Volvobanergrudzie2022750x200
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
previous arrow
next arrow
Volvobanergrudzie2022750x200
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
previous arrow
next arrow
moto3m_KIA_750x200
Volvobanergrudzie2022750x200
previous arrow
next arrow

Samochód z Niemiec – jak tłumaczyć dokumenty?

Sprowadzanie aut z zagranicy to popularne rozwiązanie wśród kierowców, handlarzy. Przywiezienie samochodu z Niemiec do Polski to nie wszystko. Auto należy przerejestrować. Choć w wielu wypadkach nie jest to wymagane, polscy urzędnicy mogą zażądać dokumentów samochodowych, przetłumaczonych z języka niemieckiego na polski. Bezbłędny, w pełni bezpieczny przekład tak istotnych papierów jest możliwy jedynie dzięki usługom tłumaczy przysięgłych. Jak przebiega przekład dokumentów samochodu z Niemiec?

Kiedy należy przetłumaczyć dokumenty samochodowe? Przekład dokumentów samochodu z Niemiec

Tłumaczenie dokumentów samochodu z Niemiec (najczęstszy wybór wśród Polaków) wymagane jest tylko wtedy, gdy auto pochodzi z krajów umieszczonych poza granicami Unii Europejskiej. Jeśli zatem transakcja dokonywana jest na terenie Unii Europejskiej, nie ma konieczności przetłumaczenia dokumentacji pojazdów. Podsumowując, w skrócie – jeżeli auto pochodzi z kraju członkowskiego Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwa należącego do EFTA, tłumaczenie podstawowych dokumentów samochodowych nie jest wymagane.

Mimo wszystko warto skorzystać z usług tłumacza przysięgłego, który zajmie się przekładem dokumentów samochodu z Niemiec. Zdarza się, że polscy urzędnicy będą wymagać tłumaczenia uwierzytelnionego ze względu na jakieś braki w dokumentacji, niespotykane zapisy. Nawet jeśli Twój niemiecki jest na zaawansowanym – komunikatywnym wręcz – poziomie, wciąż nie możesz dokonać samodzielnego tłumaczenia dokumentów samochodu z Niemiec. Takie papiery nie posiadają żadnej mocy urzędowej.

Które dokumenty samochodu z Niemiec trzeba przetłumaczyć?

Kupujący nie musi tłumaczyć wszystkich dokumentów, jakie otrzymał od sprzedawcy z Niemiec. Obowiązkowy jest przekład tylko kilku z nich – m.in. dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu, umowy kupna-sprzedaży pojazdu. Jeśli samochodów został zakupiony w niemieckim salonie lub u dealera z Niemiec, a dowodem zakupu jest faktura, ona również podlega konieczności tłumaczenia.

Jak przebiega tłumaczenie dokumentów samochodu z Niemiec?

Tłumaczenie przysięgłe, sporządzane przez tłumacza przysięgłego o wielu uprawnieniach, zawiera jego oświadczenie – potwierdzające, że przetłumaczony dokument jest stuprocentowo zgodny z oryginałem. Znajduje się na nim również pieczęć urzędowa (imię i nazwisko tłumacza, nazwa języka, pozycja na liście tłumaczy przysięgłych). Szukasz sprawdzonego tłumacza przysięgłego języka niemieckiego (online lub stacjonarnie)? Zerknij tutaj: https://dogadamycie.pl/uslugi/tlumaczenia-przysiegle/niemiecki/.

Tłumaczenie przysięgłe musi zawierać także numer repertorium danego tłumacza, a także miejsce i datę wykonania przekładu. Wymienione elementy odnoszą się do każdego dokumentu samochodowego, poddanego tłumaczeniu uwierzytelnionemu.

Tłumacz przysięgły to prestiżowy zawód – można nawet powiedzieć, że zawód zaufania publicznego. Taka osoba musi przejść określoną ścieżkę edukacyjną (ukończone studia lingwistyczne). Znajomość języka niemieckiego to nie wszystko – ważne jest także biegłe władanie językiem polskim. Tłumacz przysięgły uzyskał pozytywny wynik z adekwatnego egzaminu, przeprowadzanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Ponadto ma zdolność do czynności prawnych, nie figuruje w Krajowym Rejestrze Karnym oraz – po zdanym egzaminie – złożył ślubowanie do Ministerstwa Sprawiedliwości.

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Zadośćuczynienie po wypadku drogowym. Jak je uzyskać?

Wypadki drogowe są nie tylko traumatycznym doświadczeniem dla ofiar, ale także stawiają przed nimi liczne …

Jeden komentarz

  1. To bardzo przydatny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *