niedziela , 12 stycznia 2025
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
Volvobanergrudzie2022750x200
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
previous arrow
next arrow
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
Volvobanergrudzie2022750x200
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
previous arrow
next arrow
moto3m_KIA_750x200
Volvobanergrudzie2022750x200
previous arrow
next arrow
mat. prasowe

Sezonowe czy całoroczne – które opony powinieneś wybrać do swojego auta?

Kiedy temperatura na zewnątrz spada poniżej 7°C, to znak dla części kierowców, że należy pomyśleć o zmianie opon z letnich na zimowe. O tej czynności z łatwością mogą zapomnieć właściciele samochodów z oponami całorocznymi. Jeśli zastanawiasz się, czy lepiej zdecydować się na opony zimowe, czy też całoroczne, sprawdź porady ekspertów Norauto.

Zima już nie zaskakuje kierowców – w październiku i listopadzie pojawiają się kolejki do serwisów wulkanizacyjnych, co oznacza, że właściciele aut pamiętają o wymianie opon przed opadami pierwszego śniegu. Nadal jednak wielu z nich zastanawia się, które opony są lepsze – sezonowe czy całoroczne. Dla kogo sprawdzą się poszczególne rodzaje opon?

Jeździsz w długie trasy przy zmiennej prędkości? Postaw na opony sezonowe

Dzięki odpowiednim mieszankom o dużej zawartości kauczuku i krzemionki oraz charakterystycznej budowie bieżnika (szerokie rowki obwodowe, rowki poprzeczne i lamelki) opony zimowe dają gwarancję dobrej przyczepności, elastyczności i przystosowania do warunków panujących zimą. Na opony zimowe decyduje się większość kierowców, nawet jeśli wiążę się to z zakupem aż 8 opon i ich dwukrotną wymianą w ciągu roku. To szczególnie korzystne rozwiązanie dla tych, którzy pokonują w sezonie zimowym więcej niż 6 tys. kilometrów oraz jeżdżą po różnych nawierzchniach. 

Opony sezonowe są przystosowane do intensywnej eksploatacji, zachowują dłużej swoją trwałość, wpływają na bardziej ekonomiczną jazdę (mniejsze zużycie paliwa) i zwiększają komfort podróży. Dodatkowo ich wymiana to również świetna okazja do sprawdzenia stanu technicznego pojazdu. Wraz z założeniem nowego kompletu opon mechanik może sprawdzić felgi, wyważyć koła i skontrolować elementy zawieszenia.

Jeździsz tylko po mieście? Wybierz opony całoroczne 

Dyskusja nad zaletami i wadami opon całorocznych jest ciągle aktualna. Jest to głównie spowodowane tym, że od opon uniwersalnych oczekuje się perfekcyjnej skuteczności w zmiennych warunkach atmosferycznych. Dlatego powszechnie ten rodzaj opon uważa się za kompromis i oszczędne rozwiązanie dla kierowców jeżdżących małymi samochodami miejskimi w ekonomiczny sposób oraz głównie po mieście, przy pokonywaniu w ciągu roku niewielkich dystansów. Jeśli jeździsz po odśnieżonych drogach, często stoisz w korku i przebywasz w ciągu dnia więcej niż parę kilometrów, opony całoroczne nie niosą za sobą większego ryzyka, więc będzie to dla Ciebie ekonomiczne wyjście.

Opony całoroczne to wygodne rozwiązanie – chociażby ze względu na brak konieczności przechowywania nieużywanego kompletu opon oraz dwóch dodatkowych wizyty w warsztacie rocznie. Te udogodnienia to jednak tylko kompromis wobec opon sezonowych, które są lepiej przystosowane do warunków panujących na drogach. Przy wyborze opon warto kierować się przede wszystkim rozsądkiem – przeanalizować, jakie trasy pokonujesz w zimie, jak dużo jeździsz oraz jakie masz auto.

Jeśli szukasz nowych opon na nadchodzący zimowy sezon, sprawdź stronę www.norauto.pl.

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Dywaniki samochodowe – jak wybrać idealne do swojego auta?

Dla wielu kierowców czystość samochodu to kwestia nie mniej ważna niż jego osiągi czy stan …

2 komentarze

  1. Bzdura. Zjeżdżam już trzeci komplet całorocznych (wielosezonowych) z homologacją zimową, „z wyższej półki” i nie widzę różnic z wcześniejszymi sezonowymi „ze średniej półki”. 36kkm rocznie.

    • Przyznam Ci w pełni rację. Obecnie opony całoroczne mało co odstępują od opon sezonowych. Teraz też zakupiłem nowe Yokohamy 4S AW21. A na jakich Ty jeździsz ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *