środa , 10 sierpnia 2022
Baner_Cupra_Plichta_marzec_2022
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
previous arrow
next arrow
Baner_Cupra_Plichta_marzec_2022
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
previous arrow
next arrow
Nyar_2022_Volvo_Plichta_750x200_S90
moto3m_KIA_750x200
previous arrow
next arrow

Spot, czworonożny robo-pies firmy Boston Dynamics, odwiedził salon Hyundai Margo

Hyundai Motor Poland promuje wizję przyszłości przy wykorzystaniu nowoczesnego robota Spot firmy Boston Dynamics. W tym celu robot Spot odwiedza salony Hyundai Electrified w Polsce. Spot będzie promować robotykę, sztuczną inteligencję i autonomiczną nawigację. Prezentacje odbywają się tylko w niektórych punktach sprzedaży, które dedykowane są samochodom elektrycznym i hybrydowym marki Hyundai. W Trójmieście taki pokaz odbył się w salonie Hyundai Margo w Gdańsku przy ulicy Kartuskiej 381, a w piątek 14 stycznia planowany jest w salonie przy Grunwaldzkiej 250.

Spot, czworonożny pies-robot, jest pierwszym skomercjalizowanym robotem Boston Dynamic. Cena urządzenia wynosi 74 500 USD, a firma sprzedała około 400 jednostek w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, generując ponad 30 mln USD przychodu. Wyposażony w LIDAR, kamerę 360 stopni i czujniki IoT, Spot może służyć jako mobilna jednostka dozorująca lub monitorująca, która jednocześnie gromadzi dane. Cztery nogi Spota poruszają się płynnym ruchem, który omija przeszkody i pokonuje nierówne powierzchnie znacznie lepiej niż koła, a ponadto są wystarczająco mocne, aby wytrzymać maksymalnie 13,6 kg ładunku.

Robot sprawnie chodzi po schodach, a dodatkowo może być wyposażony w chwytne ramie, które otwiera drzwi przy użyciu klamki, podnosi z ziemi przedmioty, a nawet potrafi odkręcić nakrętkę butelki. Wykorzystywany może być także przez osoby niepełnosprawne.

Zdolność Spota do montowania różnych czujników IoT i poruszania się po nierównych powierzchniach odróżnia go od robotów kołowych. Dlatego jest on używany w ekstremalnym terenie, który nie nadaje się do przebywania ludzi – na przykład Spot został niedawno rozmieszczony w Czarnobylu na Ukrainie. Spot zmierzył poziom promieniowania i pola elektromagnetycznego w całym obiekcie i wygenerował mapę 3D, z powodzeniem demonstrując zdolność zastępowania ludzkiej pracy w niebezpiecznym środowisku.

W podobnym duchu NASA zaprezentowała niedawno Au-Spot, zmodyfikowaną wersję Spota do eksploracji Marsa. Au-Spot zostanie wysłany na Marsa, aby pomóc w założeniu załogowego obozu bazowego, zapewniając astronautom wirtualną mapę obszaru i podziemnych jaskiń. Łazik NASA, który odpowiada za te zadania, porusza się dobrze tylko po równych powierzchniach i waży 12 razy więcej niż Spot. Spot jest również szybszy — łazik Curiosity Rover znajdujący się obecnie na Marsie porusza się z prędkością 0,14 km/h, podczas gdy Spot porusza się ze znacznie wyższą prędkością 5 km/h.

Dlaczego robot Boston Dynamics pojawił się w salonie samochodowym Hyundai? 

Na początku 2021 roku Grupa Hyundai nabyła pakiet kontrolny akcji w Boston Dynamics, aby rozwijać technologie robotów, które poprawiają jakość życia ludzi i promują bezpieczeństwo. Roboty dzielą wiele podstawowych technologii z pojazdami autonomicznymi, UAM i PBV, wszystkimi głównymi obszarami Hyundai Motor Group.

Wykorzystanie różnych czujników i sztucznej inteligencji do rozpoznawania otoczenia i reagowania na nie oraz opracowywanie precyzyjnych części i elementów sterujących systemu pomoże w realizacji planów przyszłej mobilności.

Specjalistyczna wiedza firmy Hyundai w tej dziedzinie dotyczyła dotychczas technologii fuzji czujników, gromadzenia i przetwarzania danych z kamer, radarów i LIDAR-u oraz opracowywania i ulepszania elektronicznej jednostki sterującej dla różnych funkcji autonomicznej jazdy. Dodanie tutaj doświadczenia Boston Dynamics z pewnością przyniesie wiele synergii.

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Przedpremierowo – nowe, elektryczne Renault Megane e-Tech w Renault Zdunek

Długo wyczekiwana nowość spod znaku Renault – nowe wcielenie popularnego kompaktowego Megane, dotarło do Trójmiasta. …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.