Posiadanie pojazdu wiąże się z dopełnianiem pewnych obowiązków. Należy do nich konieczność zawarcia umowy ubezpieczenia OC czy rejestracja auta. Jako jego właściciele musimy również zgodnie z przepisami wykonać badanie techniczne. Co to w praktyce oznacza? Jak często trzeba to robić?
Przegląd okresowy samochodu – jak często trzeba go robić?
Sprawność auta to konieczność i powinniśmy tę kwestię kontrolować. Dzięki temu mniejsze jest ryzyko poważnych awarii, ale przede wszystkim spowodowania wypadku. Potoczenie mówimy, że musimy wykonać przegląd okresowy samochodu, ale w praktyce chodzi tutaj o badanie techniczne. Polega ono właśnie na skontrolowaniu elementów pojazdu, które mają wpływ na bezpieczeństwo na drodze. Przegląd samochodu jest przeprowadzany w podstawowej stacji kontroli pojazdów lub okręgowej stacji kontroli pojazdów.
Należy go wykonywać z następującą częstotliwością:
- pierwsze badanie po 3 latach w przypadku aut nowych,
- drugie po 2 kolejnych latach,
- następne badania należy już przeprowadzać corocznie.
W przypadku samochodów z instalacją gazową przegląd techniczny pojazdu należy przeprowadzać co roku.
Co potrzeba do przeglądu samochodu?
W pierwszym kroku specjalista odpowiedzialny za przeprowadzanie badania technicznego poprosi o okazanie dowodu rejestracyjnego pojazdu i jest to jedyny dokument, którego będzie najczęściej wymagać. Czego jeszcze potrzeba do przeglądu samochodu? W przypadku gdy z jakiegoś powodu nie mamy dowodu rejestracyjnego, powinniśmy zabrać kartę pojazdu lub pozwolenie czasowe.
Stacja kontroli pojazdów może wymagać dodatkowych dokumentów, gdy przeznaczenie pojazdu jest specjalne lub taka konieczność wynika z konstrukcji technicznej auta. Jakie dokumenty są ważne przy przeglądzie w takim przypadku? Mają one potwierdzać np. legalność instalacji gazowej lub przystosowanie do danego rodzaju użytkowania. Są one potrzebne wtedy, gdy badanie ma dotyczyć pojazdu wykorzystywanego jako taksówka, samochodów z instalacją LPG czy pojazdów ADR, czyli służących do przewożenia substancji niebezpiecznych.
Ile trwa przegląd auta?
Specjalista, który przeprowadza badanie techniczne, powinien drobiazgowo sprawdzić pojazd, testując wszystkie jego układy. Część tych testów jest przeprowadzana przez urządzenia, które oceniają m.in. stan hamulców czy amortyzatorów, ale wiele elementów trzeba zweryfikować ręcznie. Ile trwa przegląd auta? Najczęściej od 15 do 30 minut, a zależy to od stanu technicznego pojazdu i doświadczenia eksperta, który przeprowadza badanie. Może to potrwać nawet dłużej.
Co się dzieje, gdy auto nie przejdzie przeglądu?
Przyjazd na badanie techniczne nie oznacza, że w naszym dowodzie rejestracyjnym na pewno od razu pojawi się pieczęć informująca o tym, że pojazd ma ważny przegląd przez kolejny rok od dnia jego przeprowadzenia. Co jeśli auto nie przejdzie przeglądu? Przyczyn takiej sytuacji może być wiele, różne mogą być również konsekwencje.
W sytuacji, gdy wykryte usterki mogą powodować zagrożenie dla bezpieczeństwa kierowcy i innych uczestników ruchu drogowego, diagnosta powinien zatrzymać dowód rejestracyjny oraz przesłać go do wydziału komunikacji. Natomiast auto ma być odholowane do warsztatu, w którym usterki zostaną wyeliminowane. Po ich usunięciu kierowca może wrócić do stacji diagnostycznej. Jak wygląda przegląd samochodu w takim przypadku? Samochód musi być ponownie sprawdzony, a po pozytywnym wyniku badania technicznego kierowca może odebrać dowód rejestracyjny w wydziale komunikacji.
Inaczej sytuacja wygląda wówczas, gdy usterki nie zagrażają bezpieczeństwu jazdy. W takim przypadku właściciel auta otrzyma informację o problemach, które wymagają usunięcia i będzie mieć na dopełnienie tego obowiązku 14 dni. Po tym czasie powinien ponownie pojawić się na stacji kontroli pojazdów oraz przejść powtórne badanie techniczne.
Przegląd samochodu a OC
Jeśli spowodujemy szkodę pojazdem, który nie ma ważnego badania technicznego, to jak najbardziej ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie tym, którzy ponieśli szkodę – nie jest zwolniony z odpowiedzialności z tego tytułu. Natomiast inaczej wygląda sytuacja w przypadku, gdy to auto poszkodowanego nie ma aktualnego przeglądu. W takiej sytuacji ubezpieczyciel sprawdzi, czy stan pojazdu nie przyczynił się do powstania szkody, a także czy nie miał wpływu na jej skalę i może obniżyć kwotę odszkodowania.
Jednocześnie warto pamiętać, że OC jest obowiązkowe dla wszystkich posiadaczy pojazdów w Polsce. Kończy Ci się umowa? Sprawdź cenę ubezpieczenia auta na Aviva.pl. Wystarczy, że wprowadzisz datę urodzenia posiadacza auta i numer rejestracyjny samochodu, aby poznać cenę Twojego OC – wygodnie, online, bez wychodzenia z domu.
przegląd techniczny to jedno ale warto też jechać raz na jakiś czas do warsztatu albo przy zmianie aury albo jak coś nas niepokoi. ja mam sprawdzony warsztat, znalazłem go tu:qservicecastrol. eu/i dzięki temu jeżdżę bezpiecznie.