niedziela , 21 lipca 2024
Volvobanergrudzie2022750x200
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
previous arrow
next arrow
Volvobanergrudzie2022750x200
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
MB_EQ_Range_Gazeta_750x200_W
previous arrow
next arrow
Volvobanergrudzie2022750x200
Volvobanergrudzie2022750x200
previous arrow
next arrow
Fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

W Gdańsku rozpoczynają się wiosenne porządki

Usuwanie piasku pozostałego po zimowym posypywaniu ulic, sprzątanie terenów zielonych oraz czyszczenie znaków drogowych, sygnalizatorów i oświetlenia ulicznego. To zakres prac porządkowych przed nadejściem wiosny, które prowadzić będzie Gdański Zarząd Dróg i Zieleni. Służby miejskie w dalszym ciągu pozostają również w gotowości do łagodzenia negatywnych skutków zimy w przypadku zmiany pogody.

Sprzyjająca porządkom aura pozwala na wznowienie mechanicznego oczyszczania dróg – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – Specjalistyczny sprzęt po zimowej przerwie znów wyjedzie na ulice Gdańska, by pozamiatać i zmyć nawierzchnie jezdni z zimowych zanieczyszczeń, piasku i kruszywa. Łącznie do wysprzątania mamy blisko 1000 kilometrów jezdni i 120 kilometrów dróg. W przypadku wystąpienia przymrozków prace porządkowe na drogach zostaną wstrzymane, by wykorzystywana do czyszczenia woda nie spowodowała oblodzenia nawierzchni.

Mechaniczne oczyszczanie realizowane będzie według ustalonego tygodniowego harmonogramu, publikowanego na stronie GZDiZ w zakładce Porządek.

Od razu przepraszamy, jeżeli czasem będzie głośno, jednak staramy się, żeby praca nocna przebiegała wyłącznie na tych ciągach komunikacyjnych, które nie mają bezpośredniej styczności z mieszkańcami. Prosimy też o wyrozumiałość, ale chcemy, żeby miasto było jak najszybciej oczyszczone – mówi Bartosz Piotrusiewicz, prezes Gdańskich Usług Komunalnych. – Do dyspozycji w południowym rejonie, który utrzymujemy, mamy 3 zamiatarki, które są najbardziej efektywne, energooszczędne i ekologiczne oraz jedną polewaczkę. O porządek w tej części miasta dba nasz blisko 15-osobowy zespół.

Za utrzymanie czystości na ulicach w pozostałych trzech rejonach, odpowiedzialne są dwie inne firmy wykonujące prace na zlecenie Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. Każda z nich posiada profesjonalny sprzęt, który jest obsługiwany przez kilkudziesięciu pracowników. W całym mieście do sprzątania po zimie wykorzystywane są 23 specjalistyczne pojazdy.

Oprócz sprzątania kontynuowane będą prace związane z naprawą pozimowych uszkodzeń jezdni – podkreśla Piotr Kryszewski, zastępca prezydent Gdańska ds. usług komunalnych. – Dzięki coraz lepszym warunkom atmosferycznym coraz więcej napraw wykonywanych jest w technice docelowej, zamiast jedynie tymczasowych zabezpieczeń ubytków. 

Fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

Aby było schludnie i bezpiecznie

Obok prac na jezdniach sprzątaniem objęte zostaną również poszczególne elementy infrastruktury komunikacyjnej w mieście, czyli ciągi piesze, drogi rowerowe, przystanki komunikacji, parkingi, kładki, przejścia podziemne czy schody terenowe. Tam wykonawcy realizujący usługi oczyszczania będą pracować z wykorzystaniem tradycyjnych ręcznych narzędzi jak miotły, grabie i szufle.

Wiosenne porządki obejmą również elementy infrastruktury drogowej, bezpośrednio odpowiadającej za bezpieczeństwo ruchu – podkreśla Anna Bobrowska, zastępczyni dyrektora Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni ds. infrastruktury i remontów. – Mowa o znakach drogowych i urządzeniach sygnalizacji świetlnej. Zostaną one oczyszczone z kurzu, co sprawi, że będą lepiej widoczne dla pieszych, rowerzystów i kierowców.

Przy sprzyjającej pogodzie umyte zostaną niektóre słupy oraz oprawy oświetlenia ulicznego. Możliwe będzie również odświeżenie ich powierzchni oraz sukcesywne odmalowywanie ich dolnych części. Wyczyszczone zostaną także szafki elektryczne, w których kryją się urządzenia odpowiadające za prawidłowe działanie sygnalizacji świetlnej czy systemu TRISTAR.

W oczekiwaniu na wiosnę

Pozimowe prace porządkowe prowadzone będą także na terenach zielonych. Zanieczyszczenia, resztki obumarłej roślinności wraz z opadłymi liśćmi zagrabione i zabrane zostaną z terenów parków komunalnych, skwerów, zieleńców oraz z pasów drogowych. Po ich wysprzątaniu i przy dogodnej pogodzie można będzie wykonywać pierwsze tegoroczne zabiegi pielęgnacyjne, m.in. koszenie trawników czy łąk miejskich z zachowaniem zasad racjonalnego koszenia i dbania o bioróżnorodność. Przystąpić będzie można także do odmładzania krzewów poprzez wykonanie cięć pnączy czy usuwania samosiewów. Z gdańskich ulic znikną wkrótce osłony przeciwsolne, montowane natomiast będą drewniane paliki zabezpieczające zieleń.

Po przeprowadzeniu prac porządkowych planowane są pierwsze tegoroczne nasadzenia. O kolorową wiosenną szatę zadbają także rośliny cebulowe, których tylko jesienią ubiegłego roku posadzono ok. 11 tys.

Pierwsze krokusy zaczynają się już pokazywać, po nich czas na cebule tulipanów, żonkili, szachownice i sezon wiosenny pożegnamy zakwitem cebul czosnku ozdobnego – zaznacza Aleksandra Dulkiewicz.

Źródło: gzdiz.gda.pl

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Renault Rafale w Renault Zdunek – nowy sztandarowiec marki!

W salonach marki Renault w Trójmieście rozgościł się zupełnie nowy model w gamie tego producenta. …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *