Plamy oleju silnikowego i ropopochodne na jezdniach nowo położonych chodników, placów, w tym na stylowych nawierzchniach, szczególnie w pobliżu funkcjonujących tam sklepów – to widok jaki pozostawiają zaparkowane samochody z nieszczelnym układem zasilania, smarowania i chłodzenia.

Zanieczyszczenia substancjami ropopochodnymi są niezwykle trudne do usunięcia i często pozostawiają trwałe ślady. Ponadto stwarzają zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego, środowiska naturalnego, a plam po tych substancjach widać coraz więcej.
Dlatego Straż Miejska w Wejherowie zapowiada wzmożone kontrole miasta pod kątem parkowania pojazdów z nieszczelnymi układami chłodzenia, smarowania i zasilania. Wszczęto już pierwsze czynności wyjaśniające w sprawie wycieków oleju na chodnikach i drogach.

Straż Miejska apeluje również do właścicieli niesprawnych technicznie pojazdów, aby występujące nieszczelności w układach jak najszybciej usunęli. Metoda dolewania wyciekającego z pojazdu oleju silnikowego jest nieekonomiczna. Usunięcie awarii często kosztuje znacznie mniej, niż dolewanie ubywającego oleju silnikowego lub płynów eksploatacyjnych.
Zanieczyszczenie drogi stanowi wykroczenie określone w art. 91 KW, za które grozi kara grzywny do 1500 złotych albo kara nagany. Ponadto policja może zatrzymać kierowcy dowód rejestracyjny, a właściciel pojazdu musi liczyć się również z tym , że poniesie też koszt przywrócenia uszkodzonej nawierzchni drogi do stanu pierwotnego.
Źródło: Straż Miejska Wejherowo