Volvobanergrudzie2022750x200
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
previous arrow
next arrow
Volvobanergrudzie2022750x200
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
previous arrow
next arrow
Volvobanergrudzie2022750x200
moto3m_KIA_750x200
previous arrow
next arrow
Fot. KWP

Rusza policyjna akcja “Bezpieczna droga do szkoły”

1 września rozpoczyna się policyjna akcja „Bezpieczna droga do szkoły”. Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego, policjanci ruchu drogowego całego województwa pomorskiego będą prowadzić wzmożone kontrole w okolicach szkół i na przyległych drogach. Mundurowi sprawdzą właściwe oznakowania przejść dla pieszych oraz to czy kierowcy oraz piesi respektują zasady bezpieczeństwa ruchu drogowego. Policjanci rozpoczną także spotkania edukacyjne w szkołach, gdzie uczniom i opiekunom przypominać będą zasady bezpieczeństwa.

Wraz z rozpoczynającym się jutro nowym rokiem szkolnym w rejonach szkół i na drogach dojazdowych widoczni będą policjanci drogówki realizujący działania pn. „Bezpieczna droga do szkoły”.

Mundurowi będą prowadzić wzmożone kontrole drogowe, podczas których będą sprawdzali poprawność przestrzegania przepisów prawa o ruchu drogowym. Poza kontrolami drogowymi w rejonach szkół rozpocznie się kontrola infrastruktury drogowej odpowiadającej za bezpieczeństwo dzieci udających się do szkół. Równolegle rozpoczną się kontrole środków transportu służących do  transportu dzieci do szkół.

Kolejnym elementem prowadzonej we wrześniu akcji będą spotkania profilaktyczne policjantów z dziećmi, w trakcie których omawiane będą zasady bezpiecznego poruszania się po drogach.

Przypominamy rodzicom, że nie każdy pierwszoklasista może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego. Zgodnie z art. 43 Ustawy prawo o ruchu drogowym, dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10-letniej (nie dotyczy to strefy zamieszkania i drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych). Bardzo ważnym czynnikiem zwiększającym bezpieczeństwo w ruchu drogowym, jest noszenie elementów odblaskowych. Zgodnie z przepisami pieszy (bez względu na wiek) poruszający się po zmierzchu poza terenem zabudowanym, ma obowiązek używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych użytkowników dróg. Rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły powinni też pamiętać o obowiązku przewożenia ich w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach. Dziecko pod szkołą należy wysadzać z samochodu od strony chodnika lub pobocza, nie zaś od strony jezdni.

Pamiętajmy, żeby dziecko było bezpieczne podczas drogi do szkoły, każdy opiekun powinien je także odpowiednio do tego przygotować.

Akcja „Bezpieczna droga do szkoły” jest adresowana zarówno do dzieci jak i do dorosłych odpowiedzialnych za bezpieczeństwo najmłodszych.

Źródło: KWP

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Ostatni etap prac na moście wantowym w Gdańsku. W sobotę zawężenie jezdni

Dobiegają końca prace konserwacyjne na moście wantowym im. Jana Pawła II w ciągu ul. Sucharskiego. …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *