MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
Volvobanergrudzie2022750x200
previous arrow
next arrow
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
Volvobanergrudzie2022750x200
previous arrow
next arrow
moto3m_KIA_750x200
Volvobanergrudzie2022750x200
previous arrow
next arrow
Mat. prasowe

Umowa leasingu – rodzaje, prawa i obowiązki

Większość przedsiębiorców słyszała o leasingu, a wielu z nich nawet z niego korzystało. Zanim i Ty podejmiesz taką decyzję, zastanów się, czy wiesz, na czym polega umowa leasingu. Czym jest ten rodzaj kontraktu i jakie prawa oraz obowiązki stron z niego wynikają?

Czym w ogóle jest leasing?

Przez umowę leasingu rozumie się stosunek cywilnoprawny, jaki powstaje między leasingobiorcą (korzystającym) a leasingodawcą (finansującym). Polega on na tym, że leasingobiorca obejmuje w posiadanie określony środek trwały, np. samochód i może z niego korzystać przez cały czas trwania umowy. W zamian za to płaci leasingobiorcy miesięczną ratę w określonej wysokości oraz początkowy czynsz inicjalny, którego wysokość najczęściej waha się od 0% do 40% wartości przedmiotu umowy.

Rodzaje umowy leasingu

W praktyce najczęściej spotyka się cztery rodzaje umowy leasingu: finansowy, operacyjny, zwrotny oraz konsumencki.

Leasing kapitałowy i operacyjny to tzw. leasingi z wykupem, które dają przedsiębiorcy możliwość wykupienia samochodu po zakończeniu umowy lub automatycznie przenoszą na niego prawo własności. Najczęściej wybieraną formą umowy jest opcja operacyjna, która pozwala zaliczyć w koszty uzyskania przychodu całą ratę leasingową oraz czynsz inicjalny. Z kolei model finansowy lepiej sprawdza się przy leasingowaniu środków trwałych, względem których można zastosować preferencyjną stawkę VAT. Dotyczy to na przykład sprzętu medycznego.

Leasing zwrotny polega na sprzedaży przez przedsiębiorcę środka trwałego na rzecz finansującego, a następnie wyleasingowaniu go, co pozwala uwolnić kapitał zamrożony w postaci wyposażenia, np. maszyn lub urządzeń.

Na przestrzeni ostatnich kilku lat niezwykle spopularyzował się również leasing konsumencki, przeznaczony dla osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Głównie dotyczy on samochodów i podobnie, jak oferty dla przedsiębiorców, występuje w opcji „z wykupem” oraz „bez wykupu”.

Prawa i obowiązki stron w umowie leasingu

Obowiązkiem leasingodawcy jest przede wszystkim zakupienie przedmiotu umowy i wydanie go leasingobiorcy do użytku na czas wskazany w umowie oraz w stanie zdatnym do użytku. Z momentem wydania na korzystającego przechodzi ryzyko przypadkowej utraty lub uszkodzenia rzeczy. Jeżeli do utraty dojdzie z przyczyn niezależnych od leasingodawcy, umowa wygasa, ale leasingobiorca musi spłacić wszystkie raty. Często na leasingodawcy spoczywa także obowiązek odbioru przedmiotu umowy, jeżeli leasingobiorca nie zdecyduje się na wykup przedmiotu umowy.

Jak wygląda pozycja leasingobiorcy? Przede wszystkim jest on zobowiązany do używania przedmiotu umowy zgodnie z przeznaczeniem oraz do terminowego spłacania rat. Musi także dochować należytej staranności, przeprowadzając wymagane prawem przeglądy techniczne oraz zlecając niezbędne naprawy.

Pamiętaj, aby zawsze przed podpisaniem umowy dokładnie ją przeczytać i doprecyzować wszelkie wątpliwości. Nie bój się również negocjować, ponieważ leasing nie jest umową adhezyjną i to strony ostatecznie decydują, na jakich warunkach zostanie on zawarty.

Jeśli chcesz osiągnąć maksimum korzyści ze swojej umowy leasingowej, zajrzyj na https://carsmile.pl/ i dobierz takie warunki leasingu, jakie są dla Ciebie dogodne. Carsmile to gwarancja elastycznej umowy, bogatej oferty i profesjonalizmu.

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

W jaki sposób prawidłowo i skutecznie wyczyścić felgi? Radzi Detailing House

Felgi to element, który może dodawać naszemu pojazdowi uroku. Mogą być kolorowe, większe, mniejsze, z …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *