poniedziałek , 27 września 2021
ds-4-moto3m-750x200
Baner-MB-Witman-750x200-stycze-2021
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
Baner_Porsche_Centrum_Sopot_wrzesień2021_Taycan
previous arrow
next arrow
ds-4-moto3m-750x200
Baner-MB-Witman-750x200-stycze-2021
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
Baner_Porsche_Centrum_Sopot_wrzesień2021_Taycan
previous arrow
next arrow
Volv Car Plichta Gdynia - baner czerwiec
Volv Car Plichta Gdynia - baner czerwiec
previous arrow
next arrow
mat. prasowe

Ucieczka sprawcy z miejsca wypadku a realizacja polisy OC

Wypadki drogowe to codzienność, a nawet doświadczonym i odpowiedzialnym kierowcom, którzy mają wszystkie wymagane ubezpieczenia, mogą się przytrafić nieciekawe przypadki. Jedną z nich jest sytuacja, gdzie sprawca wypadku ucieka z miejsca zdarzenia, a poszkodowanemu nie udało się zapisać numerów rejestracyjnych pojazdu.

Jakie ma to powiązanie z realizacją polisy OC? W jaki sposób i od kogo poszkodowany otrzyma odszkodowanie, które mu się należy? Jak zgłosić wtedy szkodę osobową?

Niestety mimo, że sami jesteśmy kierowcami, którzy starają się zapobiegać wszelkim kolizjom i ich skutkom, nie mamy możliwości odpowiadać za innych uczestników ruchu drogowego. Może się tak zdarzyć, że w momencie kolizji lub wypadku jego sprawca zbiegnie z miejsca zdarzenia. Nie jest to łatwa sytuacja dla poszkodowanego, bo oprócz stresu związanego z samym zdarzeniem, dochodzi jeszcze problem z uzyskaniem odszkodowania, które mu się należy. Warto zapoznać się z kilkoma krokami jakie należy podjąć, żeby móc uzyskać rekompensatę za poniesione straty:

I Wezwij policję na miejsce zdarzenia. Jest to obowiązkowe działanie, jeśli chcemy ubiegać się o odszkodowanie za zaistniałą szkodę.

II Zabezpiecz wszystkie dowody, które świadczą o tym, że za wypadek odpowiedzialny jest kierowca, który zbiegł z miejsca wydarzenia (możesz również zrobić zdjęcia). Warto poprosić świadków zdarzenia, żeby poczekali na przyjazd policji i złożyli odpowiednie oświadczenia. Świadkowie zdarzenia są bardzo ważni w tej sytuacji.

Brak świadków, brak potwierdzenia wersji zdarzeń, którą przedstawiamy, a jeszcze gorzej jak dojdą do tego obciążające nas okoliczności, wszystko to może spowodować, że zostanie wszczęte postępowanie karne przeciwko nam. W najgorszym wypadku karą może być nawet pozbawienie wolności.

III Zgłoś szkodę do ubezpieczalni (akta sprawy zostaną przekazane do UFG) bądź do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

IV Ubezpieczycielowi, zajmującemu się likwidacją szkody, przedstaw wszystkie dokumenty, które będą przydatne w dokonaniu wyceny zaistniałej szkody.

W sytuacji, w  której sprawca wypadku zbiega z miejsca zdarzenia, odszkodowanie możemy uzyskać w następujący sposób:

  1. Od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego jeśli u któregokolwiek z uczestników zdarzenia nastąpiła śmierć, naruszenie czynności narządu ciała albo obrażenia poszkodowanego/uczestników wypadku wymagały min. 14- dniowej hospitalizacji. W tej sytuacji UFG wypłaca odszkodowanie za szkody osobowe tkj. np. zwrot kosztów hospitalizacji lub leczenia, a także za szkody materialne jak np. uszkodzenie pojazdu.
  2. Z polisy AC, jeśli taką posiadamy i obejmuje ona szkody wyrządzone przez nieznanego sprawcę. Ubezpieczenie Autocasco gwarantuje wypłatę odszkodowania w przypadku, gdy sprawca uciekł z miejsca zdarzenia oraz gdy samochód został np. uszkodzony przez osoby trzecie.
  3. Jeśli pkt. 1 i 2 nie zostały spełnione, a poszkodowany posiada tylko polisę OC – szkodę będzie musiał pokryć sam.

Warto pamiętać, że jeśli policji uda się ustalić sprawcę wypadku, wtedy odszkodowanie za szkodę z OC wypłaci nam towarzystwo, w którym zbiegły kierowca posiada polisę OC.

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Ubezpieczenie za serwisowanie – akcja promocyjna „Bezpieczny Patrol Grupy Makurat”

Czy w serwisie można robić coś więcej niż serwisować samochody? Okazuje się, że tak. Projekt …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *