środa , 10 sierpnia 2022
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
Baner_Cupra_Plichta_marzec_2022
previous arrow
next arrow
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
Baner_Cupra_Plichta_marzec_2022
previous arrow
next arrow
Nyar_2022_Volvo_Plichta_750x200_S90
moto3m_KIA_750x200
previous arrow
next arrow

Spotkanie elektrycznych samochodów przy Forum Gdańsk

Spotkanie -elektryków- pod Forum Gdańsk-08346Elektromobilność nabiera tempa, również w Polsce. Coraz szersza gama dostępnych samochodów napędzanych energią elektryczną, stopniowo wzrastający dostęp do ładowarek i małymi krokami pojawiające się profity z tytułu posiadania tego typu pojazdów. Między innymi o tym rozmawiali uczestnicy pierwszego oficjalnego spotkania użytkowników i miłośników samochodów elektrycznych zorganizowanego przy Forum Gdańsk w poniedziałek 27 sierpnia. 

W wyjątkowym miejscu, bo w samym centrum, przy Starym Mieście, na terenie nowego kompleksu rozrywkowo-handlowego Forum Gdańsk odbył się mini-zlot pojazdów elektrycznych. W wydarzeniu uczestniczyło 13 samochodów oraz kilka skuterów. Gwiazdami spotkania były auta marki Tesla, należące do grupy entuzjastów tej technologii, którzy przemierzyli nimi już niemal całą Europę. Do Gdańska Tesle przyjechały z Warszawy i Białegostoku. Wcześniej samochody uczestniczyły między innymi w wyprawie do Skandynawii.

Wyjazdy organizujemy nie tylko dla własnej przyjemności, ale także po to, aby promować elektromobilność i edukować na jej tematinformuje Sylwia Koch-Kopyszko, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Elektromobilności. Akcje adresujemy do wszystkich, ale dodatkowo zainicjowaliśmy akcję „Kobieta za kółkiem elektryka”, aby móc pokazać kobietom atuty elektrycznej motoryzacji. 
Spotkanie -elektryków- pod Forum Gdańsk-08296

To moja druga Tesla, wcześniej miałem Model S, teraz ze względu na powiększenie rodziny wybrałem Model X – opowiada Krystian Szczubelek, właściciel Tesli Model X. Cechą, która przekonuje do Tesli jest przede wszystkim przyspieszenie – około 3 sekund od 0 do 100 km/h. pierwsi właściciele korzystają także z darmowych ładowarek, przez podróżowanie staje się bezkosztowe. W ciągu roku przejechałem już ponad 70 000 kilometrów moją Teslą. Usterki się zdarzają, ale serwis naprawia je w ramach gwarancji.  

Zasięg Tesli oscyluje w granicach 300-400 kilometrów. Czas ładowania, korzystając z szybkich ładowarek, tzw. supercharger skraca się do mniej niż godziny. To czyni z Tesli jeden z najlepszych samochodów elektrycznych do podróżowania na trasie. Ceny Tesli S i X rozpoczynają się od ponad 400 000 zł. W Polsce nie ma jeszcze oficjalnego przedstawicielstwa tej marki, działają jedynie firmy oferujące sprowadzenie takich samochodów, a także umożliwiające odbycie jazdy testowej.

Spotkanie -elektryków- pod Forum Gdańsk-08288

Wśród samochodów uczestniczących w wydarzeniu, pojawiły się również te, które dostępne są w trójmiejskich salonach samochodowych. Grupa Zdunek zaprezentowała trzy model – BMW i3, Nissana LEAF’a najnowszej generacji oraz Renault ZOE, a dealer BMG Goworowski Smart’a ForTwo w wersji EQ.

Samochody te mają bardziej miejski charakter, mają mniejsze nadwozie, ale też bardziej przystępne ceny. Najtańszy jest smart EQ ForTwo, którego cennik zaczyna się od kwoty 94 500 zł, Renault ZOE dostępne jest od 132 500 zł, Nissan LEAF od 153 800 zł, a BMW i3 od 167 000 zł.

Spotkanie -elektryków- pod Forum Gdańsk-08313

Nie zawiedli także nasi Czytelnicy, którzy wzięli udział w spotkaniu przyjeżdżając Chevroletem Volt, Oplem Ampera, Mitsubishi i MiEV oraz microcar’em REVAi. Ponadto w spotkaniu uczestniczyły również elektryczne skutery polskiej marki Elon, na których osobiście przejechał się Zbigniew Kopeć, legendarny konstruktor pojazdów elektrycznych.

Gości spotkania mogli również przekonać się, że elektromobilnośc obecna jest także w sferze publicznej – użytkowaniem Nissana LEAF’a jest bowiem gdańska Straż Miejska.

Spotkanie -elektryków- pod Forum Gdańsk-08348

Posiadamy jeden taki samochód w naszej flocie, bardzo dobrze się sprawuje, ale mamy świadomość jego ograniczonego zasięgu dziennego. Wykorzystywany jest on np. przez funkcjonariuszy Referatu profilaktyki, którzy jeżdżą tym samochodem na zajęcia w szkołach – informuje Wojciech Siółkowski, Inspektor ds. kontaktu z mediami Straży Miejskiej w Gdańsku. Samochód ten pełni również funkcję patrolową, ale ogranicza się ona głównie do rejonu Starego Miasta. Po zakończeniu służby, samochód trafia do bazy, gdzie posiadamy stanowisko ładowania i przygotowywany jest on do kolejnego dnia „pracy”. 

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Przedpremierowo – nowe, elektryczne Renault Megane e-Tech w Renault Zdunek

Długo wyczekiwana nowość spod znaku Renault – nowe wcielenie popularnego kompaktowego Megane, dotarło do Trójmiasta. …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.