sobota , 22 stycznia 2022
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
Baner British Auto Zdunek 750x200
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
previous arrow
next arrow
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
Baner British Auto Zdunek 750x200
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
previous arrow
next arrow
Nyar_2022_Volvo_Plichta_750x200_XC60
Nyar_2022_Volvo_Plichta_750x200_S90
moto3m_Peugeot_750x200
moto3m_KIA_750x200
moto3m_Citroen_750x200
previous arrow
next arrow
Fot. mat. prasowe

Rusza budowa Forum Gdańsk – utrudnienia w ruchu i zmiany w komunikacji

Cztery miesiące potrwa pierwszy etap prac związanych z przebudową Targu Siennego i Rakowego i budową Forum Gdańsk. Wiadukt na ul. Hucisko zostanie w sobotę 11 lipca zamknięty dla ruchu samochodowego i komunikacji publicznej.

Za nami kilka tygodni intensywnej pracy służb miejskich. Schematy wejścia na plac budowy, plany organizacji ruchu, możliwości alternatywnych przejazdów przez Gdańsk. Rozpatrywaliśmy dwa warianty – bardziej uciążliwy dla kierowców i podróżujących komunikacją miejską, ale zdecydowanie krótszy oraz mniej uciążliwy, ale dłuższy. Ostatecznie wybraliśmy wariant szybszy. Przed nami więc 15 tygodni bardzo dużej uciążliwości prac budowlanych w obrębie fragmentu Huciska, ale potem będzie już tylko lepiej. Nieprzypadkowo wybraliśmy taki termin prac – trwają wakacje i ruch w mieście się zdecydowanie zmniejszył – mówi Andrzej Bojanowski, zastępca prezydenta Gdańska.

Aby zmieścić się w jak najkrótszym terminie, roboty na Hucisku prowadzone będą praktycznie przez całą dobę. Na czym będzie polegał pierwszy etap prac?

Zaczynamy w nocy z 10 na 11 lipca (z piątku na sobotę). Nowa organizacja ruchu zacznie obowiązywać od sobotniego poranka. W tym pierwszym etapie zamknięta będzie jezdnia, ale drożny chodnik od strony Biblioteki. Po 15 tygodniach prac nastąpi przywrócenie ruchu tramwajowego i ruchu samochodowego od strony Śródmieścia w kierunku Obwodnicy. Natomiast przywrócenie obecnego układu komunikacyjnego w  tym miejscu powinno nastąpić do końca tego roku, tu wiele zależy jednak od jesiennej i zimowej aury – wyjaśnia Wojciech Bróż, przedstawiciel Korporacji Doraco – generalnego wykonawcy infrastruktury.

Zamknięcie Huciska związane jest z budową tunelu, którym (wzdłuż istniejących torów kolejowych) samochody przejeżdżać będą w przyszłości od Dworca Gdańsk Główny PKP pod Targiem Siennym i Rakowym, aż do ul. Toruńskiej.

www.gdansk.pl_61820-page-001

Zmiany w organizacji ruchu i komunikacji miejskiej

O zmianach w organizacji ruchu kierowcy będą informowani już na rogatkach miasta – na obwodnicy, obwodnicy południowej i przy wjeździe od strony Sopotu. Wszystko po to, by mogli zawczasu objechać centrum miasta i uniknąć utrudnień. W bezpośrednim sąsiedztwie inwestycji wyznaczone zostały natomiast objazdy: jadąc od strony ul. Kartuskiej kierowcy będą kierowani w ul. 3 Maja – w kierunku Placu Zebrań Ludowych lub Węzła Groddecka. Objazdy wyznaczono też ulicami Bema i Dąbrowskiego, a także ul. Ks. Popiełuszki.

Zmianie ulegną również trasy komunikacji miejskiej w tym rejonie. Linie tramwajowe 10 i 12 zamiast jechać przez Hucisko zostaną skierowane w ul. 3 Maja i dalej w kierunku Wrzeszcza. Przez Hucisko nie pojadą również autobusy – linie które tamtędy kursowały również pojadą ul. 3 Maja i zakończą trasę na przystanku przy dworcu PKS (będzie to przystanek wspólny dla tramwajów i autobusów). Na czas utrudnień ZTM wydłuży natomiast trasę linii 154, by umożliwić wszystkim potrzebującym dojazd do przychodni na ul. Wałowej.

Warto jednak przypomnieć, że Hucisko pozostanie otwarte dla pieszych i rowerzystów, którzy będą mogli przejść przez teren robót specjalnie wyznaczonym chodnikiem.

www.gdansk.pl_61819-page-001

Informacje o utrudnieniach

W związku z rozpoczęciem inwestycji uruchomione zostały dwie strony internetowe, gdzie z odpowiednim wyprzedzeniem publikowane będą wszelkie informacje o utrudnieniach związanych z inwestycją: podstrona w portalu miejskim http://www.gdansk.pl/forumgdansk a także strona przygotowana przez wykonawcę robót, czyli Korporację Doraco – http://www.forumgdansk.info.

Do informowania o utrudnieniach wykorzystywany będzie również SISMS czyli system wczesnego ostrzegania SMS-owego, którym dysponuje miejski Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.

Więcej o SISMS – http://www.gdansk.pl/nasze-miasto,1991,34472.html

Prace pod ścisłą kontrolą

Oczywiście pojawią się uciążliwości, ale postaramy się na nie błyskawicznie reagować. Mamy do dyspozycji inżynierów z Zarządu Dróg i Zieleni, którzy na bieżąco analizować będą zmiany w ruchu pojazdów w Gdańsku i jeśli będzie taka konieczność – zmieniać organizację lub szukać alternatywnych tras przejazdu. Uzyskaliśmy też zapewnienie policji, że jeśli okaże się iż będzie potrzebna do np. kierowania ruchem, to natychmiast taką pomoc otrzymamy – wyjaśnia Andrzej Bojanowski.

Musimy jednak pamiętać, że wszystko o czym mówimy, to założenia czynione przed przystąpieniem do robót. Wiele rzeczy może zmienić się w sposób diametralny po rozpoczęciu prac ziemnych. Jak wiadomo – szczególnie ten rejon może pod ziemią kryć najróżniejsze niespodzianki, dlatego na bieżąco będziemy analizować sytuację i reagować na wszystkie zdarzenia i rozważać ich potencjalne skutki dla miasta i mieszkańców – dodaje zastępca prezydenta.

Czekamy na sygnały

W związku z pierwszym etapem robót na Hucisku w dniu wczorajszym odbyło się spotkanie przedstawicieli DORACO i służb miejskich z Radą Dzielnicy Śródmieście i Pełnomocnikiem Prezydenta Gdańska ds. Śródmieścia Jakubem Żelaznym.

W związku z utrudnieniami jesteśmy otwarci na wszelkie sygnały od mieszkańców. Będziemy je analizować i – jeśli okażą się trafne – reagować. Sygnały można kierować wprost do Dyżurnego Inżyniera Miasta (tel. 58 52 44 500 – całodobowo) – deklaruje Andrzej Bojanowski.

Zamknięcie ul. Hucisko to pierwszy etap prac i – w ocenie wykonawcy – najbardziej uciążliwy moment całej inwestycji. Późniejsze etapy również wiązać się będą z pewnymi zmianami w organizacji ruchu (np. podczas przebudowy Węzła Groddecka), ale nie będą skutkowały całkowitym zamknięciem żadnego ciągu komunikacyjnego.

Przypomnijmy że Forum Gdańsk powstaje na 6-hektarowej działce w obrębie ulic 3 Maja, Armii Krajowej, Wały Jagiellońskie i Hucisko. Otwarcie kompleksu planowane jest na 2017 rok.

Źródło: gdansk.pl

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Przykład sportu według Volvo – S60 T8 AWD Plug-In Hybrid Polestar Engineered

W ofercie samochodów używanych Volvo Selekt w Volvo Car Plichta Gdynia pojawił się model Volvo …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *