Volvobanergrudzie2022750x200
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
previous arrow
next arrow
Volvobanergrudzie2022750x200
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
previous arrow
next arrow
moto3m_KIA_750x200
Volvobanergrudzie2022750x200
previous arrow
next arrow
Fot. KWP

Sopoccy policjanci zadbają o bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów

Jutro sopoccy policjanci po raz kolejny wezmą udział w akcji pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Działania pod tym hasłem, szczególnie ukierunkowane na zapewnienie bezpieczeństwa pieszym i rowerzystom, prowadzone będą  w godz.06.00-22.00.

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego w przeciwieństwie do kierowców i pasażerów samochodów, pozbawieni są jakiejkolwiek ochrony. Przy uderzeniu przez pojazd jadący z dużą prędkością praktycznie nie mają szans na przeżycie.

Stróże prawa podczas prowadzonej jutro akcji skontrolują przede wszystkim zachowanie niechronionych uczestników ruchu drogowego, którzy poruszają się w obrębie dróg. Przypomną także o zasadach poruszania się po jezdni i w jej pobliżu. W ramach policjanci będą obserwowali ruch kołowy i pieszy w newralgicznych punktach miasta od godz.06.00-22.00.

W nawiązaniu do jutrzejszych działań policjanci przypominają, o tym, że siedząc za kierownicą samochodu pamiętaj, że:

– widoczność może być bardzo zła także w ciągu dnia;

– pieszy jest gorzej widoczny, nawet tam gdzie są oświetlone ulice;

– podczas złej widoczności piesi „zlewają” się z otoczeniem. Przygotuj się, że zobaczysz pieszego w ostatniej chwili;

– pieszy widzi samochód, ale nie zawsze Ty widzisz pieszego. Dlatego: NOGA Z GAZU!

– na mokrej nawierzchni wydłuża się droga hamowania pojazdu. Miej to na uwadze, gdy dojeżdżasz do przejścia dla pieszych.

Podstawowe przepisy ruchu drogowego dotyczące pieszych.

– Pieszy obowiązany jest poruszać się lewą strona drogi, zapewnia mu to lepszą widoczność i zwiększa jego bezpieczeństwo – jest to elementarna zasada. Chodzenie prawą stroną powoduje, że pieszy nie widzi nadjeżdżającego z tyłu samochodu, co na wąskich drogach grozi potrąceniem, zwłaszcza w sytuacji wymijania się dwóch pojazdów.

– Dla bezpieczeństwa wprowadzono obowiązek używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu przez dziecko w wieku do 15 lat poruszające się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Do tego zapisu nikogo nie trzeba przekonywać, warto jednak namówić dzieci aby nosiły elementy odblaskowe, nawet jeśli przepisy tego nie wymagają, czyli najlepiej przez całą jesień, zimę i wczesną wiosnę zarówno w dzień, jak po zmierzchu. Nie tylko poza obszarem zabudowanym ale wszędzie gdzie się poruszają. Elementy takie pozwalają dostrzec w światłach samochodów pieszego już z odległości 150 metrów.

– Piesi, idąc po jezdni, mają obowiązek ustąpienia pierwszeństwa nadjeżdżającemu pojazdowi. Nawet gdy pieszy ma pierwszeństwo przed pojazdem np. korzystając z przejścia dla pieszych, powinien upewnić się czy kierowca na pewno zdąży się zatrzymać.

– Z pobocza piesi mogą korzystać tylko wówczas, gdy nie ma chodnika lub drogi dla pieszych. Na drodze, która nie ma pobocza pieszy może korzystać z jezdni. Idąc po jezdni, jest on zobowiązany zajmować miejsce najbliżej jej krawędzi i ustępować pierwszeństwa nadjeżdżającemu pojazdowi. Oznacza to obowiązek zatrzymania się lub nawet zejścia z jezdni.

– Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone, gdy odległość od przejścia przekracza 100 metrów. Jeżeli jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 metrów od wyznaczonego przejścia, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu, jednakże poza przejściem pieszy może pokonać jezdnię pod warunkiem, że nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. Pieszy ustępuje wówczas pierwszeństwa pojazdom i do przeciwległej krawędzi obowiązany jest iść drogą najkrótszą (nie po skosie). W przypadku, gdy przejście dla pieszych wyznaczone jest na drodze dwujezdniowej, przejście na każdej jezdni uważa się za odrębne. Pieszy znajdujący się na przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem.

– Piesi, jako uczestnicy ruchu, są obowiązani do stosowania się do znaków i sygnałów drogowych.

Źródło: KWP

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Giganci stają się jeszcze więksi! Trójmiejscy dealerzy na liście TOP50

Miesięcznik Dealer po raz kolejny podsumował miniony rok publikując coroczne zestawienie największych grup dealerskich w …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *