czwartek , 17 czerwca 2021
Baner-MB-Witman-750x200-stycze-2021
porsche_700x200-baner-2021
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
previous arrow
next arrow
Baner-MB-Witman-750x200-stycze-2021
porsche_700x200-baner-2021
BnaerToyotaWalder-nowaToyotaHighlander750x200luty2021
previous arrow
next arrow
Volv Car Plichta Gdynia - baner czerwiec
Volv Car Plichta Gdynia - baner 2 czerwiec
previous arrow
next arrow
Mat. prasowe

Wakacje w aucie – jak przygotować się na długą podróż?

Podróże samochodem to dla wielu najwygodniejsza opcja wycieczkowa, pozwalająca zachować niezależność od rozkładu lotów czy pociągów. Jazda autem daje swobodę wyboru godziny rozpoczęcia i zakończenia podróży czy miejsca postoju. To również gratka dla wszystkich fanów prowadzenia pojazdu – na długich trasach wreszcie mogą poczuć zew przygody. Ale tego typu wojaże wiążą się z ryzykiem, nieujawniającym się na krótkich, miejskich trasach. Dlatego zanim wyruszysz na samochodowe wakacje, solidnie się do nich przygotuj. Podpowiadamy jak.

Przegląd od A do Z

Zacznij od wizyty u mechanika. Podczas rzetelnego przeglądu specjalista zbada pojazd i zdiagnozuje ewentualne wady i usterki. Przede wszystkim należy skontrolować układ hamulcowy – to warunek bezpiecznej podróży. Jeśli tarcze są cienkie, a klocki wytarte, koniecznie je wymień, podobnie jak zużyte wężyki, którymi płynie płyn hamulcowy.

Żeby zabezpieczyć się przed nieprzyjemnymi skutkami jazdy po nierównościach, zbadaj też amortyzatory i elementy zawieszenia: drążki, wahacze i resory. Dziury na drodze to częsta przypadłość małych, przyplażowych uliczek czy bocznych tras. A tych na wakacjach odwiedzamy wiele. Zanim wyruszysz, bezwzględnie sprawdź poziom płynów eksploatacyjnych, układ elektryczny i ciśnienie w oponach. Wszystko to zapewni maksymalny komfort i bezpieczeństwo w podróży.

Solidny pakiet ubezpieczeń

Ubezpieczenie pojazdu to niezbędny element spokojnej podróży. Każdy posiadacz pojazdu musi wykupić ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC), które chroni go przez finansowymi konsekwencjami szkód wyrządzonych osobom trzecim. Dzięki OC ubezpieczyciel pokryje koszt zniszczonego mienia. Zanim podejmiesz decyzję co do zakupu polisy, przeanalizuj ich warunki i ceny. Obliczanie OC warto wykonać przy pomocy kalkulatora dostępnego w Internecie. Przed dalekim wyjazdem rozważ dokupienie ubezpieczenia AC (Autocasco), rozszerzającego ochronę o szkody powstałe w Twoim pojeździe na skutek zderzenia pojazdów, wypadków z udziałem ludzi, zwierząt, przedmiotów spoza pojazdu, akty wandalizmu, pożar, wybuch czy kradzież. W podróży bywa różnie – nie wszystko możesz przewidzieć. Autocasco zabezpieczy Cię przed finansowymi skutkami sytuacji, które mogą skutecznie zakłócić nawet najlepiej zaplanowane wakacje. Obliczanie OC i AC przy pomocy kalkulatora pozwoli Ci dodatkowo zaoszczędzić czasem naprawdę pokaźne sumy.

Gadżety przydatne w podróży?

Zanim wyjedziesz, pomyśl też o dokupieniu kilku przydatnych gadżetów. Jeśli to daleka wyprawa, pasażerom przyda się poduszka podróżna czy przenośna lodówka na przekąski. Ograniczy to zbyt częste postoje.

Dopiero tak przygotowany samochód to bezpieczny i komfortowy środek transportu dla Ciebie i dla Twojej rodziny. Sprawdź jeszcze wszystkie dokumenty – dowód rejestracyjny, kartę ubezpieczenia, prawo jazdy. Uzupełnij apteczkę i zbadaj stan koła zapasowego. Na drodze bywa różnie, jednak mądrze być gotowym wszystko!

Skomentuj

komentarzy

Zobacz również

Ranking opon letnich – jakie opony kupić na sezon wiosenno – letni?

Coraz częściej mamy wysokie temperatury, co wiąże się ze zmianą ogumienia z zimowego na letnie. …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *