MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
Volvobanergrudzie2022750x200
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
previous arrow
next arrow
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
Volvobanergrudzie2022750x200
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
previous arrow
next arrow
Volvobanergrudzie2022750x200
moto3m_KIA_750x200
previous arrow
next arrow

Remont autostrady A1 potrwa etapami przez 5 lat

Od 24 września br. trwa remont na sześciokilometrowym koncesyjnym odcinku autostrady A1 w kierunku Gdańska. Ruch odbywa się dwoma pasami w kierunku Łodzi, natomiast jednym pasem ruchu w kierunku stolicy Trójmiasta. Jak informuje koncesjonariusz GTC remont 152-kilometrowego odcinka od Gdańska do Torunia będzie trwał etapami przez najbliższe pięć lat.

Pięć lat

Ponadto pojazdy jadące w kierunku Trójmiasta nie będą mogły zjechać ani wjechać na węźle Swarożyn. Jeszcze w październiku zakończył się remont 7-kilometrowego koncesyjnego odcinka w kierunku Łodzi, który trwał równolegle z modernizacją nawierzchni w kierunku Gdańska.

W ciągu najbliższych pięciu lat na autostradzie przeprowadzone zostaną prace związane głównie z wymianą warstwy ścieralnej, częściową wymianą warstwy wiążącej oraz wzmocnieniem istniejącej konstrukcji nawierzchni, aby mogła przenieść prognozowany ruch ciężki.

Prace remontowe muszą odbywać się w odpowiednich warunkach pogodowych, dlatego ich przeprowadzenie możliwe jest jedynie w okresie od wiosny do jesieni. Od przyszłego roku w pełnej fazie prac remontowych planowane jest również prowadzenie prac także w okresie wakacyjnym.

Bezpieczeństwo kierowców i pracujących na A1

Ze względu na bezpieczeństwo i komfort  podróżnych, prace remontowe zostały zaplanowane tak, aby miały jak najmniejszy wpływ na płynność ruchu oraz zapewniały bezpieczeństwo zarówno użytkowników jak i osób pracujących na autostradzie A1. Prace mają być prowadzone równocześnie na dwóch kilkukilometrowych odcinkach (6-8 km), na których ruch będzie odbywał się jedną jezdnią autostrady w schemacie 2+1 (np. 2 pasy w kierunku Łodzi i 1 pas w kierunku Gdańska, w zależności, na której jezdni prowadzony jest remont).

Na remontowanych odcinkach A1 obowiązuje ograniczenie prędkości do 80 km/h. Kierowcy powinni zachować wzmożoną koncentrację i stosować się do znaków tymczasowej organizacji ruchu.

Zwolnienie z opłat autostradowych

Kierowcy wybierający się w podróż autostradą A1 mogą od 4 września 2023 r. korzystać z niej za darmo we wszystkie dni tygodnia do końca 2023 r. Bezpłatny przejazd A1 dotyczy pojazdów osobowych o dwóch osiach oraz motocykli.

Opłaty nadal obowiązują pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koło bliźniacze oraz pojazdów o dwóch osiach z przyczepami.

Pobierz bilet na A1

Bezpłatny przejazd autostradą A1 umożliwiać będzie pobranie tzw. biletu zerowego. Podjeżdżając do bramek, należy pobrać bilet, z kolei przy zjeździe z autostrady wręczyć go inkasentowi, który otworzy szlaban.

Kierowcy korzystający z usługi AmberGO korzystają z bramek bez zmian, czyli nie muszą pobierać biletu ani zatrzymywać się na bramkach.

Koncesjonariuszem 152-kilometrowego odcinka autostrady A1 od Gdańska do Torunia jest Gdańsk Transport Company (GTC).

Źródło: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad – Oddział Gdańsk

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Ostatni etap prac na moście wantowym w Gdańsku. W sobotę zawężenie jezdni

Dobiegają końca prace konserwacyjne na moście wantowym im. Jana Pawła II w ciągu ul. Sucharskiego. …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *