środa , 27 października 2021
_750x200_ dni otwarte
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
Baner-MB-Witman-750x200-stycze-2021
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
previous arrow
next arrow
_750x200_ dni otwarte
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
Baner-MB-Witman-750x200-stycze-2021
344851 PC Sopot_uzywane_750x300
previous arrow
next arrow
Volv Car Plichta Gdynia - baner czerwiec
Volv Car Plichta Gdynia - baner czerwiec
previous arrow
next arrow
Fot. gdynia.pl

W przyszłym roku modernizacja gdyńskich parkomatów

W najbliższym czasie Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni rozpocznie testy najnowocześniejszego w północnej Polsce parkomatu. O jego zaletach już niebawem przekonają się kierowcy parkujący swoje samochody na parkingu vis a vis Urzędu Miasta Gdyni przy al. Marsz. Piłsudskiego. Jedną z najbardziej istotnych funkcji jest możliwość opłaty za postój kartą kredytową, nowością jest także tzw. wirtualny bilet. Testy potrwają do połowy sierpnia 2016 r, a według planów, w połowie 2017 roku zmodyfikowanych zostanie pozostałych 196 urządzeń w mieście.

Zależy nam, aby w dynamicznie rozwijającej się Gdyni, stosowane były urządzenia innowacyjne, podnoszące jakość świadczonych przez ZDiZ usług i zaspakajające ciągle rosnące wymogi mieszkańców. Trwające przez ponad 2 miesiące testy pokażą, jak kierowcy oceniają te rozwiązania a także jak urządzenie sprawdza się podczas codziennego użytkowania – podkreśla wiceprezydent Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała.

W sprawnej obsłudze, parkującym pomoże m. in. duży 7 calowy kolorowy wyświetlacz, który oprócz informacji wskazującej na kolejność działań niezbędnych do wniesienia opłaty, może służyć jako nośnik przydatnych informacji. Do tego dochodzi także klawiatura alfanumeryczna, która umożliwi m.in. wprowadzanie numerów rejestracyjnych. Niezwykle wygodnym rozwiązaniem jest wirtualny bilet. Po wpisaniu numeru rejestracyjnego i opłaceniu postoju, nie trzeba będzie drukować tradycyjnego, papierowego biletu, ponieważ będzie on widoczny dla kontrolera w systemie. Kierowca nie będzie musiał wracać do swojego samochodu by umieścić bilet za szybą. Takie rozwiązanie będzie też bardzo przydatne np. motocyklistom.Oczywiście tradycyjny bilet także można będzie wydrukować. Standardowym elementem wyposażenia staną się także baterie słoneczne o większej wydajności.

Testowy parkomat przystosowany jest również do obsługi kodów QR, jego czytnik umożliwia zeskanowanie zapisanego na bilecie parkingowym numeru rejestracyjnego w formie kodu, co pozwoli przy kolejnej transakcji wykorzystać taki bilet i bez używania klawiatury wprowadzić numer pojazdu.

Wszystkie operacje opłacić można zarówno gotówką, jak i kartą płatniczą. Testowy automat parkingowy będzie akceptował karty chipowe i zbliżeniowe, i nie będzie konieczności zatwierdzania transakcji kodem PIN.

Kolejne niestosowane do tej pory rozwiązanie, planowane do wdrożenia przez ZDiZ Gdynia, polega na możliwości uiszczenia w parkometrze opłaty dodatkowej, potocznie nazywanej mandatem. Wyeliminuje to konieczność wizyty w Biurze Strefy Płatnego Parkowania gdyż opłatę taką przy pomocy karty płatniczej będzie można wnieść bezpośrednio poprzez urządzenie. Również w tym przypadku stosowane będą kody QR co pozwoli usprawnić i ułatwić wnoszenie opłaty za pomocą parkometru.

Jednym z istotnych elementów testów, są spostrzeżenia i wnioski mieszkańców. Te można przekazywać poczta elektroniczną na adres: sekretariat@zdiz.gdynia.pl, lub spp@zdiz.gdynia.pl oraz telefonicznie – tel. 58 764 40 00.

Przewidywany koszt modernizacji wszystkich 197 gdyńskich automatów parkingowych to 7 milionów złotych.

Źródło: gdynia.pl

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Travel in Style – magia Rolls-Royce’a!

W 1906 roku narodził się symbol luksusu motoryzacyjnego, który do dzisiaj utrzymuje się na szczycie. …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *