niedziela , 5 grudnia 2021
Baner-MB-Witman-750x200-stycze-2021
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
previous arrow
next arrow
Baner-MB-Witman-750x200-stycze-2021
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
previous arrow
next arrow
Volv Car Plichta Gdynia - baner czerwiec
moto3m_Peugeot_750x200
moto3m_KIA_750x200
moto3m_Citroen_750x200
previous arrow
next arrow

[Wideo] Usługa usunięcia nagaru z wnętrza silnika. Na czym to polega?

Współczesne silniki charakteryzuje coraz wyższa wydajność pracy. Przy mniejszej pojemności i niższym zapotrzebowaniu na paliwo, oferują one wyższe parametry niż starsze konstrukcje. Jednak ten postęp powoduje również skomplikowanie ich konstrukcji i możliwe problemy, z którymi trzeba sobie radzić. Jednym z nich jest osadzanie się zanieczyszczeń (nagaru) w komorach spalania, układzie dolotowym i paliwowym.  

Procedurę czyszczenia silnika „od środka” prezentujemy na przykładzie serwisu Renault Zdunek z Gdańska i specjalistycznych preparatów marki Forte.

Proces czyszczenia, a dokładniej usuwania nalotów i osadów, jest kilkuetapowy – rozpoczyna się od podania płynu czyszczącego bezpośrednio do zbiornika paliwa. Poprzez wymieszanie się z benzyną oczyszcza on wnętrza wtryskiwaczy oraz pompy wysokiego ciśnienia. Następnie inny rodzaj środka czyszczącego podawany jest do komory spalania w celu rozmiękczenia osadów na denku tłoka.

Fot. Maciej Fusiewicz (Renault Zdunek)
Fot. Maciej Fusiewicz (Renault Zdunek)

Kolejny płyn dolewany jest do oleju silnikowego, który penetrując układ oczyszcza go ze złogów w przewodach olejowych. To właśnie ze względu na ten etap, czyszczenie silnika zaleca się wykonać tuż przed okresową wymianą oleju silnikowego.

Po odczekaniu kilkunastu minut znaczna część zanieczyszczeń usuwana jest z silnika poprzez uruchomienie go bez świec zapłonowych (osady wydmuchiwane są z komory spalania).

Podobną procedurę przeprowadza się w układzie dolotowym.

Ostatnim etapem jest diagnostyka komputerowa silnika, która pozwala sprawdzić jego parametry i usunąć zapamiętane błędy.

Procedurę czyszczenia silnika zaleca się wykonywać wraz z każdą wymianą oleju. Jest to usługa dodatkowa, nie mająca wpływu na gwarancję producenta, ale mając w perspektywie długą eksploatację samochodu warto ją przemyśleć i co jakiś czas wykonywać w swoim samochodzie.

Koszt wykonania tego w serwisie Renault Zdunek w Gdańsku to wydatek około 600 zł dodatkowych do standardowego przeglądu gwarancyjnego.

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Jak sfinansować zakup samochodu ciężarowego na firmę?

Samochód ciężarowy dla swojej firmy można sfinansować zarówno gotówką, jak i korzystając z zewnętrznych źródeł. …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *