środa , 19 stycznia 2022
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
previous arrow
next arrow
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
previous arrow
next arrow
Nyar_2022_Volvo_Plichta_750x200_XC60
Nyar_2022_Volvo_Plichta_750x200_S90
moto3m_Peugeot_750x200
moto3m_KIA_750x200
moto3m_Citroen_750x200
previous arrow
next arrow

Trwa sezon motocyklowy. Policja apeluje o ostrożność kierowców jednośladów

Im cieplej, tym więcej na drogach jednośladów. Bez wątpienia pogoda sprzyja kierowcom tych pojazdów. Jednak nie należy zapominać o tym, że mimo większej swobody wykonywania manewrów na drodze, przepisy obowiązują ich tak samo, jak pozostałych kierowców. Policjanci apelują o zachowanie ostrożności.

Coraz cieplejsze dni i słoneczna pogoda sprawiają, że na naszych drogach pojawia się coraz więcej motocyklistów. Pamiętajmy, że użytkownicy jednośladów w konfrontacji z samochodem zazwyczaj nie mają szans. Przed urazami chronią ich jedynie ubrania i kaski ochronne. Motocykliści nie mają poduszek powietrznych, pasów bezpieczeństwa, ani kontrolowanych stref zgniotu. Dlatego tak ważne jest, aby każdy przestrzegał przepisów i szanował się nawzajem. To da nam wszystkim szansę bezpiecznie dotrzeć do celu.

Każdy, kto wsiada na motocykl powinien sobie uzmysłowić, że wysokie ryzyko utraty życia i zdrowia jest przede wszystkim pochodną ryzykownych zachowań. Przekraczając prędkość, czy jadąc slalomem pomiędzy pojazdami, motocyklista nie daje szans kierowcom samochodów na ich dostrzeżenie.

Apelujemy o rozwagę i rozsądek na drogach. Wszyscy jesteśmy równoprawnymi użytkownikami dróg.

Do zdarzenia z udziałem motocyklisty doszło w niedzielę na ul. Spacerowej w Gdańsku. 

Policjanci ruchu drogowego ustalili, że 30-letni motocyklista Yamahy z Sopotu, nie mający uprawnień do kierowania i do tego pijany spowodował kolizję jadąc ul. Spacerową w kierunku ul. Kielnieńskiej. Na łuku drogi, kierujący nie dostosował prędkości do warunków ruchu, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w słup oświetleniowy. Badanie trzeźwości wykazało, że był pod wpływem 2 promili alkoholu. Mężczyzna został przewieziony do szpitala na badania.

Kierowanie motocyklem w stanie nietrzeźwości to czyn zagrożony karą do 2 lat pozbawiania wolności oraz orzeczeniem sądowego zakazu kierowania pojazdami mechanicznymi. Grzywna do 5 tysięcy złotych i sądowy zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi grozi za wykroczenie kierowania pojazdem bez uprawnień.

Kara aresztu, ograniczenia wolności lub grzywna, a także utrata uprawnień do kierowania grozi za spowodowanie kolizji drogowej w stanie nietrzeźwości.

Od wielu lat motocykle są bardzo popularnym środkiem transportu. Jazda na motocyklu to często pasja i ogromna frajda. Należy jednak pamiętać, że użytkownicy jednośladów są w grupie niechronionych uczestników ruchu drogowego i w przypadku zdarzenia na drodze odnoszą najcięższe obrażenia. Jedyną ochroną ciała motocyklisty, podczas upadku lub zderzenia z innym pojazdem czy też przeszkodą, jest odzież ochronna, tj. kurtka i spodnie motocyklowe, właściwe buty, rękawice oraz kask. Na bezpieczeństwo motocyklistów, istotny wpływ ma również widoczność na drodze. Można ją poprawić przede wszystkim poprzez sprawne i czyste światła, używanie odblaskowych szelek motocyklowych lub kamizelki.

Motocyklisto:
• dostosuj prędkość do warunków ruchu,
• zawczasu i wyraźnie sygnalizuj zamiar wykonania manewru,
• obserwuj drogę i zachowania jej użytkowników, patrz w lusterka,
• pamiętaj, że jesteś niechronionym uczestnikiem ruchu.

Kierowco samochodu:
• zanim rozpoczniesz manewr wyprzedzania, upewnij się, że bezpiecznie możesz go wykonać,
• patrz w lusterka – pamiętaj o martwych polach, szczególnie przy zmianie pasa. Motocykle ze względu na swoje gabaryty często poruszają się sprawniej i bardziej dynamicznie, stają się przez to mniej widoczne dla pozostałych uczestników ruchu,
• obserwuj drogę,
• dawaj motocyklistom przestrzeń do zmiany pasa ruchu i odpowiednio wcześnie sygnalizuj manewr, jaki planujesz wykonać.

Te z pozoru proste czynności nabierają ogromnego znaczenia i mogą uratować ludzkie życie.

Źródło: Policja

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

[Wideo] Trasa S6 – w trójmieście mało optymistycznie, ale na Kaszubach prace na ukończeniu!

Budowa nowej drogi S6 tzw. Trasy Kaszubskiej, łączącej trójmiasto z Lęborkiem, to w tej chwili …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *