Inwestorzy, którzy zastanawiają się nad zakupem auta z USA, bardzo często próbują odpowiedzieć sobie na pytanie, czy zakup uszkodzonego pojazdu zza oceanu ma jakikolwiek sens. Odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak!
Uszkodzone, ale jak?
Amerykański rynek samochodów osobowych jest ogromny. Pojawiają się na nim pojazdy o różnym stopniu eksploatacji. Część z nich brała udział w kolizjach drogowych, wypadkach, a nawet… padała ofiarą klęsk żywiołowych. Prawdę mówiąc, samochody z tej ostatniej grupy (raczej) nie nadają się do zakupu i późniejszego remontu. Powód jest prosty – auta te często są zalane, co w gruncie rzeczy dyskwalifikuje je do późniejszych napraw.
Najbardziej opłacalne i jednocześnie uszkodzone auta z USA to te, które uległy niewielkim uszkodzeniom na skutek drobnych kolizji. Ich zakup jest najbardziej opłacalny dla polskiego nabywcy, gdyż dotychczasowi amerykańscy właściciele sprzedają je po stosunkowo niskich cenach. Pamiętajmy, że mówimy tu o samochodach z wyższej półki, tudzież o modelach kolekcjonerskich!
Analiza opłacalności projektu inwestycyjnego
Jeśli „samochód z Ameryki” ma być inwestycją, to przeanalizowanie wszystkich kryteriów opłacalności jego nabycia jest tu najważniejsze. Po pierwsze – trzeba zwrócić uwagę na historię danego auta, w tym – na szczegółowy opis techniczny ewentualnych usterek. Po drugie – należy zapoznać się z kosztem sprowadzenia samochodu do Polski. Wreszcie po trzecie – warto skorzystać z usług doświadczonego pośrednika.
Dobry pośrednik wskaże gdzie najlepiej szukać takiego auta. W USA i Kanadzie działa wiele różnych podmiotów zajmujących się np. sprzedażą aukcyjną, ale tylko kilka z nich ma naprawdę ugruntowaną pozycję. Wreszcie trzeba też zwrócić uwagę na to, z jakim modelem mamy do czynienia. Jednym słowem – musimy posiadać bardzo dobre rozeznanie na rynku.
Koszty, koszty i jeszcze raz koszty
Jakie koszty należy uwzględnić przy zakupie pojazdu rodem ze Stanów Zjednoczonych? Oprócz samego kosztu zakupu, inwestor musi uiścić również opłaty z tytułu podatku VAT, cła, akcyzy i kosztów rejestracji. Należy też pamiętać o obowiązkowym dostosowaniu amerykańskiego auta do tutejszych przepisów drogowych. Na szczęście wizyta u mechanika nie będzie zbyt kosztowna, gdyż cena niezbędnych przeróbek oscyluje najczęściej w okolicach 500 – 1500 złotych.
Analizując koszty, należy pamiętać o najbardziej „opłacalnych” markach i modelach. Do tej grupy należy zaliczyć między innymi Forda, Mercedesa, Dodge’a i oczywiście Chevroleta. Pojazdy te należą do grona najmniej awaryjnych, a co za tym idzie – najbardziej opłacalnych. Oczywiście wszystko zależy od stopnia uszkodzenia auta!
Podsumowanie
Kupując uszkodzone samochody z USA należy mieć na względzie przede wszystkim koszty takiej inwestycji. Trudno je rzetelnie oszacować osobie, która na co dzień nie styka się z realiami amerykańskich rynków samochodowych. Dlatego w tej sytuacji skorzystanie z pomocy fachowego doradcy pośredniczącego jest praktycznie jedynym sensownym rozwiązaniem.
Ja sprowadzałem przez Amerykańską firmę MEMA AUTO EXPORT CORPORATIN stona ww to chcyba była http://www.memaautoexp.com . Polecam szybko i fachowo na razie mnie nie oszukali. Bo czasem te polskie firmy to nabijaja w butelke i kreca z fakyurami i papierami a tutaj moze toeszke drożej ale super
Czasem dający komentarze nabijają w butelkę bo pracują / posiadają taka firmę i tak to jeżeli taka osoba od już podstaw nabija w butelkę w komentarzach co jest niemal za darmo to jak bije w butle gdy chodzi o 10tki tysięcy ?