poniedziałek , 25 października 2021
_750x200_ dni otwarte
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
Baner_Porsche_Centrum_Sopot_wrzesień2021_Taycan
Baner-MB-Witman-750x200-stycze-2021
previous arrow
next arrow
_750x200_ dni otwarte
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
Baner_Porsche_Centrum_Sopot_wrzesień2021_Taycan
Baner-MB-Witman-750x200-stycze-2021
previous arrow
next arrow
Volv Car Plichta Gdynia - baner czerwiec
Volv Car Plichta Gdynia - baner czerwiec
previous arrow
next arrow
Fot. Bartosz Gondek

Uratujmy przedwojenną stację benzynową w Pruszczu Gdańskim!

Na dawnym rynku, w samym centrum Pruszcza Gdańskiego, od 80 lat stoi niewielka, przedwojenna stacja benzynowa. Należący do prywatnego właściciela, modernistyczny budyneczek popada w ruinę, mimo że jest unikatowym obiektem o charakterze zabytkowym. W akcję jego zachowania i odremontowania zaangażował się historyk i dziennikarz motoryzacyjny z Pruszcza Gdańskiego, Bartosz Gondek, z „Grupy Wczoraj Dziś i Jutro”.

Z kilkudziesięciu stacji i punktów tankowania pojazdów, działających przed wojną na terenie Gdańska i Sopotu, do dziś w trójmieście i najbliższych okolicach, w nie zniszczonej i nie przekształconej formie pozostały tylko dwie. Dawna stacja i warsztaty przy ulicy Grunwaldzkiej 22 w Gdańsku, w której działał do niedawna lokal „Stacja Deluxe”, oraz właśnie obiekt przy ulicy Grunwaldzkiej 21A w Pruszczu Gdańskim.

Fot. archiwum - Bartosz Gondek
Fot. archiwum – Bartosz Gondek

Stacja znajdująca się przy Grunwaldzkiej 22 w Gdańsku została wykupiona przez dewelopera i ma w najbliższym czasie przejść całkowitą przebudową. To oznacza, że już wkrótce jedyną, nie przekształconą stacją z okresu przedwojennego, będzie obiekt z Pruszcza Gdańskiego.

Stacja, od 2013 roku, znajduje się w gminnej ewidencji zabytków Miasta Pruszcz Gdański.

Z przedwojennych ogłoszeń prasowych wynika, że już w 1928 roku w Pruszczu Gdańskim działała stacja benzynowa. Budynek przy dawnym rynku (Am Markt) powstał nie później niż pod koniec lat trzydziestych (patrz fot. na którym znajduje się samochód marki Opel, produkowany od 1936 roku).

Bryła nie przekształcona.

Obiekt pozostał w niezmienionej formie, poza stolarką i szczegółami elewacji. Zachował się także oryginalny podjazd i wyjazd ze stacji. Budynek jest wyeksponowany w centralnym punkcie rewitalizowanej przestrzeni Pruszcza Gdańskiego.

Fot. Bartosz Gondek
Fot. Bartosz Gondek

Dobry stan techniczny utrzymywali jeszcze kilka lat temu dzierżawcy prowadzący tu małą gastronomię. Obecnie, pozostawiony bez opieki, popada w ruinę. Z północnej strony poważnie nadwyrężony i uszkodzony jest dach. Powoli zaciekają ściany. W coraz gorszej kondycji jest także stacyjny podcień.

W związku z tym, że obiekt należy do prywatnego właściciela, „Grupa Wczoraj Dziś i Jutro” zwraca się do Urzędu Miasta Pruszcz Gdański, Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz Mediów o pomoc w mediacji z właścicielem w sprawie remontu i nadania nowej funkcji starej pruszczańskiej stacji benzynowej.

Bydunek ten, idealnie nadaje się jako miejsce łączące akcenty motoryzacyjne, tożsamościowe i turystyczne.

Członkowie Grupy postulują także, aby w związku z losem, jaki spotyka inne obiekty tego typu w najbliższym sąsiedztwie, przedwojenna stacja benzynowa z Pruszcza, została wpisana do rejestru zabytków Województwa Pomorskiego.

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

BMW M4 Competition w kolorze Zielony Isle of Man M

BMW M4 w wydaniu Competition to samochód, który niewątpliwie zwraca na siebie uwagę. Wyczynowe coupe …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *