czwartek , 5 sierpnia 2021
Baner-MB-Witman-750x200-stycze-2021
porsche_700x200-baner-2021
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
previous arrow
next arrow
Baner-MB-Witman-750x200-stycze-2021
porsche_700x200-baner-2021
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
previous arrow
next arrow
Volv Car Plichta Gdynia - baner czerwiec
Volv Car Plichta Gdynia - baner 2 czerwiec
previous arrow
next arrow

[Wideo] Usługa usunięcia nagaru z wnętrza silnika. Na czym to polega?

Współczesne silniki charakteryzuje coraz wyższa wydajność pracy. Przy mniejszej pojemności i niższym zapotrzebowaniu na paliwo, oferują one wyższe parametry niż starsze konstrukcje. Jednak ten postęp powoduje również skomplikowanie ich konstrukcji i możliwe problemy, z którymi trzeba sobie radzić. Jednym z nich jest osadzanie się zanieczyszczeń (nagaru) w komorach spalania, układzie dolotowym i paliwowym.  

Procedurę czyszczenia silnika „od środka” prezentujemy na przykładzie serwisu Renault Zdunek z Gdańska i specjalistycznych preparatów marki Forte.

Proces czyszczenia, a dokładniej usuwania nalotów i osadów, jest kilkuetapowy – rozpoczyna się od podania płynu czyszczącego bezpośrednio do zbiornika paliwa. Poprzez wymieszanie się z benzyną oczyszcza on wnętrza wtryskiwaczy oraz pompy wysokiego ciśnienia. Następnie inny rodzaj środka czyszczącego podawany jest do komory spalania w celu rozmiękczenia osadów na denku tłoka.

Fot. Maciej Fusiewicz (Renault Zdunek)
Fot. Maciej Fusiewicz (Renault Zdunek)

Kolejny płyn dolewany jest do oleju silnikowego, który penetrując układ oczyszcza go ze złogów w przewodach olejowych. To właśnie ze względu na ten etap, czyszczenie silnika zaleca się wykonać tuż przed okresową wymianą oleju silnikowego.

Po odczekaniu kilkunastu minut znaczna część zanieczyszczeń usuwana jest z silnika poprzez uruchomienie go bez świec zapłonowych (osady wydmuchiwane są z komory spalania).

Podobną procedurę przeprowadza się w układzie dolotowym.

Ostatnim etapem jest diagnostyka komputerowa silnika, która pozwala sprawdzić jego parametry i usunąć zapamiętane błędy.

Procedurę czyszczenia silnika zaleca się wykonywać wraz z każdą wymianą oleju. Jest to usługa dodatkowa, nie mająca wpływu na gwarancję producenta, ale mając w perspektywie długą eksploatację samochodu warto ją przemyśleć i co jakiś czas wykonywać w swoim samochodzie.

Koszt wykonania tego w serwisie Renault Zdunek w Gdańsku to wydatek około 600 zł dodatkowych do standardowego przeglądu gwarancyjnego.

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Ubezpieczenie DEFEND Gap – ubezpieczenie auta i portfela

Jednym z najczęściej przewijających się na forach internetowych mitów na temat ubezpieczenia GAP jest przekonanie, …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *