niedziela , 5 grudnia 2021
Baner-MB-Witman-750x200-stycze-2021
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
previous arrow
next arrow
Baner-MB-Witman-750x200-stycze-2021
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
previous arrow
next arrow
Volv Car Plichta Gdynia - baner czerwiec
moto3m_Peugeot_750x200
moto3m_KIA_750x200
moto3m_Citroen_750x200
previous arrow
next arrow

Upadek imperium – Groblewski i Fota

Spółka Fota-Groblewski powstała oficjalnie 26 sierpnia 2011 roku z połączenia nazwisk jej założycieli. Oba dużo znaczyły w trójmiejskiej motoryzacji – związane były między innymi z Porsche, BMW, Mini, Fordem i Skodą. Aktualnie w portfolio pozostały już tylko dwie – Volkswagen i Audi. Z tą ostatnią firma wkrótce będzie musiała się pożegnać.

Autoryzacje na sprzedaż Audi w Trójmieście posiadać będzie firma Plichta, która aktualnie kończy budowę salonu w Gdańsku, przy obwodnicy. A wkrótce zacznie budowę kolejnego obiektu tej marki, tym razem w Gdyni, przy ulicy Łużyckiej.

Zobacz również: Audi Centrum Gdańsk i Audi Centrum Gdynia 

Na początku tego roku pojawiła się w mediach informacja o budowie nowego salonu firmy Fota-Groblewski w Gdańsku, przy Grunwaldzkiej.

Firma jednak konsekwentnie od tamtego czasu unika padania jakichkolwiek informacji na ten temat. Nasze kilkukrotne zapytania o tę inwestycję pozostały bez odpowiedzi. Udało nam się jednak uzyskać potwierdzenie planowania tej budowy w Uniwersytecie Gdańskim, od którego dealer wydzierżawił teren na planowany salon.

Konkurs na dzierżawę nieruchomości przy ul. Grunwaldzkiej 270 w Gdańsku został rozstrzygnięty 20 stycznia 2015 roku. W wyniku postępowania konkursowego wybrana została oferta firmy: Fota-Groblewski Sp. z o.o. 

27 maja 2015 roku została wydana decyzja Ministra Skarbu Państwa, w której wyrażona została zgoda na wydzierżawienie przez Uczelnię, na okres 29 lat, na rzecz Spółki Fota-Groblewski Sp. z o. o. nieruchomości położonej w Gdańsku przy ul. Grunwaldzkiej 270 i tym samym zaczęła obowiązywać umowa dzierżawy zawarta pomiędzy Uniwersytetem Gdańskim i firmą Fota-Groblewski Sp. z o.o.  20 kwietnia 2015 roku. 

Dzierżawca został zobowiązany do dokonania rozbiórki istniejącego budynku i wybudowania nowego obiektu handlowo-usługowego, w którym będzie się mieścił salon samochodowy. Nowy obiekt musi zostać dostosowany do architektury nowoczesnych budynków Bałtyckiego Kampusu Uniwersytetu Gdańskiego w Gdańsku Oliwie – poinformowała nas dr Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego.

Zobacz również: Fota-Groblewski wybuduje nowy salon w Gdańsku

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że w nowym salonie znajdzie się punkt sprzedaży używanych Audi z programu Audi Select oraz salon sprzedaży i serwis Volkswagena.

Przedstawiciel Audi Polska zapytany o przyczyny rozwiązania umowy z firmą Fota-Groblewski i dalsze plany jej współpracy z marką, także odmawia komentowania tej sprawy – obowiązuje nas klauzula poufności – usłyszeliśmy.

Jak zagospodarowany zostanie budynek w którym dotychczas mieścił się salon Audi także jest niewiadomą.

Ostatnią marką, która pozostała w dorobku dealera Fota-Groblewski jest Volkswagen. W Trójmieście ma jednak ona silną konkurencję w postaci firmy Plichta, która specjalizuje się w grupie VAG (Volkswagen Audi Group). Ponadto na granicy Gdańska i Sopotu funkcjonuje również salon tej marki należący do firmy Benepol.

Jeszcze nie tak dawno temu dużym atutem firmy Fota-Groblewski był salon mieszczący się na gdańskim Przymorzu, blisko mocno zaludnionych i prestiżowych dzielnic. Obecnie jednak jest on na uboczu, z dala od głównych miejskich arterii, a klienci często o nim zapominają, ze względu na małą aktywność firmy na trójmiejskim rynku.

Cieniem na działalności Fota-Groblewski kładzie się także nie najlepsza opinia na temat tej firmy w internecie, co dodatkowo ją pogrąża. Nietrudno jest znaleźć negatywne komentarze anonimowych klientów na forach internetowych oraz w katalogach firm, chociaż trudno jest je też rzetelnie potwierdzić.

Gdzie w takim razie leży przyczyna niepowodzeń firmy, która wywodzi się z rynkowych gigantów?
Błędy zarządzania, podejście do klienta, jakość obsługi sprzedażowej i serwisowej czy poprostu zwykły pech? Czy Fota-Groblewski ma jeszcze szansę odzyskać dawną pozycję na trójmiejskim rynku motoryzacyjnym, okaże się kiedy nowy salon tej firmy powstanie.

Spółka Fota Ltd. w latach 1973 – 2001 działała jako serwis, a następnie salon sprzedaży samochodów marki Ford. Po zakończeniu tej współpracy, uruchomiła Autoryzowany Salon BMW w Gdyni, przy ulicy Stryjskiej. W 2003 roku firma wprowadziła markę MINI do Trójmiasta. W 2004 Fota Ltd. otworzyła kolejny salon BMW, tym razem w Olsztynie. Pod koniec 2009r nastąpiło okresowe rozstanie sie Foty Ltd z bawarskim koncernem, by od 1 marca 2010 Fota Ltd. ponownie mogła serwisować BMW i MINI w Gdyni jako autoryzowany serwis, który niedługo później przeszedł pod markę Bawaria Motors.

Zobacz również: Budynek po dawnych salonach BMW w Gdyni do wynajęcia

Groblewski S.J wywodzi się z firmy Groblewski – Włodzimierz Groblewski, która powstała w 1979r. Zajmowała się ona sprzedażą samochodów, naprawami pojazdów mechanicznych, a także sprzedażą części. W roku 1985 firma Groblewski rozpoczęła współpracę z koncernem Volkswagena i Audi. Podpisano wówczas pierwszą umowę z importerem. Natomiast od 1991 roku firma związana jest z Kulczyk Tradex, będąc autoryzowanym dealerem Audi i VW. Ponadto w 1995 roku Groblewski otworzył salon Skody, a w 2008 także Porsche w Sopocie, które w 2010r. zostały sprzedane zewnętrznemu inwestorowi. Obecnie oba przedstawicielstwa należą do Grupy Lellek z Opola.

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Kalendarz Moto Pomorze powraca – VIII edycja na rok 2022 wkrótce w sprzedaży

Trójmiejski fotograf, Łukasz Boehnke, po raz VIII wyda swój autorski kalendarz „MOTO Pomorze”. Po rocznej …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *