środa , 28 września 2022
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
Baner_Cupra_Plichta_marzec_2022
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
previous arrow
next arrow
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
Baner_Cupra_Plichta_marzec_2022
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
previous arrow
next arrow
Nyar_2022_Volvo_Plichta_750x200_S90
Nyar_2022_Volvo_Plichta_750x200_S90
moto3m_KIA_750x200
previous arrow
next arrow
Mat. prasowe

Ranking opon letnich – jakie opony kupić na sezon wiosenno – letni?

Coraz częściej mamy wysokie temperatury, co wiąże się ze zmianą ogumienia z zimowego na letnie. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę, co jest istotne w opinie letniej, aby zwiększyć komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy. Poniżej znajdziesz dodatkowo przygotowany ranking opon letnich na 2021. 

Oznaczenie opon letnich – czyli jak poznać oponę letnią?

Opony letnie tak jak każdy inny rodzaj ogumienia ma specjalne oznaczenia. Symbole słońca lub chmurki z padającym deszczem to jedne ze sposobów oznaczenia opon letnich. Jednak nie jest to regułą, ponieważ wiele zależy od producenta ogumienia. Według prawa przyjętego przez Polskę, na terenie Unii Europejskiej, każda sprzedawana opona powinna mieć naklejkę z takimi informacjami jak:

  • ekonomiczność opony (skala od G do A, z czego D i G nie dotyczy opon samochodu osobowego),
  • przyczepność na mokrej drodze (skala od G do A, z czego G oznacza najdłuższą drogę hamowania, A najkrótszą)
  • stopnia hałasu wytwarzanego przez oponę podczas użytkowania (opony ciche mają oznaczenie 1, opony głośne 3)

Testy opon letnich ADAC

Wiarygodne testy na oponach są przeprowadzone przez obiektywne podmioty takie jak organizacja ADAC. Podczas sprawdzania ogumienia stosuje się jednakowe metody badawcze, a testy wykonuje się tylko na jednym rozmiarze opon. To bardzo ważne, aby podczas sprawdzania rankingu, przed kupnem nowego ogumienia, posiłkować się wynikami dla konkretnego rozmiaru. Opony letnie o różnym wymiarach, mogą charakteryzować się innymi parametrami.

Ranking opon letnich 2021

Ze względu na przeróżne rozmiary opon i ich dostępność na rynku, poniżej przedstawiamy zestawienie opon letnich w tych najpopularniejszych rozmiarach.

Opony letnie 205/55 R16

Według rankingu ADAC:

  1. Miejsce 1 –  Continental PremiumContact 6 – opona marki Continental w testach wykazała najlepszą  przyczepność na mokrej nawierzchni, a samochód testowy dużą precyzyjność. Zaskakujący okazał się krótki odcinek hamowania na betonie. Jedynym minusem, które wykazały testy, był zwiększony poziom zużycia paliwa.
  2. Miejsce 2 – Semperit Speed-Life3 –  opona, która  na suchej, jak i mokrej nawierzchni, radziła sobie świetnie i to wyróżniało ją na tle innych produkcji. Stopień hałasu został określony jako dopuszczalna norma, jednak znajdował się tuż poniżej średniej.
  3. Miejsce 3 – Bridgestone Turanza T005 – opona japońskiej firmy, która podczas rywalizacji zaimponowała skutecznym hamowaniem na suchej powierzchni. Pokonała inne modele opon letnich niskimi oporami toczenia oraz długim przebiegiem.

Zestawienie nie kończy się tylko na tych trzech pozycjach a jest znacznie dłuższa. W teście brano pod uwagę aż 15 najpopularniejszych modeli opon zakupionych na terenie Niemiec. Te najlepsze modele opon letnich zakupisz w promocyjnej cenie w sklepie Autobuty.pl.

Opony letnie 225/50 r17

Na podium znalazły się takie marki jak Falken, Continental i Kumho.

  1. Miejsce 1 – Falken Azenis FK510 –  opona letnia z najlepszym wynikiem w jeździe po mokrej nawierzchni i z zachowaniem komfortu jazdy. Dodatkowo uzyskała jeszcze większą ilość punktów na suchej drodze. Minusami opony Falken Azenis FK510 z pewnością jest mniejsza oszczędność paliwa i większe zużycie.
  2. Miejsce 2 – Continental PremiumContact6 – opona zdobyła opinię dobrą i punktów 2,2. Wszystkie testy dotyczące oszczędności paliwa, zużycia, przyczepności wypadły znakomicie. Jednakże minus tego ogumienia letniego to głośność przekraczająca skalę umiarkowanego hałasu, z wynikiem 3,1.
  3. Miejsce 3 – Kumho Ecsta PS71 – opona letnia klasy średniej, co ją wyróżnia to bardzo dobra długość hamowania oraz przyczepność na drodze w różnych warunkach. Wadami opony letniej marki Kumho są: znaczny hałas i zużycie.

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Myjnia CarWash SPA w Gdańsku przeszła modernizację

Tunelowa myjnia CarWash SPA w Gdańsku stała się bardzo popularnym miejsce wśród trójmiejskich miłośników motoryzacji …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.