poniedziałek , 8 sierpnia 2022
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
Baner_Cupra_Plichta_marzec_2022
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
previous arrow
next arrow
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
Baner_Cupra_Plichta_marzec_2022
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
previous arrow
next arrow
Nyar_2022_Volvo_Plichta_750x200_S90
moto3m_KIA_750x200
previous arrow
next arrow
mat. prasowe

Uważaj na drogowców zimą

Zima w pełni zagościła na polskich drogach. Służby odpowiedzialne za usuwanie jej skutków pracują pełną parą. Najbliższe tygodnie miną drogowcom na walce ze śliską nawierzchnią oraz śniegiem. Nie gwarantuje to jednak pełnego bezpieczeństwa i komfortu podczas jazdy. Warto również zaznaczyć, że na największe ryzyko, w tej sytuacji, narażeni są pracownicy drogowi. Z tego powodu organizatorzy akcji „Zwolnij! Pracujemy dla Ciebie”, mającej na celu zmniejszenie liczby wypadków z udziałem drogowców przypominają o czym kierowcy powinni pamiętać podczas najzimniejszej pory roku.

Okres ferii zimowych czasem szczególnej ostrożności

Postulowana tutaj ostrożność w szczególności powinna być zachowywana w okresie zimowym. Nie da się bowiem poddać dyskusji negatywnego wpływu czynników pogodowych na poziom ryzyka podczas jazdy. Śliska nawierzchnia i nadmierna prędkość to śmiertelnie niebezpieczne połączenie, zaś zalegający na jezdni śnieg sprzyja powstawaniu paraliżu drogowego.

Oprócz tego, warto zwrócić uwagę na fakt, iż obecna pora roku jest czasem trwania ferii zimowych na terenie całej Polski. Jest to okres, kiedy podróże trwają nieco dłużej niż zwykle i częściej odbywają się w godzinach nocnych. Są to czynniki negatywnie wpływające na koncentrację prowadzących pojazdy. Należy w związku z tym zachować zasadę ograniczonego zaufania zarówno wobec siebie, jak i pozostałych uczestników ruchu.

Podstawy

Jakkolwiek dobrze drogowcy nie byliby przygotowani do nadejścia zimy, ich trud pójdzie na marne, gdy samochód nie ma opon zimowych. Są one absolutną podstawą bezpiecznej jazdy w ciężkich warunkach pogodowych. Według danych przedstawionych przez Polski Związek Przemysłu Oponowego, przy prędkości ok. 90 km/h i temperaturze 2o C, opony zimowe mogą skrócić drogę hamowania nawet o 11 metrów! To dystans, który może ratować zdrowie i życie kierowcy oraz osób pracujących na drodze.

Uwaga na piasek!

Kierowcy powinni uważać na wysypywany na podłoże drogowe piasek. Zazwyczaj znajduje się on na skrzyżowaniach i drogach pobocznych. Należy starać się zwolnić za każdym razem, gdy poruszamy się po powierzchni nim posypanej.  Takie zachowanie to niezbędny standard, który stanowić może o zdrowiu i życiu uczestników ruchu i osób pracujących na drodze. Zachowywanie wszelkich możliwych środków bezpieczeństwa jest również konieczne podczas przejazdu w pobliżu pracujących pługów, pługopiaskarek i innych pojazdów służb utrzymaniowych, które spotkać można na wszystkich pasach (również na awaryjnym) dróg ekspresowych.

Sól nie zawsze jest sprzymierzeńcem

Pomimo sporych kontrowersji narosłych wokół soli, wydaje się, że jak do tej pory nie odnaleziono lepszego środka wspomagającego odśnieżanie nawierzchni drogowej. Warto jednak pamiętać o tym, że kilka minut po użyciu chlorku sodu na drodze może pozostać tzw. błoto pośniegowe. Za każdym razem, gdy kierowca zbliża się do miejsca, gdzie służby stosują sól, powinien zwalniać, by nie stwarzać zagrożenia dla pracujących drogowców.

Zwolnij! Pracują dla Ciebie

Według danych zgromadzonych przez policję, na polskich drogach w 2016 roku doszło do 64 wypadków z udziałem służb utrzymania i interwencyjnych. Wraz z nastaniem zimy, ich obecność na drogach staje się coraz częstsza. Dlatego też organizatorzy kampanii „Zwolnij! Pracujemy dla Ciebie” apelują do kierowców o ostrożność podczas przejazdu w pobliżu miejsc pracy służb drogowych. W godzinach wczesnoporannych szczególnie należy uważać na grupy odśnieżające chodniki i przejścia dla pieszych. Ta sama pora, jak i cała reszta dnia wiążę się z obecnością drogowców zajmujących się naprawą barier i innych urządzeń drogowych po wypadkach oraz zbieraniem odpadów z drogi. Tak więc uważna obserwacja otoczenia podczas jazdy jest zachowaniem niezbędnym, tym bardziej że w większości sytuacji, ze względu na specyfikę wykonywanych zadań, drogowcy pracują przy funkcjonującym ruchu drogowym.

Do zadań realizowanych przez naszą firmę tej zimy należeć będzie przede wszystkim odśnieżanie dróg. Mamy świadomość tego, jak ogromne wyzwanie przed nami stoi. Bezpieczeństwo naszych pracowników zajmujących się o tej porze roku usuwaniem śniegu z nawierzchni dróg jest dla nas priorytetem. Tego typu troska, leży również w interesie osób korzystających z infrastruktury drogowej. To dla nich drogowcy codziennie ryzykują swoje zdrowie i życie. Wszystkich kierowców prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności w pobliżu pojazdów odśnieżających jezdnię. Dodatkowo, o pracach interwencyjnych oraz remontowych trwających w pobliżu lub bezpośrednio na jezdni, informujemy przy pomocy systemu SKOPI, który działa dzięki aplikacji Yanosik. Dokładamy wszelkich starań, aby jak najskuteczniej dbać o bezpieczeństwo naszych ludzi na drodze – komentuje Grzegorz Cioch, wiceprezes zarządu FBSerwis S.A., odpowiedzialny za pion zarządzania i utrzymania infrastruktury.

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Autobusy elektryczne dla gdańskiej komunikacji. Umowa z firmą MAN na 18 pojazdów podpisana

Nowa era w historii komunikacji miejskiej w Gdańsku. Za kwotę 62 mln zł Miasto zakupi …

Jeden komentarz

  1. yanosik widzę we wszystkim ułątwia jazdę,urządzenie wielozadaniowe. Włączam za każdym razem gdy tylko odpalam autko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.