Sprzedać, złomować czy oddać? Pozbycie się starego samochodu nie jest tak łatwe, jak się wszystkim wydaje. Na szczęście możemy znaleźć firmy, które pomogą nam czy to w złomowaniu czy sprzedaży już wysłużonego pojazdu.
Mój przyjaciel miał w życiu tylko dwa samochody. Kiedy więc przyszło mu pożegnać się z jego 13-letnią Alfą, porzuconą od listopada przed domem z rozładowanym akumulatorem, zdał sobie sprawę, że nie ma pojęcia, jak właściwie pozbyć się pojazdu. Czy mogę go sprzedać? Złomować to? Oddać? – pytał retorycznie.
Każdego roku w naszym kraju sprzedaje się kilka milionów używanych samochodów, a nawet milion jest złomowany. UE wprowadziła surowe przepisy środowiskowe dotyczące sposobu utylizacji samochodów poprzez swoją dyrektywę dotyczącą pojazdów wycofanych z eksploatacji.
Jaki jest więc najlepszy sposób na pozbycie się starzejącego się samochodu? Gdzie uzyskać najlepszą cenę? A jak możesz mieć pewność, że kupujący nie jest przestępcą, który zabierze Twój samochód, a jednocześnie nałoży na Ciebie odpowiedzialność za mandaty za przekroczenie prędkości?
Sprzedaj swoje stare auto
Autokomiswarszawa.pl jest prawdopodobnie najlepszym miejscem do sprzedaży samochodu lub wymiany na nowszy w Warszawie. Podaj szczegóły swojego samochodu, a otrzymasz ofertę w nie więcej niż 24 godziny. Wiadomo, ostateczna cena auta będzie się wahać w zależności od rocznika, stanu technicznego i wizualnego, czy ma ważne OC i przegląd. Niemniej to miejsce, w którym możesz odzyskać część gotówki za swój wysłużony samochód.
Złomowanie
Dobrą wiadomością jest to, że czasy, w których kierowcy musieli omijać podejrzane złomowania samochodów, minęły. Teraz po prostu szukasz złomowania samochodów w Internecie i wyskoczą Ci firmy, którymi warto się zainteresować. Po pierwsze przyjadą po Twoje zużyte auto własną lawetą, po drugie również otrzymasz pieniądze za swój samochód.
Ale czy są bezpieczne? Pamiętajmy, że jedyną legalną metodą wycofania samochodu z obiegu jest poddanie go autokasacji w Stacji Demontażu Pojazdów. Legalne złomowanie oznacza nie tylko przyjęcie gotówki za oddany złom, ale także otrzymanie odpowiednich dokumentów, jak zaświadczenie o autozłomowaniu. Taki dokument pozwoli czy z czystym sumieniem pójść do urzędu, wyrejestrować pojazd i wypowiedzieć umowę OC. W wielu przypadkach odzyskamy część już wpłaconej składki na ubezpieczenie, więc warto zainteresować się tym tematem.
Tak zamknięta sprawa daje nam pewność, że nikt nie będzie „zbierał” mandatów na nasz koszt, a w skrzynce pocztowej nie znajdziemy upomnienia za niezapłaconą składkę OC samochodu, którego fizycznie już nie mamy.