wtorek , 26 października 2021
_750x200_ dni otwarte
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
Baner-MB-Witman-750x200-stycze-2021
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
previous arrow
next arrow
_750x200_ dni otwarte
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
Baner-MB-Witman-750x200-stycze-2021
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
previous arrow
next arrow
Volv Car Plichta Gdynia - baner czerwiec
Volv Car Plichta Gdynia - baner czerwiec
previous arrow
next arrow

Przygotowania samochodu do zimy – nie zapomnij o tych 5 elementach

Przygotowanie samochodu do zimy dla większości kierowców oznacza zwykle jedynie wymianę opon. Na bezpieczeństwo i komfort jazdy podczas zimowych warunków atmosferycznych wpływają także inne elementy wyposażenia auta. Zanim pojawi się śnieg, a temperatura spadnie poniżej zera warto również zadbać m.in. o: odpowiedni poziom płynów eksploatacyjnych, stan instalacji elektrycznej oraz stan wycieraczek i oświetlenia.

– Gdy spadnie pierwszy śnieg lub zaczną się poranne przymrozki, to kierowcy ruszają do serwisów, aby wymieniać opony na zimowe. I na tym kończy się przygotowanie samochodu do mogących występować trudnych, zimowych warunków pogodowych. Tymczasem podczas tej pory roku różnice temperatur mogą sięgać nawet dwudziestu stopni Celsjusza, co razem ze śniegiem lub błotem pośniegowym może negatywnie wpływać nie tylko na bezpieczeństwo podczas jazdy, ale i na stan techniczny pojazdu – zauważa Michał Oglęcki, Dyrektor ds. Technicznych Grupy Masterlease zarządzającej flotą ponad 35 tys. pojazdów.

Dlatego eksperci radzą, aby wymiana opon zimowych – już pod koniec października, gdy zima jest jeszcze tylko zapowiedzią w prognozach pogody – była tylko jednym z elementów przygotowania samochodu do tej pory roku. Oprócz tego warto pamiętać o sprawdzeniu również pozostałych elementów wyposażenia.

Problemy z odpaleniem w mroźny poranek? Prawdopodobnie winny akumulator

Właściciele  samochodów na co dzień powinni zwracać uwagę  na kontrolki wyświetlające się na desce rozdzielczej. Szczególnie, gdy paląca się lub mrugająca podczas jazdy kontrolka ma kolor pomarańczowy lub krytyczny czerwony. Jednak o istnieniu akumulatora oraz instalacji elektrycznej kierowcy przypominają sobie dopiero, gdy w mroźny poranek spiesząc się do pracy, nie mogą odpalić silnika. Dlatego lepiej wcześniej zbadać o kondycję akumulatora oraz o stan instalacji elektrycznej. W trakcie zimy elementy te mogą mieć kluczowe znaczenie dla sprawności naszego pojazdu. Wystarczy sprawdzić efektywność ładowania akumulatora oraz zwrócić uwagę, czy styki akumulatora są poprawnie zamocowane oraz czy nie zaśniedziały. Istotny może okazać się również stan przewodów wysokiego napięcia dostarczających prąd do alternatora i rozrusznika oraz układu zasilania. Wszystkie te czynności możemy wykonać w niemal każdym większym serwisie motoryzacyjnym.

Płyn chłodzenia, hamulcowy i do… spryskiwaczy

Eksperci zalecają, aby przede wszystkim sprawdzić temperaturę krzepnięcia płynu w układzie chłodzenia. Jest to ważne szczególnie w przypadku auta kupionego z rynku wtórnego, którego kierowca jest w posiadaniu dopiero od kilku miesięcy i nie wie jak będzie reagował na niższe temperatury. Jeśli nie zostanie to dopilnowane, to chłodnica albo nawet blok silnika mogą pęknąć w trakcie mroźnej zimy. Warto mieć na uwadze, że jeśli układ chłodzenia jest szczelny i nikt nigdy niczego do niego nie dolewał, to temperatura zamarzania płynu powinna być właściwa i wynosić około -37°C. Sprawdzenie temperatury krzepnięcia płynu chłodzenia trwa krótką chwilę i niewiele kosztuje. Przy okazji wizyty w warsztacie warto też sprawdzić poziom płynu hamulcowego, gdyż chłonie wilgoć i trzeba go okresowo wymieniać zgodnie z zaleceniami producenta samochodu.

Kierowcy, którzy na co dzień poruszają się samochodem jedynie do pracy, nie zużywają za dużej ilości płynu do spryskiwaczy. Zdarza się nawet, że jeżdżą całe lato na pełnym zbiorniku. Powinni oni pamiętać, żeby zużyć go zanim zaczną się pierwsze mrozy. Jeżeli płyn do spryskiwaczy zamarznie, to może okazać się, że nie tylko nie uda się za jego pomocą wyczyścić brudnych szyb lub reflektorów, ale może dojść do uszkodzenia elektrycznej pompki lub pęknięcia zbiorniczka płynu.

Niemal każdy z nas jest na co dzień zabiegany i raczej nie pamięta o tym, aby w samochodzie przed zimą wykonać podstawowe czynności sprawdzające, nawet we własnym zakresie. Zazwyczaj robimy to dopiero kiedy uznamy, że coś w używanym przez nas samochodzie nie działa prawidłowo. Dlatego warto już w październiku zapisać sobie w kalendarzu lub telefonie przypomnienie, aby umówić się na sezonową zmianę opon na zimowe oraz sprawdzić dla własnego komfortu i bezpieczeństwa omawiane podstawowe elementy eksploatacyjne – mówi Michał Oglęcki z Grupy Masterlease.

Wycieraczki, oświetlenie i uszczelki

O tym jak ważna jest dobra widoczność po szybko zapadającym zmroku i przy zmiennych, zimowych warunkach atmosferycznych, nie trzeba przekonywać żadnego kierowcy. Dlatego sprawdzenie i wymiana niedziałających żarówek to podstawa. Oprócz tego o dobrej widoczności tego, co dzieje się na drodze, będą decydować wycieraczki a także dobrze wyczyszczona, a konkretniej odtłuszczona, szyba czołowa. Dlatego dobrze jest sprawdzić m.in. stan  piór wycieraczek. Być może będą wymagały również wyczyszczenia, a jeśli widoczne będą pęknięcia lub ubytki w gumie piór, to należy je wymienić.

Dodatkowo, dobrze jest również zabezpieczyć uszczelki drzwiowe specjalnymi silikonami. Dzięki temu guma od nadmiaru wody będzie się wolniej starzeć, a drzwi nie będą przymarzać do uszczelki. Kierowcy, którzy dodatkowo chcą zadbać o karoserię przed np. negatywnym działaniem soli, którą są posypywane zimą drogi, powinni pamiętać o nawoskowaniu wyczyszczonego wcześniej lakieru. Pozwoli to łatwiej utrzymać samochód w czystości i dobrej kondycji blacharskiej.

Źródło: Grupa Masterlease

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Czas pracy kierowcy – co należy wiedzieć o jego ewidencji?

Bezpieczeństwo transportu osób, ale również towarów, nakłada na kierowców pewne normy i ramy, których zobowiązani …

Jeden komentarz

  1. Przegląd już był przedsezonowy, uszczelki, wycieraczki, jedynie klocki i tarcze wymienili, ale to z delph groszowa sprawa wyszła. Jeszcze tylko czekam na opony, ale to z Czech zamawiałem także chwila zejdzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *