wtorek , 23 kwietnia 2024
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
Volvobanergrudzie2022750x200
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
previous arrow
next arrow
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
Volvobanergrudzie2022750x200
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
previous arrow
next arrow
moto3m_KIA_750x200
Volvobanergrudzie2022750x200
previous arrow
next arrow
Fot. proama.pl

Rodzaje ubezpieczeń komunikacyjnych – obowiązkowe i dobrowolne

Dostępna na rynku oferta ubezpieczeń komunikacyjnych jest bardzo bogata. Każda firma ubezpieczeniowa oprócz obowiązkowego ubezpieczenia OC oferuje także ubezpieczenie AC oraz dodatkowe ubezpieczenia dla kierowców, np. NNW i assistance. To jednak nie wszystko. Niektórzy ubezpieczyciele mają w ofercie też np. ubezpieczenie pomocy prawnej.

Ubezpieczenie OC

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, w skrócie OC, jest ubezpieczeniem obowiązkowym dla wszystkich posiadaczy pojazdów mechanicznych, a więc m.in.:

  • samochodów, w tym samochodów osobowych,
  • maszyn rolniczych,
  • motocykli.

Ubezpieczenie gwarantuje, że jeśli jego posiadacz stanie się sprawcą wypadku lub kolizji drogowej, to zakład ubezpieczeń przejmie odpowiedzialność finansową za naprawienie powstałych przez to szkód. Odszkodowanie pokrywa koszt naprawy uszkodzonego pojazdu, ochroną objęte jest także życie i zdrowie osób poszkodowanych w wypadku. Posiadanie polisy OC jest obowiązkowe, jej zakres jest uniwersalny i nie zależy od danej firmy ubezpieczeniowej, określają go przepisy Ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym oraz o Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Cena polisy ubezpieczeniowej jest ustalana indywidualnie, pod uwagę bierze się czynniki takie jak rodzaj i wiek pojazdu, pojemność jego silnika, wiek właścicieli oraz użytkowników pojazdu, a także historia ich ubezpieczeń OC i AC wraz ze zwyżkami i zniżkami. Najmniej składka OC będzie kosztowała kierowcę doświadczonego, który jeździ dobrze i bezpiecznie.

Ubezpieczenie AC

Ubezpieczenie OC najczęściej oferowane jest w pakiecie z AC, czyli ubezpieczeniem autocasco. Ubezpieczenie AC nie jest obowiązkowe, ale warto je mieć, ponieważ zapewnia osobie, które je posiada ochronę w przypadku zdarzeń losowych: zniszczenia lub kradzieży samochodu. Warunki i zakres ubezpieczenia AC na ogół dopasowywane są indywidualnie do potrzeb konkretnego klienta. Wiele firm, np. Proama, Warta, PZU, oferuje AC w wariancie all risk, dzięki której ochronie ubezpieczeniowej podlegają wszelkie rodzaje ryzyka, które nie zostały wyraźnie wyłączone z jej zakresu. Także w przypadku tego rodzaju ubezpieczenia obowiązują zniżki za bezszkodową jazdę.

Ubezpieczenie NNW dla kierowców

Zarówno do OC, jak i AC warto dokupić ubezpieczenie od konsekwencji następstw nieszczęśliwych wypadków, czyli NNW. Zapewnia ono dodatkowe odszkodowanie dla kierowcy i pasażerów, którzy ucierpią wskutek nieszczęśliwego wypadku na drodze.

Ubezpieczenie assistance

Kolejnym dobrowolnym ubezpieczeniem jest ubezpieczenie assistance. W jego zakres wchodzi szereg usług zapewniających kierowcy pomoc w przypadku kradzieży, uszkodzenia samochodu albo po wypadku. Do rodzajów pomocy najczęściej należy holowanie samochodu do warsztatu, samochód zastępczy, dostarczenie paliwa, pomoc na miejscu zdarzenia w sytuacji, kiedy odpadnie koło lub rozładuje się akumulator, transport ubezpieczonego do szpitala lub innej placówki medycznej, hospitalizację i usługi tłumacza wtedy, kiedy wypadek wydarzył się za granicą.

Inne dodatkowe ubezpieczenia komunikacyjne

Choć AC, NNW i assistance to najczęściej oferowane przez firmy ubezpieczeniowe ubezpieczenia nieobowiązkowe, kierowca na ogół może zapewnić sobie jeszcze pełniejsza ochronę. Firma Proama oferuje np. ubezpieczenie Ochrony Prawnej, które pokrywa koszt pomocy prawnej dla ubezpieczonego, np. w sytuacji, kiedy wszczęte zostało przeciwko niemu postępowanie w związku z wykroczeniem komunikacyjnym, zatrzymano mu prawo jazdy albo ubiega się on o odszkodowanie z tytułu nienależytego wykonania naprawy samochodu.

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Woski pokazowe w Detailing House. Który wybrać?

W poprzednim wydaniu porad dotyczących wosków od Detailing House, przybliżyliśmy Wam woski hybrydowe i syntetyczne. …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *