poniedziałek , 8 sierpnia 2022
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
Baner_Cupra_Plichta_marzec_2022
previous arrow
next arrow
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
Baner_Cupra_Plichta_marzec_2022
previous arrow
next arrow
Nyar_2022_Volvo_Plichta_750x200_S90
moto3m_KIA_750x200
previous arrow
next arrow

W Gdańsku powstaje „elektryk” w nadwoziu klasycznego Fiata 500

Klasyczny spalinowy Fiat 550 przerobiony na elektryka-140014To jest krok w przód, ale z bardzo dalekiej przeszłości. Gdański serwis „Derwisz”, specjalizujący się w naprawach i renowacjach samochodów klasycznych, podjął się budowy samochodu o napędzie elektrycznym, bazując na nadwoziu klasycznego Fiata 500 z 1971 roku. Trend znany już w Europie zachodniej został w pewnym sensie wymuszony przez coraz bardziej wyśrubowane normy emisji spalin i ogólną promocję napędów alternatywnych wobec silnika spalinowego. Teraz, tą pionierską drogą, podąża również serwis samochodowy z gdańskiej Strzyży. 

Potrzebę przerabiania klasycznych samochodów na nowoczesny „elektryki” dostrzegli już zarówno europejczycy jak i amerykanie. Chociaż jest to zapewne bolesne dla miłośników historycznych samochodów, wdrożenie takich rozwiązań może okazać się niezbędne, aby móc jeździć swoim zabytkiem np. w centrum dużych miast.

Fot. Fiat 500 EV Derwisz  (FB)
Fot. Fiat 500 EV Derwisz (FB)

Celem budowy tego konkretnego egzemplarza jest nauka i przetarcie szlaku dla innych tego typu projektów. Jest to moja inicjatywa, docelowo chciałbym rozszerzyć zakres swoich usług o właśnie takie przebudowy – więc wdrażam ten projekt w życie i się tego uczę – mówi Jakub Zadrożny, właściciel serwisu Derwisz.

Prezentowany egzemplarz został sprowadzony z Włoch. W promocję tego projektu zaangażował się również historyk i miłośnik klasycznej motoryzacji – Bartosz Gondek.

Konstrukcja Fiata 500 doskonale nadaje się do tego typu przebudowy. Samochód ma solidną konstrukcję, jest lekki, ale przy tym ma wysoką ładowność, przez co bez problemu poradzi sobie z ciężkimi akumulatorami – opowiada Bartosz Gondek.

Konwersja dokonana będzie w taki sposób, aby możliwy był w powrót do oryginalnego stanu samochodu. Konstrukcja tego samochodu będzie dość prosta – zmianom podlegać będzie silnik z osprzętem, ale reszta pozostanie oryginalna, włącznie ze skrzynią biegów i sprzęgłem.

Całościowy układ napędowy - silnik elektryczny i oryginalna, manualna skrzynia biegów i sprzęgło.  Fot. Fiat 500 EV Derwisz  (FB)
Całościowy układ napędowy – silnik elektryczny i oryginalna, manualna skrzynia biegów i sprzęgło.
Fot. Fiat 500 EV Derwisz (FB)

Z Fiata 500 wyciągnięty został już silnik spalinowy ważący około 40-50 kilogramów oraz 30 litrowy zbiornik paliwa. W ich miejsce zainstalowany zostanie silnik prądu stałego polskiej produkcji o mocy 23 KW (ekwiwalent ok. 31 KM) i momencie obrotowym 68 Nm. Te parametry są znacznie wyższe niż seryjnego motoru, który miał maksymalnie 21 KM i 36 Nm.

Elektryczna jednostka napędowa jest zaskakująco mała – jej rozmiar porównać można do piłki do koszykówki.

„Paliwem” będzie prąd z akumulatorów trakcyjno-żelowych. To tańsze rozwiązanie wobec litowo-polimerowych. Każdy z akumulatorów będzie miał swój prostownik, a ładowanie będzie się odbywać z tradycyjnego gniazdka. Przewidywany zasięg powinien wynieść około 100 kilometrów, a czas pełnego ładowania wyniesie 7-8 godzin. Szacuję, że gotowy, elektryczny Fiat, będzie o około 60 kilogramów cięższy niż oryginał. Najwięcej ważą akumulatory, ale aby zrobić na nie miejsce usuwamy silnik spalinowy i zbiornik paliwa, oszczędzając w ten sposób kilogramy – dodaje Zadrożny.

Klasyczny spalinowy Fiat 550 przerobiony na elektryka-135522

Konstruktor jest już na ukończeniu swojego pionierskiego projektu. Jakub Zadrożny spodziewa się, że elektryczny Fiat już w kwietniu wyjedzie na trójmiejskie ulice. Planuje również jego ekspozycję i promocję na targach motoryzacyjnych w stolicy.

Łączny koszt budowy samochodu wyniesie około 40 – 50 tys. złotych, z czego ponad 20 000 to wydatek na napęd elektryczny,a  reszta funduszy przeznaczona została na zakup samochodu i jego remont blacharski.

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

W Gdyni na jeden dzień wskrzeszono przedwojenny salon Mercedesa – Auto Centralę Braci Skwiercz

Po 83 latach, w Gdyni na rogu ulic Starowiejskiej i III Maja, na jeden dzień …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.