piątek , 16 kwietnia 2021
Slider
previous arrow
next arrow
Slider

Pomorska drogówka obserwuje kierowców z powietrza

Wojewódzka Komenda Policji z Gdańska od pewnego czasu posiada drona do nadzorowania ruchu drogowego. To swego rodzaju przełom w pracy funkcjonariuszy i zupełnie nowe możliwości kontroli kierowców. Z lotu ptaka policjanci sprawdzają newralgiczne punkty trójmiasta – szczególnie okolice przejść dla pieszych. 

Bezzałogowe statki powietrzne są wyposażone w kamerę ze stabilizowaną głowicą optoelektroniczną z zoomem optycznym i cyfrowym. Pozwala to, w ramach codziennej służby, na rejestrowanie i ujawnianie wykroczeń w ruchu drogowym. Dotyczy to między innymi wyprzedzania na skrzyżowaniach, przejściach dla pieszych oraz niestosowania się do sygnalizacji świetlnej. Przy odpowiednim kącie obserwacji, policjant będący operator drona może dostrzec korzystanie przez kierowcę z telefonu komórkowego lub np. niezapięte pasy bezpieczeństwa.

Taki patrol stanowi dwójka operatorów drona (pilot i obserwator z krótkofalówką) oraz współpracujący zespół funkcjonariuszy na drodze, którzy zatrzymują kilkaset metrów dalej „namierzonego” sprawcę wykroczenia. Chodzi tu oczywiście o to, aby kierowca, którego wykroczenie zostanie zauważone z powietrza, był jak najszybciej zatrzymany. Taki sposób działania potęguje przekonanie o nieuchronności kary, co ma nie mniejsze znaczenie niż sam mandat.

Nadzorem przy użyciu drona objęte są przede wszystkim te przejścia dla pieszych, na których ruch nie jest regulowany światłami oraz te które prowadzą przez ulice o więcej niż jednym pasie w każdą stronę. To zwykle tam dochodzi do najgroźniejszych zdarzeń.

Co więcej, policyjny dron ma kamerę działającą na podczerwień, co umożliwia odczytywanie numerów rejestracyjnych również w nocy przy sztucznym oświetleniu ulicznych latarni.

Loty policyjnego drona wykonywane są zgodnie z obowiązującymi dla bezzałogowych statków powietrznych przepisami i są zgłoszone kontroli ruchu lotniczego w specjalistycznej aplikacji.

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

134 mandaty w 3,5 tygodnia. Czy kierowcy respektują nowe ograniczenia na gdańskich ulicach?

Od soboty 13 marca br. na al. Grunwaldzkiej i Al. Zwycięstwa obowiązuje ograniczenie prędkości do …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *