środa , 27 października 2021
_750x200_ dni otwarte
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
Baner-MB-Witman-750x200-stycze-2021
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
previous arrow
next arrow
_750x200_ dni otwarte
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
Baner-MB-Witman-750x200-stycze-2021
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
previous arrow
next arrow
Volv Car Plichta Gdynia - baner czerwiec
Volv Car Plichta Gdynia - baner czerwiec
previous arrow
next arrow
Fot. Policja

Rusza program „Gotowi do drogi – Autochodzik”

Wystartowała kolejna, już dziewiąta edycja programu edukacji komunikacyjnej Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni oraz Fundacji Credu – „Gotowi do drogi – Autochodzik”. Jego celem jest przekazywanie najmłodszym uczestnikom ruchu drogowego wiedzy o bezpiecznych zachowania na drodze i wokół niej. Do akcji przyłączyli się też gdańscy policjanci ruchu drogowego.

Program „Gotowi do drogi – Autochodzik” wdrażany jest w gdańskich szkołach podstawowych oraz przedszkolach od 2012 roku. Kładzie on nacisk na budowanie właściwych postaw u dzieci w wieku 6-8 lat, a także u ich rodziców i opiekunów, w zakresie zachowywania podstawowych zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Ponadto przygotowuje on uczniów i przedszkolaków do samodzielności w ruchu drogowym poprzez kształtowanie właściwych nawyków, np. zwracania uwagi na znaki drogowe i sygnalizację świetlną, wchodzenia na jezdnię tylko po upewnieniu się, że przejście jest bezpieczne i dozwolone, czy każdorazowego zapinania pasów podczas podróży samochodem.

Fot. Policja

W przekazywaniu w niebanalny, dostosowany do wieku i skuteczny sposób wiedzy o bezpieczeństwie ruchu drogowego, służą udostępniane w ramach programu „Gotowi do drogi – Autochodzik” szkołom i przedszkolom materiały edukacyjne, wykorzystywane potem w ciągu całego roku szkolnego na lekcjach edukacji komunikacyjnej. W tym roku szkolnym po raz kolejny akcję wspierają gdańscy policjanci ruchu drogowego, którzy m.in. pomogą dostarczyć pakiety z pomocami naukowymi do uczestniczących w programie szkół i przedszkoli.

Obok klasycznych lekcji program „Gotowi do drogi – Autochodzik” proponuje również włączenie się do okolicznościowych akcji edukacyjnych. Pierwszą, jaką organizujemy w nowym roku szkolnym, jest kolejna edycja akcji „KOŁA STOP – ROBISZ KROK”, która zwraca uwagę na to, by na jezdnię wchodzić bezwzględnie dopiero wtedy, kiedy pojazdy zatrzymają się przed pieszymi. Jej finał zaplanowano na 27 października, kiedy stosowanie tej zasady będzie szczególnie przydatne przy wzmożonym ruchu w okresie Wszystkich Świętych.

W kolejnych miesiącach tradycyjnie zaprosimy dzieci do wspólnego przygotowywania bożonarodzeniowych ozdób choinkowych, których kolory i kształty nawiązywać będą do znaków drogowych. W tym czasie uczyć będziemy też o ważnym aspekcie poprawiającym bezpieczeństwo w ruchu drogowym, jakim jest noszenie odblasków – informują funkcjonariusze.

W programie „Gotowi do drogi – Autochodzik” znajdą się także propozycje lekcji w terenie – spacerów edukacyjnych, zajęć plastycznych, czy kulinarnych, które łączyć będą naukę z zabawą. Chętne placówki, które chcą dołączyć do programu, zapraszamy na stronę gotowidodrogi.pl, gdzie znajduje się formularz rejestracyjny.

Źródło: Policja

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Uwaga na strefy! Straż Miejska w Gdańsku przypomina kierowcom o zasadach ruchu w rejonie Głównego Miasta

W rejonie Głównego Miasta w Gdańsku funkcjonują jednocześnie cztery strefy, w których obowiązują szczególne zasady …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *