Strona główna / Wiadomości / Trójmiejskie drogi / Przedszkolaki uczą się prawidłowych zachowań w ruchu drogowym
Fot. ZDiZ

Przedszkolaki uczą się prawidłowych zachowań w ruchu drogowym

Niezwykłe pomoce dydaktyczne dostało szesnaście kolejnych gdańskich przedszkoli i szkół podstawowych. To Autochodziki, czyli zestawy dla maluchów służące nauce prawidłowych zachowań w ruchu drogowym. Pomysłodawcą akcji przekazywania Autochodzików jest działająca przy Zarządzie Dróg i Zieleni w Gdańsku – Miejska Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (MRBRD).

To trzeci rok funkcjonowania programu Autochodzik – mówi sekretarz MRBRD, Agata Lewandowska. Nauka prawidłowych zachowań od najmłodszych lat ma sens, widać już zresztą efekty tej pracy w skali całego kraju. Trzy lata temu – według oficjalnych statystyk – na polskich drogach ginęło rocznie około 250 dzieci, teraz mówi się o około 100 ofiarachwśród najmłodszych – dodaje Lewandowska.

Fot. ZDiZ
Fot. ZDiZ

Dziękuję, że tu jesteście. Ta uroczystość, to ukoronowanie waszej intensywnej pracy w ramach opracowanego przez Zarząd Dróg i Zieleni oraz Miejską Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego programu ‘Wspólnie dla bezpieczeństwa dzieci’– mówił do najmłodszych zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej Piotr Kowalczuk. Wręczamy wam Autochodziki z przeświadczeniem, że zdobytą i utrwaloną dzięki nim wiedzę stosować będziecie na co dzień podczas spacerów, czy idąc do waszych szkół i przedszkoli– dodał Kowalczuk.

Autochodziki, to pomoce edukacyjne mające, z założenia, budować właściwe nawyki wśród najmłodszej grupy wiekowej, dotarcie do tej właśnie grupy jest – zdaniem specjalistów – kluczem do zwiększenia bezpieczeństwa na drodze.Większość programów edukacyjnych o podobnym charakterze skierowanych jest do dzieci starszych (w tzw. wieku ‘rowerowym’), Autochodzik tymczasem przeznaczony jest dla grupy wiekowej 4-8 lat. Udowodniono bowiem, że wczesna edukacja spełnia swoje zadania, gdyż – podobnie jak np. nauka języków – przekazana w określonym okresie rozwoju dziecka, pozwala na trwalsze budowanie właściwych postaw i zachowań.

Fot. ZDiZ
Fot. ZDiZ

Docelowo Autochodziki otrzymają wszystkie gdańskie przedszkola publiczne i niepubliczne oraz szkoły (łącznie około 120 placówek). Do dziś – pracują już z nimi 42 placówki. Program będzie kontynuowany do momentu, aż zestawy otrzymają wszyscy pracujący z maluchami.

Źródło: zdiz.gda.pl

Fot. ZDiZ
Fot. ZDiZ

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

[Wideo] Groteskowa kradzież paliwa ze stacji paliw w Bąkowie

Policjanci z Pruszcza Gdańskiego szukają sprawców kradzieży paliwa. Doszło do niej 17 lutego na stacji ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *