MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
Volvobanergrudzie2022750x200
previous arrow
next arrow
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
Volvobanergrudzie2022750x200
previous arrow
next arrow
moto3m_KIA_750x200
Volvobanergrudzie2022750x200
previous arrow
next arrow
mat organizatora (Fot.Maciej Kurczalski 3mfoto)

Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Pomorza – wkrótce start sezonu rajdowego!

Już za nieco ponad miesiąc rozpocznie się pierwszy z rajdów cyklu Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Pomorza (RSMPo 2016) . W weekend 23-24 kwietnia zawodnicy zmierzą się z trasami w powiecie kwidzyńskim, podczas pierwszej edycji Rajdu Kwidzyńskiego. Ogółem zaplanowano 6 rund (dwa poza Pomorzem, w woj.Warmińsko-Mazurskim).

Fot.
mat organizatora (Fot.Maciej Kurczalski 3mfoto)

Imprezy te będą odbywały się w formule rajdów okręgowych oraz superkjs. Startować może w nich jedynie załoga z licencją sportu samochodowego. Superkjs to z kolei coś pomiędzy rajdami amatorskimi a okręgowymi. Nie wystartuje tu osoba z zerowym doświadczeniem, ale jednocześnie nie jest potrzebna licencja zawodnicza. Obowiązkowe jest natomiast wyposażenie samochodu w klatkę bezpieczeństwa oraz fotele kubełkowe i co najmniej czteropunktowe pasy bezpieczeństwa. Odcinki po których jeżdżą zawodnicy superkjs są nieco krótsze od wyznaczonego dla rajdu okręgowego.

Dominik Zięba, Rzecznik Prasowy Sekcji Sportowej Automobilklubu Morskiego w Gdyni

Rajd Kwidzyński 23-24 kwietnia 2016

Tegoroczną rywalizację kierowców rozpocznie wieczorny prolog przeprowadzony w centrum Kwidzyna. Następnego dnia zawodnicy będą ścigać się po dwóch odcinkach zlokalizowanych na północ od miasta. Każdy z nich o długości nieco powyżej 5 kilometrów, będzie przejeżdżany przez załogi trzykrotnie.

Rajd Bałtyku 21-22 maja 2016

Miesiąc później, w dniach 21-22 maja odbędzie się 14 edycja Rajdu Bałtyku. Trasy będą miały charakter szutrowy, a odcinki zlokalizowane zostaną na wysokości Egiertowa (ok. 25 km od drogi krajowej nr 20 Gdynia – Kościerzyna). Pierwsza edycja Rajdu Bałtyku została zorganizowany już w 1946 roku, a następne rundy odbywały się w odstępach kilku a nawet kilkunastoletnich. Ostatnia z nich miała miejsce dwanaście lat temu.

Rajd Żuławski 9-10 lipca 2016

Kolejnym z etapów rozegranym na Pomorzu będzie Rajd Żuławski w dniach 9-10 lipca, który odbędzie się już po raz trzeci. Bazą rajdu najprawdopodobniej będzie, tak jak w poprzednich latach, miejscowość Cedry Wielkie (okolice trasy Gdańsk-Elbląg). Jest to prawdopodobnie jedyny taki rajd w Polsce – gdzie odcinki poprowadzone są po nierównych i nieprzewidywalnych dla zawodników płytach betonowych znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie kanałów wodnych – wszystko to zwiększa atrakcyjność wydarzenia i przyciąga wielu kibiców.

mat organizatora (Fot.Maciej Kurczalski 3mfoto)
mat organizatora (Fot.Maciej Kurczalski 3mfoto)

Rajd Żarnowiecki 1-2 października 2016 (termin nie jest jeszcze ostatecznie potwierdzony)

Sezon tradycyjnie zakończy Rajd Żarnowiecki planowany na 1-2 października. Odcinki zlokalizowane będą w okolicach gmin Gniewino, Wejherowo i Żarnowiec.

mat organizatora (Fot.Maciej Kurczalski 3mfoto)
mat organizatora (Fot.Maciej Kurczalski 3mfoto)

Pomimo organizacji profesjonalnych Rajdów, Automobilklub nie zapomina o amatorach i nie rezygnuje z organizacji cyklów dla początkujących rajdowców.

Rajdy amatorskie nadal będą organizowane, aby chętne osoby mogły starać się “iść wyżej” czyli startować w rajdach okręgowych. Rajdy okręgowe i superkjs charakteryzują się większą dopuszczalną średnią prędkością na odcinkach, zwiększonym bezpieczeństwem (klatka bezpieczeństwa, HANS, fotele kubełkowe i odpowiednie pasy) oraz większą widowiskowością, co przyciąga więcej kibiców i osób zainteresowanych tą tematyką.

Samochody startujące na każdym poziomie rajdów są bardzo zróżnicowane. Można spotkać zarówno Fiata 126p i Fiata Seicento jak i Mitsubishi Lacera czy Subaru Imprezę. Załogi podzielone są według pojemności silników do kilku klas. Określa to regulamin danej imprezy lub regulamin cyklu. W związku z tym, że Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Pomorze dopiero się rozwijają i będą debiutować w tym roku, trudno jest wskazać jakimi samochodami wystartują zawodnicy i które będą najpopularniejsze. Z doświadczenia z imprez amatorskich mogę powiedzieć, że najpopularniejsze były samochody o pojemności silnika 1400-1600 ccm, czyli tej pośredniej, a jak będzie w przypadku RSMPo to się dopiero okaże.

Dominik Zięba, Rzecznik Prasowy Sekcji Sportowej Automobilklubu Morskiego w Gdyni

Zapisy dla chętnych zawodników rozpoczną się około 3-5 tygodni przed terminem danego rajdu i będą przeprowadzone drogą elektroniczną. Informacja o rozpoczęciu zapisów i link do nich, na pewno pojawą się stronie internetowej organizatora (RSMPo.pl) oraz na profilu na portalu społecznościowym.

Na każde z wydarzeń, wejście dla kibiców jest bezpłatne. Mogą oni znajdować się na trasie odcinków specjalnych (w wyznaczonych, bezpiecznych miejscach) aby oglądać swoich faworytów w akcji. Zapraszamy również do parku serwisowego, w którym można porozmawiać z kierowcami i przyjrzeć się z bliska samochodom rajdowym, którymi jeżdżą. Bliżej terminu rozpoczęcia rajdu zostanie opublikowany przewodnik kibica, w którym znajdą się niezbędne informacje (m.in. jak dotrzeć na odcinek specjalny czy do parku serwisowego oraz plan wydarzenia).

 

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Kolor ma znaczenie – BMW M4 Frozen Orange

BMW M4 gościło w naszym “kolorystycznym” cyklu już nieraz. Teraz powraca, ale barwie, o której …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *