z pomorskiego garnizonu dostali nowy pojazd opancerzony TUR VI

Fot. AMZ-Kutno

Komenda Główna Policji odebrała od firmy AMZ-Kutno 5 z 8 zamówionych pojazdów opancerzonych Tur VI. Pojazdy będą wykorzystywane przez służby antyterrorystyczne. Jeden z egzemplarzy trafił do pomorskiego garnizonu, pozostałe zasilą szeregi komend w województwach mazowieckim (dwie sztuki), zachodniopomorskim, dolnośląskim, podlaskim, śląskim i małopolskim.

Zgodnie z wymaganiami policji, lekkie pojazdy opancerzone będą wykorzystywane w trakcie akcji i operacji policyjnych, ale również do transportu osób wymagających zwiększonej ochrony. Dwa egzemplarze wyposażone są w platformy desantowe, które mogą być wykorzystane np. podczas akcji na lotniskach oraz wysokich budynkach.

Fot. AMZ-Kutno

Tur VI to pojazd polskiej produkcji, wyprodukowane przez firmę AMZ-Kutno, bazujący na podwoziu producenta MAN. Do jego napędu wykorzystywany jest 6-cylindrowy silnik diesla o pojemności 6.9 litra i mocy 362 KM. Napęd przekazywany jest na 4 koła za pośrednictwem 5-biegowej, automatycznej skrzyni biegów. Posiada on opony w rozmiarze 335/80R20 typu run-flat.

Fot. AMZ-KUTNO

Samochód może przewozić do 10 pasażerów wraz z kierowcą. Nadwozie ma 6400 mm długości, 2350 mm szerokości i 2640 mm wysokości. Samochód waży około 7 ton i ma 1500 kg ładowności. W wyposażeniu jest między innymi klimatyzacja, system niezależnego ogrzewania, filtrowentylacja, ogrzewane szyby boczne i czołowa wyciągarka elektryczna.

W wersji podstawowej pojazd zapewnia ochronę balistyczną na poziomie I wg STANAG 4569 A. Poziom ochrony można oczywiście zwiększyć do II (kosztem ładowności, wyposażenia lub liczby przewożonych członków załogi).

Za pierwsze pięć egzemplarzy Turów VI, Komenda Główna Policji zapłaciła 14.25 mln zł – czyli blisko 3 000 000 zł za sztukę. Dostawa kolejnych 3 egzemplarzy nastąpi do grudnia 2020 roku.

 

Fot. AMZ-Kutno

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Odcinkowy pomiar prędkości już niebawem zacznie funkcjonować na budowanej autostradzie A1

Urządzenia pomiarowe będą pracowały na wszystkich odcinkach budowanej autostrady A1, gdzie ruch po nowej betonowej jezdni odbywa się w układzie ...

Jeden komentarz

  1. Czy też będzie psuł się od samego patrzenia, a asystent kierowcy będzie musiał czyścić parujące szyby, jak to było w Dzikach? Panowie z Kutna mają niezłe wejścia w działach przetargów służb…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *