BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
Volvobanergrudzie2022750x200
previous arrow
next arrow
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
Volvobanergrudzie2022750x200
previous arrow
next arrow
Volvobanergrudzie2022750x200
moto3m_KIA_750x200
previous arrow
next arrow

Ruszył remont gdańskiego mostu wantowego – będą utrudnienia

Most wantowy im. Jana Pawła II przejdzie gruntowną konserwację oraz bieżące naprawy. Wykonane zostaną pomiary geodezyjne, dokładne czyszczenie poszczególnych elementów konstrukcji, a także konserwacja zakotwień, łożysk i wózka rewizyjnego. Zakres serwisu obejmuje również naprawę rur osłonowych want oraz montaż siatek zabezpieczających przed gniazdowaniem ptaków. Utrudnienia w ruchu mogą występować do końca roku.

Most wantowy w remoncie – wyłączony pas

Część robót będzie wymagała wprowadzenia tymczasowej organizacji ruchu, która polegać będzie na wyłączeniu jednego pasa ruchu na moście. Dla zminimalizowania utrudnień zamknięcia pasa wprowadzane będą w weekendy, a w dni powszednie poza godzinami szczytu.

Most, który ma 22 lata, jest w bardzo dobrej kondycji technicznej i wizualnej. Do jego prawidłowego funkcjonowania niezbędne są jedynie regularne prace serwisowe i konserwacyjne. Ostatnie tego typu roboty wykonane zostały w 2019 i 2020 roku, kiedy wymieniono urządzenia dylatacyjne mostu i przeprowadzono przegląd wraz z konserwacją systemu podwieszania pomostu. Wykonano również bieżącą naprawę olinowania. Te prace przeprowadził zespół doświadczonych alpinistów.

Prace na moście wantowym obejmą kilka aspektów:

  • pomiary geodezyjne, które określą zakres pracy, czyli przemieszczeń pomostu w stosunku do jego podpór;
  • mycie i czyszczenie elementów mostu: konstrukcji stalowej ustroju nośnego, podpór, barier, balustrad oraz chodników;
  • konserwacja łożysk, zakotwień podpór i wózka rewizyjnego. W ramach konserwacji poszczególne części zostaną zabezpieczone antykorozyjnie, wymieniony zostanie także wosk ułatwiający pracę elementów i zapobiegający tarciom.
  • W zakres robót na moście wchodzi również naprawa trzech rur osłonowych want i 28 łączników osłon, która obejmuje ich uszczelnienie.
  • Ostatnim etapem będzie montaż siatek, które zabezpieczą podpory, dźwigary ustroju nośnego i kolektor odwodnienia przed gniazdowaniem na nich ptaków.

Jakiej wysokości jest most wantowy w Gdańsku?

Most wantowy ze swoim 100-metrowym dwunogim pylonem, to jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów inżynierskich w Gdańsku. Jest nie tylko inżynieryjną i wizualną „perełką”, ale pełni również istotną rolę komunikacyjną. Jest elementem Trasy Sucharskiego, która stanowi dojazd do portów i stoczni oraz jest łącznikiem z trasami wjazdowymi i wyjazdowymi z miasta – Obwodnicą Południową oraz autostradą A1. Codziennie mostem przejeżdża ok. 35 tys. pojazdów.

Źródło: Gdańsk.pl (Autor: Patryk Rosiński)

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Ostatni etap prac na moście wantowym w Gdańsku. W sobotę zawężenie jezdni

Dobiegają końca prace konserwacyjne na moście wantowym im. Jana Pawła II w ciągu ul. Sucharskiego. …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *