poniedziałek , 26 lipca 2021
Baner-MB-Witman-750x200-stycze-2021
porsche_700x200-baner-2021
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
previous arrow
next arrow
Baner-MB-Witman-750x200-stycze-2021
porsche_700x200-baner-2021
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
previous arrow
next arrow
Volv Car Plichta Gdynia - baner czerwiec
Volv Car Plichta Gdynia - baner 2 czerwiec
previous arrow
next arrow
Fot. GDDKiA

Stop suszy przy drogach krajowych na Pomorzu – GDDKiA wprowadza nowe działania

GDDKiA Oddział w Gdańsku wdraża specjalne postępowanie w sprawie utrzymania dróg krajowych w kontekście suszy. Jednym z elementów bieżącego utrzymania dróg krajowych jest prowadzenie regularnego koszenia pasa drogowego, zapewniające bezpieczeństwo ruchu drogowego i sprawne działania odwodnienia. W ostatnim czasie występują w Polsce długie okresy bez opadów atmosferycznych, co powoduje występowanie okresów suszy.

GDDKiA Oddział w Gdańsku podjął planowe działania mające przeciwdziałać temu niekorzystnemu zjawisku programem „Stop suszy przy drogach”. Polegać ono będzie w dużym uproszczeniu na ograniczeniu powierzchni koszenia pasów zieleni przy drogach krajowych.

Wyłączone z tego postępowania muszą być elementy związane z bezpieczeństwem ruchu drogowego i efektywnym działaniem systemu odwodnienia. Wybujała roślinność nie może ograniczać widoczności ani przesłaniać znaków drogowych. Z kolei system odwodnienia musi zapewnić sprawne odprowadzenie wody z jezdni, bo od tych aspektów bezpośrednio zależy bezpieczeństwo na drodze.

Ważnym jest zasygnalizowanie użytkownikom dróg krajowych na Pomorzu i okolicznym mieszkańcom, że ostateczny, wizualny efekt działań utrzymaniowych będzie różnił się od dotychczasowego. W miejsce do tej pory wykoszonych obszarów pasa drogowego będą występowały obszary o charakterze kwietnych łąk. Działania te będą wynikać nie z zaniedbania czy oszczędności, lecz będą wynikiem świadomego, celowego działania drogowców. Dzięki temu przyczynią się oni do minimalizowania skutków suszy poprzez umożliwienie retencji wody, poprawę utrzymania wilgotności w glebie, obniżenie temperatury powierzchni ziemi oraz zwiększenie powierzchni pochłaniającej dwutlenek węgla.

Planowane działanie utrzymaniowe o ograniczeniu koszenia będą podejmowane w sytuacji pogarszania się warunków hydrologiczno-meteorologicznych. Obecnie wobec występowania dobrych warunków przy tzw. pierwszym koszeniu nie były jeszcze wprowadzane zmiany. Natomiast w przypadku wystąpienia niekorzystnej sytuacji zostaną podjęte decyzje o wprowadzeniu ograniczeń w celu minimalizowania skutków suszy.

Źródło: GDDKiA

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Przedpremierowy pokaz nowego, elektrycznego Mercedesa EQS z Mercedes-Benz Witman

Mercedes mocno stawia na swoją submarkę EQ i sukcesywnie rozszerza jej ofertę. Na szczycie gamy …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *