sobota , 19 kwietnia 2025
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
Volvobanergrudzie2022750x200
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
previous arrow
next arrow
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
Volvobanergrudzie2022750x200
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
previous arrow
next arrow
moto3m_KIA_750x200
Volvobanergrudzie2022750x200
previous arrow
next arrow
Fot. materiały prasowe

Skup aut – korzystne rozwiązanie dla właścicieli starych samochodów

Skupy aut cieszą się w naszym kraju rosnącą popularnością. Korzystają z nich wszyscy, którzy pragną pozbyć się swojego starego pojazdu, który nie nadaje się już do dalszego, bezpiecznego użytkowania. Wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się do skupu pojazdu, gdzie za nasz obecny samochód otrzymamy natychmiastową zapłatę. Kiedy i w jakich sytuacjach skup aut jest najkorzystniejszym rozwiązaniem? Poniżej postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Skup aut – opłacalny czy nie?

Skup aut to rozwiązanie przeznaczone dla osób, które są w posiadaniu starych pojazdów. Chodzi przede wszystkim o pojazdy starsze niż 10 – 12 lat, samochody powypadkowe, samochody nienadające się do dalszej eksploatacji oraz mocno wybrakowane. Wówczas poszukiwanie nowego nabywcy dla naszego pojazdu może być po prostu bezsensowne. Rozwiązaniem alternatywnym i z pewnością łatwiejszym do sfinalizowania – jest oddanie samochodu do skupu aut.

Złomowanie pojazdu jest ekologicznym sposobem na pozbycie się go. Przed zezłomowaniem pojazd jest dokładnie ważony, a jego części, które mogłyby zyskać nowe zastosowanie, są rozmontowywane. W czasie ważenia sprawdza się, czy w pojeździe nie brakuje kilogramów, a tym samym – czy jego aktualny właściciel sam nie wyprzedał jakichś istotnych elementów konstrukcyjnych. W przypadku dużych braków konieczne będzie zapłacenie za każdy brakujący kilogram. Waga samochodu oddawanego na złom nie powinna być mniejsza niż 90% jego wagi wyjściowej.

Po zakończeniu ważenia oraz oględzin pojazdu samochód zostaje od nas odkupiony przez daną stację demontażu. Sporządzana jest odpowiednia umowa kupna-sprzedaży. Do jej przygotowania potrzebne jest dysponowanie odpowiednimi dokumentami – kartą pojazdu, dowodem rejestracyjnym oraz dokumentem potwierdzającym prawo własności.

Jeśli złomowany samochód należy do współmałżonka lub szefa – konieczne będzie również przedstawienie dokumentu upoważniającego nas do przeprowadzenia tych czynności.

Skup aut – kiedy się na niego zdecydować?

Jeśli rozważasz alternatywne rozwiązania, jakim jest oddanie samochodu do komisu lub jego samodzielna sprzedaż, wówczas warto wziąć pod uwagę kilka istotnych kryteriów. Pomogą nam one w szybkim podjęciu decyzji.

Przede wszystkim istotny jest wiek pojazdu. Chodzi nie tylko o czas jego eksploatacji, ale również – o dostępność części zamiennych. Im pojazd starszy, tym trudniej znaleźć do niego pasujące części. Marka i model samochodu to kolejna, ważna sprawa. Niektóre marki są łatwiej dostępne na naszym rynku, inne z kolei – jak również dedykowane do nich części – to białe kruki. Przykładowo, samochody marki BMW lub Mercedes, których części są łatwo dostępne, można spróbować odsprzedać mechanikom samochodowym, zdolnym do ich naprawy.

Masa pojazdu jest istotna w przypadku samochodów powypadkowych. Również jego kompletność oraz poziom techniczny powinny mieć wpływ na naszą decyzję. Pojazdy mocno wybrakowane mają minimalną szansę na sprzedaż. Najlepszym rozwiązaniem jest wówczas poszukiwanie odbiorcy profesjonalnego – takiego jak mechanik samochodowy – zainteresowanego odkupieniem wraku dla jego elementów konstrukcyjnych. W innym wypadku pozostaje nam stacja demontażu pojazdów.

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Wynajem auta na kilka dni lub tygodni – o czym pamiętać, ile to kosztuje?

Wynajem samochodu na kilka dni lub tygodni to wygodna opcja dla osób, które potrzebują transportu …

3 komentarze

  1. Złomowanie różni się od kasacji, bo złomować można prawie wszędzie, ale nie wszędzie wydadzą zaświadczenie o demontażu – czyli takie z którym potem idzie się do Wydziału Komunikacji oraz odzyskać pieniądze z pozostałej polisy OC. Też o tym nie wiedziałem i szczęście, że trafiłem dobrego i uczciwego nauczyciela. Ja miałam zepsute auto w Warszawie i przyjechali, zabrali, zapłacili gotówką i wystawili mi zaświadczenie. W sumie cała akcja zakończona w 3 godziny i bez problemów…. polecam szczerze tego Pana z firmy https://auto-skup24h.pl

  2. Sprzedawanie 20-letniego gruchota w serwisach ogłoszeniowych często mija się z celem. Czasem prościej po prostu zezłomować auto, zarobić 300-400 zł i oszczędzić na kolejnej racie ubezpieczenia.

  3. Złomowanie to ostateczność, lepiej sprzedać auto, choćby na części. Wydaje mi się to bardziej ekologicznym rozwiązaniem. Takie trochę drugie życie auta, a przynajmniej jego części.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *