sobota , 27 listopada 2021
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
Baner-MB-Witman-750x200-stycze-2021
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
previous arrow
next arrow
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
Baner-MB-Witman-750x200-stycze-2021
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
previous arrow
next arrow
Volv Car Plichta Gdynia - baner czerwiec
moto3m_Peugeot_750x200
moto3m_KIA_750x200
moto3m_Citroen_750x200
previous arrow
next arrow

Trójmiejskie, Klasyczne Rozpoczęcie Sezonu 2019

Trójmiejskie, Klasyczne Rozpoczęcie Sezonu 2019 pod ERGO Areną-00037Kolejny rok z rzędu, grupa ” Trójmiasto, klasycznie” rozpoczęła sezon klasycznej motoryzacji w Trójmieście. Zwyczajowe otwarcie nastąpiło w tym roku w wielkanocny poniedziałek, w lokalizacji gdzie wszystko się zaczęło kilka lat temu – przed ERGO Areną, na granicy Gdańska i Sopotu. Piękna, wiosenna pogoda sprawiła, że frekwencja uczestników jak i odwiedzających zlot przerosła oczekiwania organizatorów. Na obszernym parkingu zaparkowało kilkaset pojazdów klasycznych. 

Określenie pojazdów jest tu jak najbardziej uzasadnione, bowiem wraz z rozwojem imprezy, na otwarcie i zakończenie sezonu zaczęły przyjeżdżać wszelkiej maści pojazdy – nie tylko samochody, lecz także motocykle, rowery, ciężarówki oraz auta specjalne. Wśród tych ostatnich były między innymi karetki, policyjny Wartburg czy strażacki Mercedes.

Tego typu samochody to perełki z dwóch powodów. Z jednej strony mają one zwykle intensywny żywot i mało kto o nie dba, z drugiej zdarzają się bardzo zadbane egzemplarze, np. pojazdów strażackich, bo jak wiadomo – gdy się nie pali, użytkownicy pieszczą swoje służbowe samochodu – opowiadał Bartosz Gondek, jeden z prowadzących imprezę.

Wśród klasycznych samochodów dominowały auta z lat 80-tych i 90-tych. Tych prawdziwie zabytkowych było kilkanaście. Liczbę gości trudno oszacować, ale było to zapewne kilka tysięcy osób. Dowodem na wyśmienitą frekwencję mógł być problem z zaparkowaniem w okolicy ERGO Areny samochodów innych niż klasyczne, mimo licznych i rozległych miejsc parkingowych przy pobliskim Hipodromie.

Pojawiła się także spora grupa motocyklistów – nie wszyscy jednak zastosowali się do zasad organizatorów i wykorzystując rozmiary swoich pojazdów, aby dostać się na główny plac przejeżdżali między barierkami współczesnymi motocyklami.

Nowa formuła zlotu 

Trójmiejskie, Klasyczne Rozpoczęcie Sezonu 2019 pod ERGO Areną-09937Nowością była scena przy której właściciele wybranych samochodów opowiadali o swoich perełkach. Wydarzenie miało również po raz pierwszy w swojej historii, nagłośnienie i prowadzących, którzy z pasją i zaangażowaniem chodzili po placu opisując najciekawsze z pojazdów.

Uczestnicy co jakiś czas skarżyli się tylko na zachowanie gości, którzy nie zawsze potrafili uszanować cudzą własność, a także zapanować nad swoimi dziećmi. Zdarzały się przypadki wsiadania do nieswoich samochodów, a nawet sadzania dzieci na masce.

Moda na klasyczne samochody w Polsce, wciąż się rozwija. Po tego typu zlotach widać również, że większość aut na długie lata pozostaje w jednych rękach. Najczęściej powtarzający się schemat wśród właścicieli – szczególnie tych najstarszych samochodów – to zakup zaniedbanych często zniszczonych i opuszczonych egzemplarzy i doprowadzenie ich do idealnego stanu własnym kosztem – zarówno finansowym jak i czasowym.

Trójmiejskie, Klasyczne Rozpoczęcie Sezonu 2019 pod ERGO Areną-09941

Zakup samochodów klasycznych w idealnym stanie, np. na aukcjach, chociaż coraz częstszy, wciąż jednak jest rzadszy niż samodzielna renowacja.

Kolejne tak duże spotkanie właścicieli i miłośników klasycznych samochodów w Trójmieście, będzie miało miejsce jesienią – na tradycyjnym „Zakończeniu sezonu”.

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Dane z GPR 2020/21 na drogach woj. pomorskiego

Zakończyły się badania natężenia ruchu na drogach krajowych w ramach Generalnego Pomiaru Ruchu. Największy ruch …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *