niedziela , 25 października 2020
Strona główna / Strefa serwisowa / Porady / Stukanie w kole samochodu – co może oznaczać?
Mat. prasowe

Stukanie w kole samochodu – co może oznaczać?

Każdy kierowca wie, jak ważny jest dobry stan techniczny pojazdu, którym się porusza. To od niego właśnie zależy bezpieczeństwo w czasie jazdy. Dlatego też, gdy pojawia się stukanie w kole samochodu, niezbędna jest wizyta u mechanika – może to bowiem oznaczać poważny problem.

Stukanie w przednim kole – co to może być?

Odgłos jest bardzo charakterystyczny i każdy kierowca, który zna swoje auto, bardzo szybko wyłapie wszelkie nieprawidłowości w jego pracy. Stukanie w przednim kole dobiega wyraźnie z jednej strony pojazdu: prawej lub lewej. Jeśli pojawiło się tuż po zmianie opon lub po naprawach, które wymagały zdjęcia kół, przyczyną może być nieprawidłowe ich dokręcenie.

Nawet jeśli wymiana była wykonana w warsztacie, musimy pamiętać, że przyczyną takiego stanu rzeczy może być nieuwaga lub, na przykład, bród, który zanieczyścił śrubę – po czasie może się wytrzeć i spowodować luzy. Taką przyczynę możemy usunąć łatwo sami – wystarczy dokręcić śruby i po problemie. Jeśli jednak stukanie nie ustaje, konieczna będzie wizyta u mechanika samochodowego.

Stukanie w kole – przyczyny

W przypadku, gdy jednak stukanie w kole pojawia się nagle, a nie po odkręceniu koła, awaria może być już poważniejsza. Samych przyczyn może być bardzo dużo, więc od razu lepiej umówić się na diagnostykę u profesjonalnego mechanika samochodowego, który dokładnie określi przyczynę problemu.

Stukanie w kole może być bowiem spowodowane problemami z łożyskiem, uszkodzeniem amortyzatorów, wyrobieniem tulei wahacza, a nawet zużytymi klockami hamulcowymi. Natomiast gdy stukaniu w przednim prawym kole towarzyszy drżenie kierownicy podczas hamowania i lekki luz w układzie kierowniczym, przyczyną mogą być zużyte końcówki drążków kierowniczych. Każda z tych awarii wymaga wizyty u mechanika samochodowego, ponieważ może ona doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji na drodze lub do uszkodzenia całego koła.

Koszty naprawy samochodu

W zależności od rodzaju usterki, koszt naprawy może wynosić od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Najtańszą i najczęstszą awarią są właśnie zużyte końcówki drążków kierowniczych. Prawy wyrabia się dużo szybciej niż lewy, ponieważ często zahaczamy prawym kołem o pobocze oraz wszelkie jego nierówności. Koszt ich wymiany nie jest duży – od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za sztukę, a ich wymiana zdecydowanie poprawia komfort jazdy.

Dużo poważniejszą awarią są, chociażby, zużyte klocki hamulcowe, które mogą prowadzić do wydłużenia drogi hamowania. Ich koszt również oscyluje w granicy kilkunastu lub kilkudziesięciu złotych. Droższymi usterkami są też uszkodzenie łożyska, amortyzatorów czy wahaczy – w tym przypadku koszt naprawy lub wymiany może wynosić nawet kilkaset złotych.

Szybka interwencja – bezpieczna jazda

Stukanie w przednim kole może oznaczać awarię, która nie tylko obniży komfort jazdy, ale także wpłynie na bezpieczeństwo. Dlatego też nie powinniśmy przekładać wizyty u mechanika samochodowego na „kiedyś, przy okazji”. Szybka naprawa nie tylko zapobiegnie większym i bardziej kosztownym uszkodzeniom, ale też podniesie bezpieczeństwo jazdy.

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Leasing – dowiedz się, jak obniżyć miesięczną ratę

Leasing to rozwiązanie niezwykle pomocne w rozwoju, zwłaszcza dla małych i średnich przedsiębiorstw. Z jego ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *