BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
Baner_Cupra_Plichta_marzec_2022
previous arrow
next arrow
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
Baner_Cupra_Plichta_marzec_2022
previous arrow
next arrow
Volvobanergrudzie2022750x200
Volvobanergrudzie2022750x200
moto3m_KIA_750x200
previous arrow
next arrow

Samochód z Niemiec – jak tłumaczyć dokumenty?

Sprowadzanie aut z zagranicy to popularne rozwiązanie wśród kierowców, handlarzy. Przywiezienie samochodu z Niemiec do Polski to nie wszystko. Auto należy przerejestrować. Choć w wielu wypadkach nie jest to wymagane, polscy urzędnicy mogą zażądać dokumentów samochodowych, przetłumaczonych z języka niemieckiego na polski. Bezbłędny, w pełni bezpieczny przekład tak istotnych papierów jest możliwy jedynie dzięki usługom tłumaczy przysięgłych. Jak przebiega przekład dokumentów samochodu z Niemiec?

Kiedy należy przetłumaczyć dokumenty samochodowe? Przekład dokumentów samochodu z Niemiec

Tłumaczenie dokumentów samochodu z Niemiec (najczęstszy wybór wśród Polaków) wymagane jest tylko wtedy, gdy auto pochodzi z krajów umieszczonych poza granicami Unii Europejskiej. Jeśli zatem transakcja dokonywana jest na terenie Unii Europejskiej, nie ma konieczności przetłumaczenia dokumentacji pojazdów. Podsumowując, w skrócie – jeżeli auto pochodzi z kraju członkowskiego Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwa należącego do EFTA, tłumaczenie podstawowych dokumentów samochodowych nie jest wymagane.

Mimo wszystko warto skorzystać z usług tłumacza przysięgłego, który zajmie się przekładem dokumentów samochodu z Niemiec. Zdarza się, że polscy urzędnicy będą wymagać tłumaczenia uwierzytelnionego ze względu na jakieś braki w dokumentacji, niespotykane zapisy. Nawet jeśli Twój niemiecki jest na zaawansowanym – komunikatywnym wręcz – poziomie, wciąż nie możesz dokonać samodzielnego tłumaczenia dokumentów samochodu z Niemiec. Takie papiery nie posiadają żadnej mocy urzędowej.

Które dokumenty samochodu z Niemiec trzeba przetłumaczyć?

Kupujący nie musi tłumaczyć wszystkich dokumentów, jakie otrzymał od sprzedawcy z Niemiec. Obowiązkowy jest przekład tylko kilku z nich – m.in. dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu, umowy kupna-sprzedaży pojazdu. Jeśli samochodów został zakupiony w niemieckim salonie lub u dealera z Niemiec, a dowodem zakupu jest faktura, ona również podlega konieczności tłumaczenia.

Jak przebiega tłumaczenie dokumentów samochodu z Niemiec?

Tłumaczenie przysięgłe, sporządzane przez tłumacza przysięgłego o wielu uprawnieniach, zawiera jego oświadczenie – potwierdzające, że przetłumaczony dokument jest stuprocentowo zgodny z oryginałem. Znajduje się na nim również pieczęć urzędowa (imię i nazwisko tłumacza, nazwa języka, pozycja na liście tłumaczy przysięgłych). Szukasz sprawdzonego tłumacza przysięgłego języka niemieckiego (online lub stacjonarnie)? Zerknij tutaj: https://dogadamycie.pl/uslugi/tlumaczenia-przysiegle/niemiecki/.

Tłumaczenie przysięgłe musi zawierać także numer repertorium danego tłumacza, a także miejsce i datę wykonania przekładu. Wymienione elementy odnoszą się do każdego dokumentu samochodowego, poddanego tłumaczeniu uwierzytelnionemu.

Tłumacz przysięgły to prestiżowy zawód – można nawet powiedzieć, że zawód zaufania publicznego. Taka osoba musi przejść określoną ścieżkę edukacyjną (ukończone studia lingwistyczne). Znajomość języka niemieckiego to nie wszystko – ważne jest także biegłe władanie językiem polskim. Tłumacz przysięgły uzyskał pozytywny wynik z adekwatnego egzaminu, przeprowadzanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Ponadto ma zdolność do czynności prawnych, nie figuruje w Krajowym Rejestrze Karnym oraz – po zdanym egzaminie – złożył ślubowanie do Ministerstwa Sprawiedliwości.

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Bycie kierowcą osobistym: umiejętności zawodowe i wymagania wobec kandydatów do pracy

Zawód osobistego kierowcy owiany jest wieloma tajemnicami. Wydaje się, że zdobycie osobistego kierowcy jest bardzo …

Jeden komentarz

  1. To bardzo przydatny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *