344851 PC Sopot_uzywane_750x300
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
Volvobanergrudzie2022750x200
previous arrow
next arrow
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
Volvobanergrudzie2022750x200
previous arrow
next arrow
Volvobanergrudzie2022750x200
moto3m_KIA_750x200
previous arrow
next arrow
Mat. prasowe

Ubezpieczenie samochodu od kradzieży – co warto wiedzieć?

W jaki sposób możesz ubezpieczyć samochód na wypadek kradzieży? Co musisz wiedzieć i od czego zależy koszt takiej polisy?

Ubezpieczenie samochodu OC – czy chroni od kradzieży?

Każdy kierowca doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że ubezpieczenie OC jest obowiązkowe – warto jednak choć przez kilka chwil przypomnieć, w jakich sytuacjach obowiązuje tego rodzaju polisa. Otóż już na wstępie trzeba zaznaczyć, że ubezpieczenie OC nie działa po kradzieży. Ubezpieczenie to jest zarezerwowane wyłącznie dla osób, które zostaną poszkodowane przez Ciebie (czyli jeśli swoim autem spowodujesz kolizję lub szkodę na osobie lub jej mieniu). Dlatego też, jeśli interesuje Cię ubezpieczenie samochodu od kradzieży, przedmiotem Twojego zainteresowania powinno być dobrowolne ubezpieczenie AC lub jego wariant AC mini.

W obu wymienionych wariantach otrzymasz odszkodowanie w przypadku kradzieży auta, przy czym większy zakres zapewnia oczywiście pełne autocasco. Tzw. minicasco to jedynie okrojona wersja standardowego AC, najczęściej nie działa ona zatem po kradzieży wyposażenia lub bagażu. Z drugiej strony jednak taka polisa jest znacznie tańsza niż w przypadku tradycyjnego AC. Oczywiście zawsze, zanim zdecydujesz się na zakup określonej polisy, koniecznie zapoznaj się z OWU, czyli ogólnymi warunkami ubezpieczenia. W tym dokumencie zawarte są wszystkie istotne informacje dotyczące zakresu odpowiedzialności Twojego ubezpieczyciela. Jeśli chcesz, przy wyborze ubezpieczenia samochodu możesz skorzystać z praktycznych narzędzi, jak np. kalkulator ubezpieczenia samochodu. W ten sposób poznasz przybliżone propozycje oraz zakres danej polisy, pamiętaj jednak, aby tych informacji nie traktować jako w pełni wiążących.

Ubezpieczenie samochodu od kradzieży

Jak wspomniano, aby ubezpieczyć samochód na wypadek kradzieży, konieczne jest wykupienie ubezpieczenia AC – warto jednak pamiętać, że poszczególne firmy mogą proponować tego typu polisę w różnych wariantach. Przykłady można mnożyć, a w rzeczywistości i tak zawsze wszystko sprowadza się do konkretnych warunków proponowanych przez daną firmę. Warto wspomnieć chociażby o polisie AC w tzw. wersji z pełną ochroną od wszystkich zdarzeń, w tym wariancie uzyskasz odszkodowanie w przypadku wszystkich okoliczności – nawet tych, które nie są zdefiniowane w umowie. AC w wersji standardowej natomiast obejmuje tylko zdarzenia wskazane w OWU. Często do Twojej dyspozycji może być również osobne wykupienie ubezpieczenia od kradzieży, określa się ją jako AC mini. Opcjonalnie możesz rozszerzyć ubezpieczenie o wybrane sytuacje, takie jak np. pożar czy działanie żywiołów.

W przypadku niektórych regulacji dotyczących pojazdów w kraju wybrane przepisy mogą nie dotyczyć aut starszej generacji. Czy podobnie wygląda to w przypadku AC? Otóż nie, to ubezpieczenie w pełni dobrowolne. I choć w praktyce na taką polisę najczęściej decydują się posiadacze aut nowych oraz kilkuletnich, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby taką samą ochroną objąć samochody np. kilkunastoletnie. Jednocześnie musisz mieć świadomość, że firma, do której zwrócisz się z prośbą o ubezpieczenie, może odmówić wystawienia polisy na dane auto – np. jeśli uzna, że pojazd jest zbyt wyeksploatowany.

Jeśli zdarza Ci się podróżować autem poza granice naszego kraju, dobrze sprawdzić, czy wykupione AC obowiązuje także za granicą. Takie informacje znajdziesz oczywiście w OWU. Z reguły ubezpieczenie AC funkcjonuje na terenie Polski oraz większości krajów europejskich, często wskazywane są jednak pewne wyjątki, jak np. Białoruś, Mołdawia, Rosja czy Ukraina.

Na koniec warto też wskazać, od czego zależy wysokość składki AC. Do tego rodzaju czynników zalicza się:

  • wartość pojazdu,
  • markę pojazdu,
  • model pojazdu,
  • historię ubezpieczeniową właściciela,
  • miejsce parkowania pojazdu,
  • liczbę posiadanych przez auto zabezpieczeń na wypadek kradzieży,
  • region, w którym auto będzie użytkowane.

Opracowano na zlecenie partnera Santander Consumer Bank.

Źródła:

  • https://rankomat.pl/samochod/jakie-ac-od-kradziezy-kupic
  • https://autokult.pl/ubezpieczenie-samochodu-od-kradziezy,6861114801228448a

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

[Wideo] Mechaniczne czyszczenie dywaników samochodowych w CarWash SPA w Gdańsku

Dywaniki to nieodłączony element samochodu. Przyjmują na siebie największe zabrudzenia – pochodzące z butów kierowcy …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *