niedziela , 14 kwietnia 2024
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
Volvobanergrudzie2022750x200
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
previous arrow
next arrow
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
Volvobanergrudzie2022750x200
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
previous arrow
next arrow
moto3m_KIA_750x200
Volvobanergrudzie2022750x200
previous arrow
next arrow
Mat. prasowe

Planowanie rodzinnego wyjazdu na narty lub snowboard. O czym nie można zapomnieć?

O czym warto pamiętać, aby rodzinny wyjazd na narty lub snowboard był udany? Należy zadbać o wiele elementów. Bezpieczeństwo, praktyka, komfort jazdy — wszystko to ma ogromne znaczenie. I tak się składa, że wszystko to może zagwarantować samochód przygotowany na warunki zimowe z pojemną strefą bagażową i praktycznymi akcesoriami. Jesteś gotowy na podróż? Czas ruszać!

Odpowiedni napęd — czym jest AWD?

Napęd AWD to napęd na cztery koła. W czym jest lepszy od standardowych napędów? Przydaje się zarówno na asfalcie, jak i w trudnym terenie. Na standardowej szosie pozwoli ci pewnie pokonywać zakręty, a poza nią zapewni świetną przyczepność i wzorową kontrolę jazdy. To również idealne rozwiązanie na wyprawy w rejony górskie, gdzie drogi bywają śliskie, strome i kręte.

Bezpieczeństwo w górach — o kołach zimowych i innych zabezpieczeniach słów kilka

Pierwszym punktem do odhaczenia na zimowej liście „to do” jest zmiana opon na zimowe. Dlaczego jest to absolutnie konieczne? Opony letnie oczywiście nie sprawdzają się w warunkach zimowych, i to tym bardziej w rejonach górskich. Wyjazd na narty lub snowboard na takim ogumieniu byłby skrajnie nieodpowiedzialną decyzją. Opony zimowe są z kolei przystosowane do niskich temperatur oraz kontaktu z lodem, śniegiem i wilgotnymi połaciami. Nie tracą one swojej miękkości ani innych kluczowych właściwości nawet w skrajnych warunkach atmosferycznych. Niektóre SUV-y są wyposażane fabrycznie w opony „all season” – przede wszystkim ze względu na ich lepsze własności terenowe. Na zimowe wyprawy warto jednak zaopatrzyć się w opony, które rzeczywiście skonstruowane są z myślą o warunkach zimowych.

Oczywiście same opony zimowe mogą nie wystarczyć, gdy na zewnątrz robi się biało. Warto wyposażyć się również w łańcuchy i pasy antypoślizgowe, które znacznie poszerzają możliwości auta. To szczególnie ważne w okolicach górskich i podgórskich. W niektórych lokalizacjach tego typu łańcuchy i pasy antypoślizgowe są obowiązkowe.

Niektóre samochody, jak modele Land Rovera, można fabrycznie wyposażyć w pakiet zimowy, obejmujący podgrzewanie szyby, podgrzewanie kierownicy i podgrzewane dysze spryskiwaczy. Dostępne jest nawet ogrzewanie postojowe. Jeśli nie mamy takiego wyposażenia, warto zaopatrzyć się w rękawice, zmiotkę i drapaczkę. Szczególnie w trudnych i nieprzewidywalnych warunkach dobra widoczność jest kluczowa.

Niezbędny sprzęt trzeba gdzieś pomieścić

Gdy jedziemy na narty lub snowboard całą rodziną, sprzętu jest wiele. W aucie musimy przewieźć narty lub deski, kijki, kaski, okulary, buty, kurtki, ciepłe ubrania, a do tego codzienną odzież i całą resztę rzeczy, które chcemy mieć ze sobą. Gdzie to wszystko pomieścić?

Najlepiej sprawdzi się rodzinny SUV z odpowiednio dużym bagażnikiem. Świetną propozycję stanowi model Discovery, który po złożeniu ostatniego rzędu siedzeń oferuje aż 1137 litrów bagażu. Wówczas do dyspozycji wciąż pozostaje 5 wygodnych foteli. Z kolei po złożeniu drugiego rzędu siedzeń, bagażnik osiąga całe 2391 litrów pojemności. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że Discovery ma uciąg równy 3500 kg. Takie parametry pozwalają na bezpieczny i komfortowy przewóz przyczep. Poza tym wyruszając na narty lub snowboard, warto zagospodarować także dach auta. Dzięki akcesoriom z oferty Land Rover można przewieźć na nim narty, deski do snowboardu oraz wiele innych akcesoriów sportowych.

Jakie akcesoria pomogą w transporcie sprzętu? 

Jeśli jesteś miłośnikiem sportów zimowych, przydadzą ci się poprzeczki dachowe. Umożliwiają one zamontowanie uchwytów pozwalających na przewóz nart i desek snowboardowych na dachu pojazdu. Dzięki temu rozwiązaniu otrzymujesz dodatkową przestrzeń na bagaż, a kłopotliwa dotychczas wielkość sprzętu przestaje sprawiać kłopoty. Jadąc na stok ze swoim sprzętem, nie musisz korzystać z usług miejscowych wypożyczalni i sprzętu niskiej jakości. Poza tym wielu właścicieli aut Land Rover używa dedykowanych mat bagażnikowych. Produkt ten pomaga zachować porządek i czystość w bagażniku. Jest to szczególnie ważne podczas rodzinnych wyjazdów na narty i snowboard, kiedy to zdecydowanie wolimy ograniczać chaos.

Również dla dużych rodzin

Potrzebujesz więcej foteli w aucie niż 5? To nie problem. Jak już wspomnieliśmy, w ofercie Land Rover znajdziesz modele wyposażone w 7 oddzielnych foteli. SUV 7-osobowy, taki jak Discovery lub Discovery Sport, pomieści dużą rodzinę, zapewniając przy tym atrakcyjną przestrzeń bagażową z tyłu i na dachu pojazdu. Samochody Land Rover posiadają wszystko, czego wymaga od swojego pojazdu prawdziwy miłośnik sportów zimowych… a nawet cała gromadka miłośników!

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Powierz Porsche z rocznika 2015 i starsze specjalistom z serwisu Porsche Centrum Sopot – przegląd za 99 zł

W marcu Porsche Centrum Sopot zaprasza na przegląd techniczny dla aut z 2015 roku i …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *